Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Jakie organizacje mogą otrzymać 1 procent podatku?

0
Podziel się:

Jako podatnicy mamy możliwość przekazania 1 procenta swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na dowolnie wybraną przez nas organizację pożytku publicznego. Jak prawidłowo odprowadzić 1 % podatku i jakie organizacje możemy wybrać?

Jakie organizacje mogą otrzymać 1 procent podatku?
Jakie organizacje mogą otrzymać 1 procent podatku? (123RF)

Od 16 lat podatnicy mają możliwość przekazania 1 procenta swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego
Z przywileju otrzymania 1 proc. podatku od osób fizycznych i prawnych mogą skorzystać Organizacje Pożytku Publicznego.
*Wykaz organizacji Organizacji Pożytku Publicznego jest prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej. *

Elektroniczną listę można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Jest ona publikowana nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy rozliczają PIT. Zawiera dane: nazwę i siedzibę OPP, numer KRS i ewentualny NIP.

Kryteria, które są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu instytucji pod kątem OPP to kwestie organizacyjne, tj. jawność działania czy sprawowana kontrola. Po sprawdzeniu formalnej i merytorycznej poprawności wszystkich wymaganych warunków, Krajowy Rejestr Sądowy sądów rejonowych ,może przyznać taki status.
Jak przekazać 1 procent podatku?

Jak przekazać 1 procent podatku z rozliczenia PIT z 2020 r. w 2021 r.? W deklaracji podatkowej znajdują się dwa pola, które podatnik musi wypełnić, aby przekazać 1 procent podatku. W te pola wpisuje się numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz przekazaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%. Nie można przekroczyć terminu wyznaczonego do złożenia deklaracji – przekazanie jej po terminie nie pozwala odprowadzić 1% podatku na OPP.

Podatnik w deklaracji rocznej może także wskazać, że chce przekazać swoje dane osobowe obdarowanej organizacji. W tym celu zaznacza odpowiednie pole, w którym upoważnia organy skarbowe do przekazania informacji o darczyńcy, który oddaje swój 1 procent. W przypadku wyrażenia zgody na przekazanie tych informacji, czyli własnych danych osobowych, do organizacji pożytku publicznego zostaną dostarczone:

● dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, adres), w tym obojga małżonków, jeżeli podlegają wspólnemu opodatkowaniu na wniosek
● wysokość kwoty przeznaczonej dla organizacji
● cel na jaki kwota będzie przeznaczona

Dane te mogą być przekazane celem podziękowania darczyńcy przez OPP za przekazaną kwotę. Jeżeli podatnik nie będzie chciał ujawnić swoich danych, nie musi ich przekazywać i wyrażać zgody. Pieniądze i tak trafią do OPP. Pamiętajmy, że przy akceptowaniu przygotowanego przez skarbówkę PIT-u w wersji elektronicznej musimy samodzielnie wybrać OPP, na którą chcemy przeznaczyć 1 procent.

podatki
faq
odliczenie 1 procent
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)