Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

1 proc. podatku. Skarbówka odrzuciła 400 tysięcy wniosków o przekazanie środków

58
Podziel się:

400 tysięcy wniosków o przekazanie 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego zostało negatywnie zweryfikowanych przez skarbówkę - poinformował senator KO Krzysztof Brejza. To odpowiedź na interpelację, którą złożył po tym, jak podopieczni różnych fundacji zaalarmowali, że dostali z 1 proc. podatku znacznie mniej niż w poprzednich latach.

1 proc. podatku. Skarbówka odrzuciła 400 tysięcy wniosków o przekazanie środków
Polacy chętnie korzystają z możliwości przekazywania 1 procenta podatku na organizacje pożytku publicznego. Ale te twierdzą, że w tym roku dostały mniej pieniędzy niż zwykle (Pixabay)

"400 tysięcy wniosków o przekazanie 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego zostało negatywnie zweryfikowanych przez skarbówkę. To dane ujawnione przez Min. Finansów w odpowiedzi na interwencję ws. blokady przekazywania środków z 1 proc. na rzecz OPP" – napisał Krzysztof Brejza na Twitterze.

Pod koniec roku beneficjenci 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego zaczęli alarmować, że dostali znacznie mniej pieniędzy niż w poprzednich latach.

- Gdy kończyło się księgowanie, fundacja poinformowała nas, że już ponad 90 proc. wpływów jest na naszym koncie, tymczasem tych pieniędzy było o kilkanaście tysięcy mniej niż w ubiegłych latach. Wcześniej bywało tak, że kwoty różniły się mniej więcej o 2 tys. zł. Jednego roku otrzymaliśmy o 2 tys. więcej, drugiego 2 tys. mniej, ale mniej więcej utrzymywały się na tym samym poziomie. Teraz daleko nam do tych kwot z przeszłości - tłumaczyła niedawno w rozmowie z serwisem WP Parenting pani Agnieszka, mama niepełnosprawnego chłopca.

Zobacz także: Rok 2021 rokiem podatków. "Budżet szuka pieniędzy, cokolwiek by pan premier nie mówił"

Od samego początku podejrzewała, że powodem dużo niższych niż do tej pory wpłat wcale nie było to, że "wykruszyli się" darczyńcy, lecz nowy system rozliczeń PIT-ów, którym zajmuje się powstałe w lipcu tego roku Centrum Rozliczeń w Bydgoszczy. Instytucja informuje rodziców jedynie o otrzymanej kwocie z danego PIT-u, ale nie powiadamia, z jakiego miasta i urzędu skarbowego pochodzi przelew.

A to bardzo utrudnia zweryfikowanie, ile osób tak naprawdę zdecydowało o przekazaniu 1 proc. podatku na daną organizację pożytku publicznego (OPP).

 OPP dostały 874,4 mln zł od 14,5 mln podatników

Tymczasem z odpowiedzi na zapytanie senatora Krzysztofa Brejzy wynika, że w 2020 roku odnotowano "znaczący wzrost zarówno liczby podatników wnioskujących o przekazanie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego, jak również łącznej kwoty dystrybuowanych środków".

Czyli chęć wsparcia OPP wyraziło więcej osób niż dotychczas, ale jednocześnie organizacje odczuły spadek wpływów.

"W rozliczeniu rocznym za 2018 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały łącznie 874,4 mln zł od 14,5 mln podatników, a w rozliczeniu rocznym za 2019 r. – 907 mln zł. Wsparło je 14,8 mln podatników. Tym samym sytuacja organizacji pożytku publicznego obiektywnie nie uległa pogorszeniu mimo obowiązującego stanu pandemii" - napisała w odpowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Anna Chałupa.

 Warunki do przekazania pieniędzy na OPP

Anna Chałupa przypomniała warunki, jakie muszą być spełnione, by naczelnik urzędu skarbowego przekazał środki z 1 proc. podatku wskazanej przez podatnika organizacji. To przede wszystkim zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczania wnioskowanej kwoty.

