Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Zmiana banku i kredyt refinansowy. Czy przysługuje ulga odsetkowa?

0
Podziel się:

W 2009 roku przepisy zmieniły się na korzyść podatników. Decydując się na kredyt refinansowy nie tracą już prawa do ulgi. To zatem dobra wiadomość dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w latach 2002-2006, a następnie zdecydowały się na jego refinansowanie. Co zmiana przepisów dokładnie dla nich oznacza? Jak rozliczyć ulgę odsetkową 2020, gdy posiadasz kredyt refinansowy?

Zmiana banku i kredyt refinansowy. Czy przysługuje ulga odsetkowa?
Zmiana banku i kredyt refinansowy. Czy przysługuje ulga odsetkowa? (123RF)
bECOmZpN

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia zależności między ulgą odsetkową a redyt refinansowym, warto najpierw wyjaśnić na czym dokładnie taki kredyt polega i kiedy warto z niego skorzystać.
Kredyt refinansowy - co to?
Kredyt hipoteczny zazwyczaj zaciągany jest na bardzo długi okres. W Polsce największą popularnością cieszą się kredyty, których okres spłaty wynosi 20-25 lat. Skąd jednak mamy mieć pewność, że w tym czasie nie natkniemy się na znacznie lepszą ofertę? Czy jeśli tak się stanie, to pozostaje nam żałować, że nasza umowa kredytowa nie jest dla nas tak korzystna? Oczywiście, że nie. Jeśli znajdziemy lepszą ofertę, to skorzystać możemy z refinansowania naszego kredytu, czyli przeniesienia zobowiązania do innego banku, który zaproponuje nam korzystniejsze warunki. W tym miejscu warto dodać, że kredyt refinansowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób posiadających kredyt hipoteczny.

Kredyt refinansowy – jak wybrać?

Na czym ma opierać się atrakcyjność konkurencyjnej oferty kredytowej? Banki nie mają przecież wpływu na wysokość stóp procentowych, a to przecież od nich zależny jest w dużej mierze całościowy koszt kredytu. Owszem, ale nie tylko. Na koszt kredytu składa się również marża bankowa. Jej wysokość jest zależna od umowy, którą wynegocjowaliśmy z bankiem. To właśnie pole do naszych negocjacji. Niższa marża to niższa rata kredytu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na kredyt refinansowy hipoteczny. Niestety, przed 2009 rokiem wiązało się to dla nich z utratą ulgi odsetkowej. Na szczęście przepisy te uległy zmianie.
Ulga odsetkowa 2020 a kredyt refinansowy

bECOmZpP

Kredyt refinansowy, przeznaczony na spłatę zobowiązania zaciągniętego w innym banku, jest obecnie traktowany jako kredyt na potrzeby mieszkaniowe. Umowa refinansowa pozwala wydłużyć termin spłaty kredytu. Nie zmienia to jednak czasu przysługiwania prawa do ulgi odsetkowej. Będzie ono funkcjonowało tylko do terminu określonego w umowie pierwotnej zawartej przed 1 stycznia 2007 roku. Dodatkowo, zmiana wysokości odsetek w nowym banku nie zwiększa obowiązującego przy odliczeniu limitu. Przez wszystkie lata odliczania obowiązuje limit z roku, w którym lokal został własnością podatnika. Mimo że refinansowania dokonywać może jedynie podatnik posiadający kredyt hipoteczny sprzed 2007 r., to możliwe jest nadal zawarcie umowy o refinansowanie takiego kredytu i rozliczanie odsetek od kredytu refinansowego w ramach ulgi odsetkowej.

Ustawa uwzględnia jedynie zobowiązania zaciągnięte w bankach polskich, unijnych lub z siedzibą na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej.
UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) - sprawdź, czy dobrze rozliczyłeś PIT

Aby otrzymać zwrot podatku musisz wypełnić deklarację podatkową. W rozliczeniu powinieneś uwzględnić także wszystkie dostępne ulgi, w tym ulgę odsetkową. Jeśli o niej zapomnisz, masz prawo do złożenia wniosku o korektę rozliczenia. Prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej ulega bowiem przedawnieniu dopiero po upływie 5 lat. Oznacza to więc, że w 2020 roku możesz uwzględnić ulgę odsetkową jeszcze z 2015 roku.

Od niedawna podatnicy w Polsce skorzystać mogą z e-Pitu, czyli internetowego rozliczenia podatku. Na uwadzę należy mieć jednak fakt, że samo wysłanie deklaracji nie jest równoznaczne z jej złożeniem. Złożona deklaracja powinna mieć status “200”. Dopiero takie oznaczenie poświadcza, iż dokument został złożony prawidłowo. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami, to otrzymamy UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

bECOmZpV

Jeżeli na stronie wyświetli się status 301,302 lub 303 to oznacza, że dokument jest nadal przetwarzany. Jeśli jednak pojawi się status 300 lub 400 to oznacza, że dokument nie został złożony poprawnie.

bECOmZqq
podatki
faq
ulga odsetkowa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)