Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Estoński CIT w Polsce. Premier obiecał jego wprowadzenie. Na czym to polega?

79
Podziel się:

- Wprowadzimy w Polsce estoński CIT - powiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. To mechanizm, który - jak wskazuje nazwa - obowiązuje w Estonii. Eksperci zauważają, że wprowadzenie go proponowała... Platforma Obywatelska.

Estoński CIT to jedna z zapowiedzi premiera Morawieckiego. Wyjaśniamy, na czym on polega
Estoński CIT to jedna z zapowiedzi premiera Morawieckiego. Wyjaśniamy, na czym on polega (East News, Stanisław Kowalczuk)

Podczas expose premier Morawiecki sporo mówił o wsparciu innowacyjnych przedsiębiorców. Przede wszystkim tych najmniejszych. Jednym z elementów takiego wsparcia miałby być tzw. estoński CIT.

Co to takiego? - Przesuniemy moment zapłaty podatku na moment wypłaty zysku przez firmy - wyjaśnił lakonicznie premier.

"Od 2000 r. estońscy przedsiębiorcy nie płacą podatku od zysków dopóty, dopóki nie dokonają ich wypłaty. W założeniu podejście to powinno ułatwić dostęp do kapitału, nakręcić inwestycje przedsiębiorstw i przyczynić się do wyższego wzrostu gospodarczego, choć oczywiście wiąże się to z przejściowym (?) spadkiem dochodów budżetowych z tego podatku" - czytamy w relacji z seminarium mBank-CASE.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Eksperci oceniali, że taki mechanizm ma zwiększać atrakcyjność inwestycyjną kraju i zachęcać do pozostawiania zysków w firmie.

Drogą Estonii zamierzali pójść Gruzini i Łotysze. Teraz podobną ścieżką zamierza podążyć Polska.

Jak wskazuje dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, pomysł wprowadzenia estońskiego CIT-u nie jest nowy, a proponowała go już Platforma Obywatelska.

- Tylko ograniczenie go do małych firm może strasznie skomplikować system. To mogłoby oznaczać dwa reżimy podatkowe - zastanawia się Łaszek.

Morawiecki podczas przemówienia wspomniał też o ulgach inwestycyjnych dla najmniejszych. - Damy możliwość natychmiastowego rozliczenia inwestycji w środki trwałe, bez amortyzacji - zapowiedział premier.

- Jednorazowa amortyzacja brzmi dobrze - komentuje na Twitterze Aleksander Łaszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Car
4 lata temu
Czy zacznie od kwoty wolnej od podatku w wysokości jak w Estonii?
taka prawda
4 lata temu
Jak Polak spolszczy podatek estoński to pisowski rząd przez lata nic nie dostanie.
Centrino
4 lata temu
Premier wspomniał o wspieraniu najmniejszych przedsiębiorców. Panie premierze proszę podać ile procent małych firm płaci CIT a ile PIT. Wówczas będzie wiadomo, że obniżenie CIT to ukłon w stronę dużych, zagranicznych firm a nie małych Polskich.
qperNIK
4 lata temu
Lepiej niech VAT obniżą. Szybko wzrosną obroty na rynku, a więc zarazem wpływy podatkowe oraz nasze pensje.
agu
4 lata temu
ILE Z WYPŁATY, EMERYTURY LUB RENTY ZABIERA NAM PAŃSTWO? - bo system podatkowy funkcjonuje tak NAPRAWDĘ całkiem inaczej, niż to się do wierzenia podaje! Na tej stronie jest link do darmowego ebooka, który pomoże zrozumieć, kto i dlaczego płaci najwyższe, 90%-we podatki. I kłamstwo, że istnieje coś takiego, jak kwota wolna od podatku! (b. krótko - na jednej stronie) Polecam dobrze się krzesła trzymać! (przy czytaniu) :-) renata-derek.esy*es/podatki.html (zamiast * wstaw kropkę) Henry Ford (producent samochodów w USA) dawno temu powiedział: „Dobrze, że ludzie nie rozumieją systemu finansowego i bankowego (od siebie dodam, że i podatkowego). Gdyby to TERAZ zrozumieli, mielibyśmy rewolucję najpóźniej jutro rano.“ :-)
...
Następna strona