Notowania

Estoński CIT w Polsce. Premier obiecał jego wprowadzenie. Na czym to polega?

- Wprowadzimy w Polsce estoński CIT - powiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. To mechanizm, który - jak wskazuje nazwa - obowiązuje w Estonii. Eksperci zauważają, że wprowadzenie go proponowała... Platforma Obywatelska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Estoński CIT to jedna z zapowiedzi premiera Morawieckiego. Wyjaśniamy, na czym on polega (Fot: Stanisław Kowalczuk)

Podczas expose premier Morawiecki sporo mówił o wsparciu innowacyjnych przedsiębiorców. Przede wszystkim tych najmniejszych. Jednym z elementów takiego wsparcia miałby być tzw. estoński CIT.

Co to takiego? - Przesuniemy moment zapłaty podatku na moment wypłaty zysku przez firmy - wyjaśnił lakonicznie premier.

"Od 2000 r. estońscy przedsiębiorcy nie płacą podatku od zysków dopóty, dopóki nie dokonają ich wypłaty. W założeniu podejście to powinno ułatwić dostęp do kapitału, nakręcić inwestycje przedsiębiorstw i przyczynić się do wyższego wzrostu gospodarczego, choć oczywiście wiąże się to z przejściowym (?) spadkiem dochodów budżetowych z tego podatku" - czytamy w relacji z seminarium mBank-CASE.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Eksperci oceniali, że taki mechanizm ma zwiększać atrakcyjność inwestycyjną kraju i zachęcać do pozostawiania zysków w firmie.

Drogą Estonii zamierzali pójść Gruzini i Łotysze. Teraz podobną ścieżką zamierza podążyć Polska.

Jak wskazuje dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, pomysł wprowadzenia estońskiego CIT-u nie jest nowy, a proponowała go już Platforma Obywatelska.

- Tylko ograniczenie go do małych firm może strasznie skomplikować system. To mogłoby oznaczać dwa reżimy podatkowe - zastanawia się Łaszek.

Morawiecki podczas przemówienia wspomniał też o ulgach inwestycyjnych dla najmniejszych. - Damy możliwość natychmiastowego rozliczenia inwestycji w środki trwałe, bez amortyzacji - zapowiedział premier.

- Jednorazowa amortyzacja brzmi dobrze - komentuje na Twitterze Aleksander Łaszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: estoński cit, podatki, cit, expose
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

prosty człowieknie jestem ekspertem ale na mój prosty umysł to wygląda to tak : zyski trzymać na kontach w banku aby nie płacić podatku , zaś aby inwestować w firmę … Czytaj całość

19-11-2019

hmmCo dla bezdzietnych i samotnych w tym kraju po za inflacją rząd proponuje?

19-11-2019

OkoSlobo panie premierze slabiutko

Rozwiń komentarze (79)