Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Donald Tusk będzie w Azji. Od komisji śledczej oczekuje innego terminu

303
Podziel się:

Na środę zaplanowano przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą ds. VAT. We wtorek po południu były premier wydał jednak oświadczenie, które nie pozostawia wątpliwości: oczekuje na wyznaczenie innego terminu, do Warszawy się nie wybiera.

W środę do polskiego Sejmu Tusk się nie wybiera.
W środę do polskiego Sejmu Tusk się nie wybiera. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Donald Tusk był premierem w trakcie dwóch kadencji rządów koalicji PO-PSL. Komisja natomiast bada, czy za jego rządów nie dochodziło do nieprawidłowości przy walce z wyłudzeniami podatków.

Dla Tuska to nie pierwsze takie doświadczenie. W listopadzie ubiegłego roku w charakterze świadka wezwano go również na przesłuchanie przed komisję śledczą do spraw afery Amber Gold.

To właśnie wtedy premier wraz z członkami komisji dostarczyli opinii publicznej sporo rozrywki. Potyczki słowne Tuska z szefową komisji Małgorzatą Wasserman czy członkiem zespołu przesłuchującego Bartoszem Kownackim cytowane były później we wszystkich mediach.

Zobacz także: Obejrzyj: Siemens też kiedyś był startupem. Teraz koncern wspiera inne raczkujące biznesy. Wygrywają wszyscy

- Przez trzy lata nie zrobiliście państwo nic, by wyjaśnić aferę Amber Gold. A mogliście, bo mieliście do tego wszystkie narzędzia i podległe instytucje. Zamiast wyjaśniać, od trzech lat sugerujecie brzydkie rzeczy na temat mojej rodziny - mówił wówczas Tusk.

- Gdyby przyjąć waszą logikę, to panowie Morawieccy powinni zostać skazani i spaleni na stosie - dodawał, odnosząc się do tzw. afery GetBack.

Gdy dojdzie do przesłuchania przed komisją ds. VAT, po raz kolejny może być gorąco.

Przyjedzie czy nie?

Jeszcze we wtorek wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński mówił Polskiej Agencji Prasowej: oficjalnego potwierdzenia nie mamy; wezwanie zostało odebrane i nie mamy żadnej odpowiedzi. - Gdyby miał się nie stawić, to jakieś usprawiedliwienie powinien przysłać. Jesteśmy przygotowani na przesłuchanie premiera - dodawał.

Tymczasem po południu Tusk poinformował, że już w zeszłym tygodniu jego pełnomocnik przekazał komisji, że były premier nie będzie mógł się stawić przed komisją. Pełnomocnik przekazał, że w tym czasie Tusk będzie w delegacji w Azji. - Jestem pewien, że znajdziemy inny, dogodny termin - dodał szef Rady Europejskiej.

Przesłuchanie miało rozpocząć się w środę o godzinie 10.

Grzywna za nieobecność

Co w przypadku, gdy były premier nie stawił się przed komisją bez usprawiedliwienia? Najprawdopodobniej czekałyby go sankcje finansowe.

Tak jak Hannę Gronkiewicz-Waltz, która dwa lata temu nie stawiła się na przesłuchanie innej komisji, tym razem ds. warszawskiej reprywatyzacji. Wówczas komisja ukarała byłą prezydent Warszawy grzywną. Najpierw w wysokości tysiąca złotych, a za drugim razem - trzech tysięcy złotych. W przypadku prezydent Warszawy Naczelny Sąd Administracyjny karę unieważnił. Uznał bowiem, że komisja nie miała prawa jej nałożyć.

Komisja śledcza do spraw wyłudzeń VAT przesłuchiwała już wielu czołowych polityków, którzy sprawowali władzę w latach 2008-2015. Zeznania składali już m.in. Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Jacek Rostowski czy wiceministrowie finansów - Janusz Cichoń oraz Andrzej Parafianowicz.

Komisja ds. VAT została powołana w lipcu ubiegłego roku. Zajmuje się problemem ściągalności podatku za rządów PO–PSL. Według obecnie rządzących w latach 2007-2015 luka VAT wyniosła co najmniej 250 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(303)
młodawykształ...
3 lata temu
A my dalej będziemy głosować na Nowocześniejszą Platformę , bo: 1. wolimy darmową aborcję aniżeli 500 +, 2. wolimy, aby biedota nie zajmowała nam miejsca na plażach, 3. wolimy , by kamienice przechodziły w ręce rodziny naszej Hani 4. wolimy, by nie obniżano emerytur uczciwym Mazgułom... , 5. nie chcemy żadnej nowej dzielnicy Warszawy wymyślonej przez Jakiego 6. nie chcemy wielkiego lotniska koło Warszawy, bo już wkrótce będziemy mieli takie lotnisko koło Berlina
DrWHO
3 lata temu
Brak honoru mu nie pozwala, jego brak honoru. Co za hipokryta.
Komisja jest ...
3 lata temu
Wszystko jest jasne. Bez zgody najwyższych czynników żaden Amber Gold by nie zaistniał, a tym bardziej by nie funkcjonował.
One way ticke...
3 lata temu
Niech tam zostanie, może Azjaci mu uwierzą.
Misiek
3 lata temu
RUDEGO Mongoła ,jeszcze nie widziałem!😎
...
Następna strona