"Zapłata podatku musi nastąpić nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zaległość podatkowa w tym podatku nie przekroczyła kwoty 8,07 zł" – napisała wiceminister.

Anna Chałupa zwróciła też uwagę na inne przepisy. Według przytaczanych przez nią regulacji istnieje "konieczność zaniechania dystrybucji na rzecz organizacji pożytku publicznego, która nie dokonała zgłoszenia numeru rachunku bankowego zgodnie z obowiązującymi regulacjami".

Podsekretarz dodała też, że do odstąpienia od przekazania kwot 1 proc. podatku dochodzi także w przypadku, gdy wyznaczona przez darczyńcę organizacja nie figuruje w wykazie OPP, który publikuje Minister Finansów, lub została z niego usunięta.

"Podsumowując, w przypadku braku spełnienia wskazanych warunków przez darczyńcę lub beneficjenta środków, organ podatkowy odstępuje od przekazania wskazanej kwoty 1 proc. podatku na rachunek organizacji pożytku publicznego" – napisała Anna Chałupa.

Według danych pochodzących z urzędów skarbowych negatywnie zweryfikowano łącznie 398 225 wniosków o przekazanie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. na rzez organizacji pożytku publicznego.

Podsekretarz dodała jednak, że w każdym z tych przypadków wystąpiły przesłanki uniemożliwiające przekazanie darowizn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Magdalena
rok temu
Dla mnie to zlodzieje, jestem osobą niepełnosprawną z tego 1% nie starcza mi nawet na leczenie kanałowe jednego zęba więc chodze z dziurami... Prosiłam kilka dużych firm by oddały 1%wiem ze to zrobiły pieniądze nie dotarly.... Dotarły tylko od kumpla którego znam osobiście i to sprawdziłam poza moją miejscowością.. Dziwne że mojej miejscowości wszystkie wpłaty z firm nie zostały zaksięgowane kłania się Łódź... I uczciwość urzędów skarbowych.... Przykro mi ze mamy takich urzędników że wola okraść nawet osoba bez środków do życia by miec więcej hajsu w budżecie bo przecież za coś pani prezydent musi stawiać doniczki na Piotrkowskiej za 50tys złotych od zagranicznych inwestorów. Pomocy dla ludzi z umiarkowanym stopniem a ten jest najczęściej przyznawany nie ma wcale.... Ale wszystkich wklada się w jeden worek niepelnosprawni ja nie mam z państwa totalnie nic, czesto przymieram glodem, gdyby nie to ze jestem na studiach i mam stypendium to bym jadła ziemię. Nikt mi nie pomogl ani żaden mops ani urząd miasta który pozbawił mnie mieszkania w dodatku jak w nim nie moglam mieszkać z powodu choroby stałam się bezdomna tak mnie załatwił i co z tego że jest prawo że niepelnosprawnej nie mogą wyrzucić na bruk oni gdzieś maja to prawo oni mają swoje prawo. Lecze się na depresje bo przy tym wszystkim chciałam odebrać sobie życie. Polska i niepelnosprawni Góra. Zachorujesz nieuczelnie mając 23 lata nikogo to nie obchodzi ludzie tez jadą po tych niepelnosprawnych bo im w oczy kole ze cos mogą dostać a oni nie. Zastanówcie się ile cierpie bolu każdego dnia. Wolisz chodzisz do pracy o własnych nogach czy ich nie miec i słuchać takich komentarzy jak to maja dobrze niepelnosprawni?!
Maksym i Meto...
2 lata temu
Za dużo tych fundacji czekających na mannę, a z drugiej strony łupienie przez US. I tak źle i tak nie dobrze
Cel
2 lata temu
Niewiarygodne czego Ci ludzie nie zrobią by zatrzymać kasę i dać na ich własne cele
kristoph
2 lata temu
Kiedy w koncu Zmadrzejecie -polacy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AntyPiS
2 lata temu
Kradną jak bure lisy. Rozdają nie swoje z rozgłosem a kradną po cichu 100x tyle . Czesto do prywartnych kieszeni
...
Następna strona