Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Kwota wolna od podatku w 2020 roku. Ile wynosi?

0
Podziel się:

PIT 2020. Od przychodów, które nie przekraczają kwoty wolnej nie trzeba płacić podatku dochodowego. Podatnik ma jednak obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT.

Kwota wolna od podatku w 2020 roku. Ile wynosi?
Kwota wolna od podatku w 2020 roku. Ile wynosi? (WP.PL)

Kwota wolna od podatku obowiązuje osoby rozliczające się na podstawie PIT-36 lub PIT-37 opodatkowane według skali podatkowej. Co ważne, każdy ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, nawet jeśli jego dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku.

Nie we wszystkich przypadkach kwota wolna od podatku obowiązuje. Dla przykładu, podatek i tak trzeba zapłacić od przychodów opodatkowanych liniowo (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), z kapitałów pieniężnych (PIT-38), czy ze zbycia nieruchomości (PIT-39).

Zobacz także: Oglądaj też: Zerowy VAT na książki. "Czekamy na decyzję KE"

Kwota wolna od podatku - 2020. Ile wynosi?

Od przychodów, które nie przekraczają kwoty wolnej nie trzeba płacić podatku dochodowego. Podatnik ma jednak obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT.

To, jaka jest kwota wolna od podatku zależy od roku podatkowego, ponieważ z roku na rok stopniowo rośnie. Jest to ściśle regulowane, stąd warto śledzić takie informacje, by być na bieżąco. Jeszcze do niedawna, bo w 2018 roku kwota wolna od podatku Polsce wynosiła 6600 zł wzrosła jednak w 2019 rok. Jaka kwota wolna od podatku obowiązuje za 2020 rok?

W 2020 roku kwota wolna od podatku wynosi niezmiennie 8000 zł, choć może się to różnić w poszczególnych przypadkach. W takiej wysokości obowiązuje ona jedynie podatników, którzy rozliczają swoje przychody wykazane na PIT-36 lub PIT-37, które opodatkowane są według skali podatkowej.

W przypadku, gdy osiągane przychody zostały w 2020 roku opodatkowane i potrącona była od nich zaliczka na podatek dochodowy, w rocznej deklaracji PIT można wnioskować o zwrot pobranej kwoty.
Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.

Kwota wolna od podatku 2020 - tabela:

Obecnie osoby, które osiągnęły dochód do 85 528 zł rozliczają się z pierwszego progu podatkowego, a więc w skali 17,75 proc. Powyżej tej kwoty obowiązuje stawka podatkowa w wysokości 32 proc. W 2020 roku obowiązuje podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany według skali:

Podstawa obliczenia * Podatek wynosi
*podatku w złotych

Ponad do
85 528 zł 17,75 proc. minus kwota zmniejszająca podatek, czyli 525,12 zł
85 528 zł 15 181,22 zł + 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł

Co z ulgami podatkowymi?

Kwota wolna od podatku nie odbiera podatnikowi prawa do korzystania z ulg.

Ulgą objęte są np. darowizny na cele kultu religijnego czy charytatywne. Od podatku można odliczyć także wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, opłaty za korzystanie z internetu, czy wydatki na cele rehabilitacyjne.

Im więcej ulg zostanie wykorzystanych, tym wyższa może być kwota obniżająca podatek.

podatki
rozliczenie pit
faq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)