Notowania

5-proc. VAT dla programistów. Ale muszą uważać

Twórcy programów komputerowych, którzy prowadzą własny biznes, będą mogli skorzystać z IP Box czyli ulgi podatkowej. Muszą jednak przestrzegać ściśle określonych reguł, aby nie wpaść w pułapki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Programiści będą mogli naliczyć sobie niższą stawkę VAT. Pod pewnymi warunkami. (Fot: anyaberkut - Fotolia.com)

IP Box to ulga dla podatników PIT i CIT, która obowiązuje od początku tego roku. Przewiduje, że własność intelektualna (IP) zostanie objęta 5-proc. stawką VAT. Fiskus potwierdził w licznych interpelacjach, że IP Box obowiązuje również w przypadku autorskiego prawa do programu komputerowego.

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, którzy programiści mogą skorzystać z nowej ulgi. Jest dobra wiadomość dla twórców aplikacji, które są częścią większego systemu. Z obniżenia VAT-u skorzystają również autorzy aplikacji, które pozwalają pasażerom śledzić pojazdy komunikacji miejskiej na mapie oraz programiści zajmujący się oprogramowaniem do obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

"DGP" jednak przestrzega, na co trzeba uważać przy skorzystaniu z IP Box. Nie można zastosować stawki 5 proc. do zaliczek, ponieważ ulga jest dostępna tylko przy rocznym rozliczeniu.

Zobacz także: Biznes na kulturze. "Stopą zwrotu jest jakość życia"

Należy również prowadzić odrębną ewidencję księgową, która przypadnie na każde kwalifikowane IP Box.

Rewolucja w ulgach podatkowych dla firm. Inwestujesz w technologie? Zaoszczędzisz

Zdaniem Grzegorza Kusia, radcy prawnego, doradcy podatkowego i eksperta PwC przedsiębiorca powinien też przygotować się zawczasu na kontrolę organów. Urzędnicy mogą sprawdzić, czy rzeczywiście odpowiednie oprogramowanie powstało i stworzono jest w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ip box, vat, pit, cit, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2019

lolNie bardzo rozumiem jaka to jest zaleta dla programisty że VAT jest 5%, a nie 23%, w sensie jak wystawiam fakturę to jaką mam na tym korzyść? bo nie … Czytaj całość

04-11-2019

GacoTo w k9ncu vat czy pit i cit drogi redaktorze

04-11-2019

nkPrzeczytalem raz, drugi raz i tu chyba musi byc jakies drugie dno wazne dla obronnosci kraju lub znajomych krolika, bo to nie jest mozliwe, zeby ktos … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)