Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

5-proc. VAT dla programistów. Ale muszą uważać

8
Podziel się

Twórcy programów komputerowych, którzy prowadzą własny biznes, będą mogli skorzystać z IP Box czyli ulgi podatkowej. Muszą jednak przestrzegać ściśle określonych reguł, aby nie wpaść w pułapki.

Programiści będą mogli naliczyć sobie niższą stawkę VAT. Pod pewnymi warunkami.
Programiści będą mogli naliczyć sobie niższą stawkę VAT. Pod pewnymi warunkami. (Fotolia, anyaberkut - Fotolia.com)
bDBpHYiJ

IP Box to ulga dla podatników PIT i CIT, która obowiązuje od początku tego roku. Przewiduje, że własność intelektualna (IP) zostanie objęta 5-proc. stawką VAT. Fiskus potwierdził w licznych interpelacjach, że IP Box obowiązuje również w przypadku autorskiego prawa do programu komputerowego.

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, którzy programiści mogą skorzystać z nowej ulgi. Jest dobra wiadomość dla twórców aplikacji, które są częścią większego systemu. Z obniżenia VAT-u skorzystają również autorzy aplikacji, które pozwalają pasażerom śledzić pojazdy komunikacji miejskiej na mapie oraz programiści zajmujący się oprogramowaniem do obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

"DGP" jednak przestrzega, na co trzeba uważać przy skorzystaniu z IP Box. Nie można zastosować stawki 5 proc. do zaliczek, ponieważ ulga jest dostępna tylko przy rocznym rozliczeniu.

bDBpHYiL
Zobacz także: Zobacz także: Biznes na kulturze. "Stopą zwrotu jest jakość życia"

Należy również prowadzić odrębną ewidencję księgową, która przypadnie na każde kwalifikowane IP Box.

bDBpHYiR

Zdaniem Grzegorza Kusia, radcy prawnego, doradcy podatkowego i eksperta PwC przedsiębiorca powinien też przygotować się zawczasu na kontrolę organów. Urzędnicy mogą sprawdzić, czy rzeczywiście odpowiednie oprogramowanie powstało i stworzono jest w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBpHYjm
vat
pit
KOMENTARZE
(8)
Gaco
rok temu
To w k9ncu vat czy pit i cit drogi redaktorze
nk
rok temu
Przeczytalem raz, drugi raz i tu chyba musi byc jakies drugie dno wazne dla obronnosci kraju lub znajomych krolika, bo to nie jest mozliwe, zeby ktos cos takiego tak sobie wymyslil.
lol
rok temu
Nie bardzo rozumiem jaka to jest zaleta dla programisty że VAT jest 5%, a nie 23%, w sensie jak wystawiam fakturę to jaką mam na tym korzyść? bo nie bardzo rozumiem? Potem jak sobie kupie laptop, telefon czy auto do pracy to będę mógł odliczyć tylko 5%. Znowu jak chodzi o cenę finalną produktu to z reguły nie sprzedaje jej januszowi tylko B2B innej fimie która u mnie zamówiła usługę, więc i tak jakie to ma znaczenie czy wystawiam 23% czy 5%? Jedynie takie, że trace możliwości odliczenia vatu na wyposażenie biura? Dla firmy kupującej to też bez znaczenia bo VAT jest kosztem co za różnica czy płaci 5% czy 23%? potem i tak sprzedaje finalny produkt klientowi czy usługę, czasami nic nie sprzedaje bo software jest tylko wsparciem w organizacji pracy firmy i vat jest na kawe w restauracji, a nie na system sprzedaży. im więcej vatu zapłaci firma kupując software tym lepiej bo może więcej odliczyć go od kawy. W którym miejscu jest tutaj jakaś korzyść? Ja eksportuje np do USA usługi i co wtedy ja mam teraz 0% VAT na eksport? Nie ogarniam. Nie widzę zalet. Gdzie tu można zarabiać na kosztach i stratach jak VAT jest niższy? Im wyższy VAT tym lepiej przecież. Przykładowo bardzo fajnie jest na Węgrzech gdzie jest 27% VAT
bDBpHYjn
byle jaki ksi...
rok temu
najpierw zanim coś wkleisz redaktorze to przeczytaj to i pomyśl, bo ta laurka co napisałeś w treści merytorycznie kupy się nie trzyma . Mówisz o 5 VAT , vat rozliczany jest miesięcznie nie rocznie itd, błędów merytorycznych mnóstwo innych również. Rzetelnej dziennikarskie roboty nie widzę oprócz kopiuj-wklej.
Baska
rok temu
Proponuję żeby redaktor najpierw przeczytał co napisze a później publikował. Jest duża różnica między podatkiem dochodowym a VAT.