Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

700 zł za instalacją wirtualnej kasy fiskalnej. Tylko w niektórych przypadkach

5
Podziel się:

Napięty budżet sprawił, że na zwrot nie mogą liczyć firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online, a które nie muszą tego robić.

Kasy fiskalne, jakie znamy, będą powoli zastępowane przez kasy online.
Kasy fiskalne, jakie znamy, będą powoli zastępowane przez kasy online. (East News)

Stosowanie kas fiskalnych online ma pomóc ograniczyć szarą strefę. Kasy starego typu powoli będą wygaszane. W sumie do 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy mają pracować na wirtualnych kasach fiskalnych, które automatycznie będą przekazywać dane do systemu teleinformatycznego – informuje PAP.

Kasy online ma wprowadzić nowelizacja ustawy o VAT. Projekt czeka jeszcze na podpis prezydenta. W skutkach oceny regulacji zapisano, że w pierwszyn roku kasy online przyniosą 296 mln zł, a w ciągu 10 lat – 10,5 mld zł.

Jak pisaliśmy w money.pl, w pierwszej kolejności będą musieli nabyć je właściciele warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych oraz sprzedawcy paliw. Kasy online maja się znaleźć także m.in. w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach lekarskich i stomatologicznych, kancelariach prawnych. Mają z nich korzystać także budowlańcy. Później równiez gastronomia i sezonowa agroturystyka.

Ministerstwo Finansów przewidziało zwroty za jej zakup w wysokości nawet 90 proc. kosztów, ale nie więcej jak 700 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Urzędniczki skarbówki, które wlepiły karę mechanikowi to jednostkowy przypadek:

Nie wszyscy się jednak na zwroty załapią. Jak wynika z uzasadnienia do projektu opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji, "odliczenie będzie przysługiwało tylko dla kas online, które zostały zakupione nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży".

Natomiast odliczenie kwoty wydanej na zakup nie będzie przysługiwało w przypadku zakupu pozostałych rodzajów kas". Na zwrot nie mogą liczyć firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online, a które nie muszą tego robić. Jak tłumaczy resort finansów związane jest to z ograniczeniami budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

vat
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
tede
4 lata temu
"W sumie do 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy mają pracować na wirtualnych kasach fiskalnych" - to nieprawda. Nie będzie można kupić innych kas jak online
MIKI
5 lata temu
Kto to pisał? Jakiś wirtualny autor?
PP
5 lata temu
Wirtualna kasa to kasa w wyobraźni.
Adi
5 lata temu
Autor chyba nie rozumie słowa "wirtualny"
popo
5 lata temu
Jakie wirtualne kasy? Piszący ten artykuł nie ma zielonego pojęcia o kasach fiskalnych.