Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Wspólne rozliczenie a PIT przez internet

0
Podziel się:

Kto może podlegać wspólnemu opodatkowaniu? Jak rozliczyć wspólnie z małżonkiem rozliczyć z PIT przez internet? Oto praktyczny poradnik.

Wspólne rozliczenie a PIT przez internet
Wspólne rozliczenie a PIT przez internet (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bECNzIrp

Wspólny PIT z małżonkiem nie wymaga już oświadczenia obu stron o woli dokonania rozliczenia łącznego. Jeszcze niedawno przed wypełnieniem formularza PIT drogą elektroniczną, współmałżonek musiał dodatkowo złożyć na papierze pełnomocnictwo na druku UPL-1.
Zmiana nastąpiła dziewięć lat temu. W rozliczeniu za rok 2020, które należy złożyć do 30 kwietnia 2021 roku, dokument nie będzie potrzebny. Osoby składające wspólne zeznanie podatkowe mogą to zrobić przez internet bez pisemnego potwierdzenia.
Kto ma prawo do składania opodatkowania wspólnie z małżonkiem?

Łącznemu rozliczeniu PIT mogą podlegać małżonkowie, którzy przez cały rok pozostają w związku małżeńskim, istnieje między nimi ustrój współwłasności majątkowej małżeńskiej (rozdzielczość majątkowa eliminuje możliwość wspólnego rozliczania, są polskimi rezydentami podatkowymi. Ponadto żaden z małżonków nie może być rozliczany z podatku liniowego (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), wyjątkiem jest opodatkowanie w tej formie przychodów z najmu, dzierżawy, podatku tonażowego, podatku pobieranego na podstawie ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

Małżonkowie, aby podlegać wspólnemu rozliczeniu muszą złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie w deklaracji podatkowej, albo poprzez korektę wcześniej złożonej deklaracji lub gdy wniosek ten znajdzie się w deklaracji PIT złożonej przez nich po terminie ustawowym.

bECNzIrr

Deklarację roczną wraz z wnioskiem o wspólne opodatkowanie może złożyć jeden małżonkiem w imieniu obojga. Złożenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie jest składane pod groźbą odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. To znacznie ułatwia proces wspólnego rozliczenia, gdyż nie trzeba przedkładać pisma z pełnomocnictwem czy też składać rozliczenia za drugą osobę.

Wspólne rozliczenie PIT online krok po kroku

Wspólne rozliczenie małżonków można przeprowadzić nie tylko w Urzędzie Skarbowym, ale także wysłać w formie e-Deklaracji przez sieć internetową. Wystarczy uruchomić darmowy program e-pity, który można pobrać lub skorzystać z niego z domeny internetowej. W tym celu należy wejść na stronę www.e-pity.pl. Jeżeli małżonkowie zdecydują się, by rozliczyć się wspólnie, deklaracja podpisywana jest danymi uwierzytelniającymi jednego z małżonków. Danymi uwierzytelniającymi są: imię, nazwisko, numer PESEL oraz kwota przychodu za rok rozliczeniowy.

bECNzIrS
podatki
faq
rozliczenie przez internet
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)