Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Ulga na internet. Czy można odliczyć wydatki od dochodu z umowy zlecenia?

0
Podziel się:

Podatnicy każdego roku mają obowiązek złożenia deklaracji PIT. Uwzględnić mogą w niej także różnego rodzaju ulgi. Wśród nich najbardziej powszechna jest ulga prorodzinna, czyli tzw. ulga podatkowa na dziecko. Nie tylko rodzice mają jednak prawo do uiszczenia mniejszego podatku. Zyskują je także m.in. osoby opłacające Internet i jest to tzw. ulga na internet. Komu przysługuje i ile razy można z niej skorzystać?

Ulga na internet. Czy można odliczyć wydatki od dochodu z umowy zlecenia?
Ulga na internet. Czy można odliczyć wydatki od dochodu z umowy zlecenia? (WP.PL)

Jak się okazuje, nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą rozliczyć ulgę na internet. Odliczenia wydatków na internet można dokonać bez względu na rodzaj posiadanej umowy. To dobra wiadomość dla wszystkich pracujących na umowach cywilnoprawnych.
Ulga podatkowa na internet - komu przysługuje?
Ulga na internet, jak wskazuje jej nazwa, jest związana z korzystaniem z sieci. Oznacza to więc, że przysługuje każdej osobie, która opłaca tego rodzaju usługę. Nie ma przy tym znaczenia, czy z sieci korzystamy w miejscu zamieszkania, czy wyłączenie w telefonie komórkowym. Równie dobrze odliczyć możemy wydatki na internet poniesione w kafejce internetowej. Ulga podatkowa przysługuje także dla małżeństw lecz na nieco innych zasadach. Jeśli bowiem dowód zapłaty wystawiony jest na oboje małżonków, to łącznie mogą oni odliczyć 1520 złotych (760 x 2).
Ulga podatkowa na internet a umowa zlecenie
Jak już jasno wspomniano, nie ma większego znaczenia z jakiego rodzaju umowy pochodzą zarobki. Równie dobrze może to być umowa zlecenie lub umowa o dzieło. W każdym przypadku istnieje możliwość odliczenia od przychodu ulgi za internet. Jej limit wynosi 760 złotych i jest wspólny dla wszystkich podatników. Dotyczy przy tym zarówno internetu stacjonarnego, jak również mobilnego.

Pewien kłopot może wystąpić w przypadku drobnych umów cywilnoprawnych. Może się bowiem okazać, że roczna kwota przychodu jest niższa niż wydatki poniesione na internet. Co wtedy? Nie oznacza to, że część kwoty przechodzi na następny rok. Odliczenie należy ograniczyć do wartości osiągniętych przychodów.

Wydatki na internet nie muszą być udokumentowane fakturą VAT. Obowiązek został zniesiony w 2011 roku. Odliczenie jest możliwe na podstawie dowolnego dowodu zapłaty za usługę. Wystarczy, że wynika z niego kilka podstawowych informacji: cel i wysokość poniesionych kosztów, dane identyfikacyjne klienta oraz dane dostawcy usługi. Można więc posłużyć się np. fakturą w formie elektronicznej.
Ulga na internet - ile razy można odliczyć?
Warto wiedzieć, że z ulgi podatkowej na internet skorzystać można dwa razy. Musi to jednak nastąpić w następujących po sobie okresach. Oznacza to więc, że jeśli dotąd nie odliczaliśmy ulgi za Internet możemy to zrobić w tym i w następnym roku. Ulga na internet nie przepada. Jeśli więc nie skorzystamy z niej w danym roku, to przechodzi na rok następny. Tylko od zależy, czy zechcemy ją odliczyć w deklaracji podatkowej. Jeśli się na to zdecydujemy, ulga na internet będzie nam przysługiwać za dany rok oraz za rok następny, bezpośrednio po tym roku.
Zwrot nadpłaty PIT - kiedy następuje?
Złożenie rocznej deklaracji fiskusowi, w której wykażemy nasz przychód, to obowiązek prawny, który dotyczy każdego podatnika. Poza obowiązkiem, mamy jednak także pewne prawa, w tym prawo do skorzystania z określonych ulg podatkowych. Ulga prorodzinna, ulga dla młodych, ulga na internet - łącznie nazbierać się można całkiem wysoka suma. Złożone zeznanie podatkowe z uwzględnieniem wszystkich ulg może przynieść nadpłatę podatku. Jeżeli okaże się, że wpłaciliśmy większe kwoty zaliczki na podatek niż wynosi wysokość podatku należnego, to Urząd Skarbowy ma wówczas obowiązek zwrócić nam nadpłatę PIT. Jak to wygląda w praktyce? Zwrot nadpłaty PIT powinien nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym.

Im szybciej przekażemy deklarację do US, tym szybciej możemy otrzymać zwrot podatku. Musimy jednak pamiętać, że ze faktyczny termin złożenia deklaracji zostanie uznany 15 luty 2020 r.

podatki
faq
ulga na internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)