Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Czy w 2020 roku można skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

0
Podziel się:

Odliczenie odsetek od kredytu na cele mieszkaniowe przysługuje tylko podatnikom, którzy zaciągnęli kredyt najpóźniej do końca 2006 roku. Jak jednak wygląda ulga odsetkowa 2020? Czy nadal obowiązuje? Jeśli tak, to w jaki sposób należy ją obliczyć? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości na temat ulgi mieszkaniowej w 2020 roku.


Czy w 2020 roku można skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Czy w 2020 roku można skorzystać z ulgi mieszkaniowej? (iStock.com)
bECNROWJ

Ulga odsetkowa to jedna z wielu dostępnych ulg, z której możesz skorzystać przy rozliczaniu podatku dochodowego. Prawo mają do niej jednak tylko podatnicy, którym w latach 2002 -2006 został udzielony kredyt mieszkaniowy. Do kiedy można z niego skorzystać?

Ulga odsetkowa - kto może skorzystać?
Jeśli między 2002 a 2006 rokiem zaciągnąłeś pożyczkę mieszkaniową w banku lub SKOK-u, to masz prawo do tzw. ulgi odsetkowej. W jej ramach zyskujesz możliwość odliczenia od dochodów, wydatków jakie poniosłeś na spłatę odsetek od tej pożyczki. Co istotne, z ulgi korzystać możesz nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 roku. Oznacza to więc, że rozliczając podatek dochodowy 2020, jak najbardziej masz prawo do odliczenie ulgi mieszkaniowej.
Ulga odsetkowa 2020 - nadal obowiązuje?

Podatnicy mogą korzystać z ulgi odsetkowej do czasu upływu terminu spłaty, określonego w umowie kredytowej, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 roku (art. 9 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw). W przypadku zakupu mieszkania liczy się data podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność na podatnika. Niemniej, odliczeniu podlegają w tym wypadku także odsetki zapłacone w latach wcześniejszych. Co to wszystko oznacza w praktyce? Otóż ulga odsetkowa jak najbardziej obowiązuje w roku 2020 i będzie obowiązywać jeszcze przez najbliższe 7 lat. Po upływie tego okresu nie będzie można już skorzystać z ulgi odsetkowej.
Ulga odsetkowa - jak obliczyć?
Zastanawiasz się jak obliczyć ulgę odsetkową? Musisz najpierw wiedzieć, że przepisy zakładają limity takiego odliczenia. Ich wysokość zmieniała się wraz z upływem lat. Ile zatem wynosiły dawniej, a jak prezentują się obecnie?

bECNROWL

• W latach 2002 — 2007 limit wynosił 189 000 zł.
• W roku 2008 — limitowana kwota wynosiła 212 870 zł.
• W roku 2009 — limit określono na 243 460 zł.
• W roku 2010 — limit wynosił 264 810 zł.
• W latach 2011 — 2019 — limit wynosił 325 990 zł.

W przypadku małżeństwa limit dotyczywyłącznie tych odsetek, które są zapłacone łącznie przez oboje małżonków.

Skoro znamy już limit odliczenia możemy poznać wzór na ulgę odsetkową. W tym przypadku ulga odsetkowa 2020 wynosi:

Wzór na ulgę odsetkową:
Zapłacone odsetki - (325990/Kwota zaciągniętego kredytu*zapłacone odsetki

bECNROWR

Jeżeli obliczeń nie chcemy wykonywać samodzielnie, to możemy skorzystać w sieci z dostępnych kalkulatorów ulgi odsetkowej. Pamiętać należy jednocześnie, że odliczenia dokonać można najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona inwestycja. Warunkiem skorzystania z ulgi odsetkowej jest zatem zakończenie inwestycji.
Wsteczne korzystanie z ulgi odsetkowej
Podatnicy, którym przysługuje ulga odsetkowa, ale nie skorzystali z niej, mają prawo do dokonania korekty składanych rozliczeń podatkowych. Prawo to jest jednak ograniczone czasowo, co oznacza, że dotyczy wyłącznie zobowiązań podatkowych, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Okres przedawnienia wynosi 5 lat. Oznacza to zatem, że z dniem 31 grudnia 2019 r. przedawnieniu uległy zobowiązania podatkowe za rok 2013. Podatnicy, którzy w latach 2015-2020 nie skorzystali z ulgi odsetkowej, mają prawo do złożenia korekty rozliczeń PIT.
E-pit a ulga odsetkowa
Każdego roku masz obowiązek rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych. Musisz jednak wiedzieć, że Twój PIT powinien uwzględniać także ulgę odsetkową. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, lecz z pewnością warto skorzystać z takiej możliwości, aby zapłacić mniejszy podatek. W przypadku, gdy po raz pierwszy rozliczasz ulgę podatkową, do standardowego rozliczenia rocznego (np. PIT-36), musisz dołączyć PIT 2K (poza obowiązkowym załącznikiem PIT-D). Jeśli jednak rozliczasz ulgę po raz kolejny do wystarczy jedynie PIT-D.

W związku z tym, że ulgę odsetkową można rozliczać do końca 2027 roku, jak najbardziej można uwzględnić ją w deklaracji podatkowej 2020. Należy jednak pamiętać o dołączeniu do niej dodatkowego formularza, czyli PIT-D.

bECNROXm
podatki
faq
ulga odsetkowa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)