Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

1 procent na OPP. Do kiedy należy wpłacić część podatku?

2
Podziel się:

Jak rozliczyć 1 procent w deklaracji rocznej z 2020? Podajemy terminy, do których można przekazać 1 proc. podatku lub zmienić wysokość przekazanej kwoty.

1 procent na OPP. Do kiedy należy wpłacić część podatku?
1 procent na OPP. Do kiedy należy wpłacić część podatku? (WP.PL)

Jeden procent podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego na wniosek podatnika przekazują urzędy skarbowe. Nie ma więc obowiązku samodzielnego wpłacania kwoty, którą wykaże się w rocznym rozliczeniu PIT. W odróżnieniu od innych odliczeń, podatnik nie dokumentuje przekazania 1 procenta w żaden sposób.

W deklaracji wystarczy podać właściwy numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) wspieranej fundacji. Jeśli ktoś zdecyduje się podzielić sumę pośród kilku instytucji, musi pamiętać o wyszczególnieniu wszystkich numerów. Dodatkowo, należy też wprowadzić kwoty, które mają być odpowiednio przekazane.

1% OPP — Jak przekazać?

Jak odprowadzić 1% podatku z deklaracji rocznej PIT z 2020 roku w 2021? W deklaracji znajdują się dwa pola, które należy uzupełnić, aby przekazać 1 procent. Należy w nich podać numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz przekazywaną kwotę, która nie może jednak przekroczyć 1 procent osiągniętych dochodów. Bardzo istotne jest to, by wpisać właściwy numer KRS, gdyż błąd spowoduje, że pieniądze nie będą wpłacone wspieranej przez nas organizacji.

Zobacz także: Obejrzyj: Od 1 lutego rusza elektroniczny urząd skarbowy

Wykazana kwota 1% musi wynikać albo z zeznania albo wynikać z późniejszej korekty zeznania złożonej nie później niż miesiąc od terminu ostatecznego na złożenie deklaracji rocznej. Jeżeli zatem termin ostateczny u rozliczających PIT-37 to 30 kwietnia 2021 roku, korektę ujmującą 1% lub korektę zmieniającą wysokość kwoty można złożyć 31 maja 2021 r. W przypadku podatników rozliczających się z ryczałtu mija z końcem stycznia, więc korektę można złożyć do końca lutego Urzędowi Skarbowemu.

Podatnik może udzielić w zeznaniu podatkowym zgody na przekazanie swoich informacji (danych osobowych) do obdarowanej organizacji. W takim wypadku zaznacza pole, poprzez które upoważnia organy skarbowe do przekazania danych o darczyńcy. Te informacje mogą posłużyć OPP celem podziękowania podatnikowi za przekazanie kwoty. Wyrażenie zgody nie jest obligatoryjne do odprowadzenia 1% podatku, a więc podatnik może zachować swoje dane i pozostać anonimowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
czytelnik
2 lata temu
dlaczego komentarz merytoryczny się nie pojawia? w sprawie rozliczenia ryczałtu
czytelnik
2 lata temu
jak na portal ekonomiczny, którym niby jesteście to informacja iż PIT-28 składa się do końca stycznia nie jest zbyt aktualna - może czas zatrudnić ekonomistów