Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Jaki PIT można złożyć przez internet?

0
Podziel się:

Złożenie PIT przez internet to kilka prostych kroków. Ministerstwo Finansów udostępnia dwie możliwości rozliczenia: przez system e-Deklaracje Desktop oraz bezpośrednio na stronie resortu. Oprócz tego dostępne są też inne programy, które można zainstalować na komputerze.

Jaki PIT można złożyć przez internet?
Jaki PIT można złożyć przez internet? (Fotolia, Volodymyr Krasyuk)

Drogą internetową można złożyć już szereg typów deklaracji. Rozliczenie jest zupełnie bezpłatne i nie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Formularze niewymagające kwalifikowanego podpisu elektronicznego:
- PIT-16
wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej
- PIT-16a
deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego
- PIT-19a
deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, w poszczególnych kwartałach roku podatkowego
- PIT-28
przychody, odliczenia i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- PIT-36
przychody z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu i dzierżawy - opodatkowanych na zasadach ogólnych
- PIT-36L
przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym
- PIT-37
przychody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, opodatkowanych na zasadach ogólnych - według skali podatkowej
- PIT-38
przychody kapitałowe - odpłatne zbycie papierów wartościowych
- PIT-39
przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami

Wskazane formularze za 2020 rok można składać wraz z załącznikami: PIT-B, PIT-D, PIT-2K, PIT-M, PIT-O, PIT-ZG, PIT-Z, SSE-R oraz nowy dokument PIT-BR.

Na stronie Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl udostępnione zostaną interaktywne formularze deklaracji podatkowych za rok 2020. Aby móc skorzystać z interaktywnych formularzy należy:

● Wejść na stronę systemu eDeklaracje
● Wybrać interesujący nas PIT, sprawdzić wstępnie wypełnioną deklarację i skorygować ją bądź zaakceptować
● Można też wybrać rozliczenie za pomocą instalowanej na naszym komputerze aplikacji eDeklaracje Desktop - dostępnej na stronie resortu finansów
● W obu przypadkach należy następnie podpisać wypełniony formularz wpisując kwotę przychodu z ubiegłego roku,
● Wysłać dokument,
● Pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru i przechowywać je wraz z dokumentacją księgową

Można także znaleźć i wypełnić formularze, korzystając z innych programów desktopowych, dostępnych na szeregu portali internetowych. Podatnik podczas wysyłania deklaracji PIT musi wprowadzić swoje dane identyfikacyjne, takie jak:

● imię i nazwisko,
● datę urodzenia,
● identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL),
● kwotę przychodu w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji.

Jest wiele korzyści z przekazania deklaracji PIT przez internet. Po pierwsze pit online to szybszy termin zwrotu podatku. W miejsce dotychczasowych 3 miesięcy oczekiwania na zwrot (bo taki jest maksymalny termin oczekiwania na nadpłacony podatek), zyskujemy skrócenie okresu oczekiwania do 45 dni. Po drugie program pit pozwala na szybsze przekazanie deklaracji PIT do urzędu skarbowego. W przypadku składania deklaracji papierowej urzędnik musi dodatkowo wpisać dane do systemu. Po trzecie, nie musimy wychodzić z domu, aby złożyć zeznanie podatkowe. Ponadto PIT online możesz wysłać za pomocą kilku kliknięć weryfikując się informacjami, które i tak są nam znane.

podatki
faq
rozliczenie przez internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)