Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Fiskus będzie miał nowe uprawnienia. Rząd pracuje nad zmianami

51
Podziel się:

Blokowane będą mogły być nie tylko firmowe konta przedsiębiorców, ale też należące do nich rachunki oszczędnościowe - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Fiskus będzie miał nowe uprawnienia. Rząd pracuje nad zmianami
Nowe uprawnienia fiskusa i podatników (East News, ZOFIA BAZAK)

Jak czytamy, rząd szykuje nam nowelizację ordynacji podatkowej. Projekt autorstwa Ministerstwa Finansów nie został jeszcze oficjalnie opublikowany, znajduje się w konsultacjach wewnętrznych.

Dziennik pisze, że przewidziano w nim wiele zmian, istotnych zarówno dla fiskusa, jak i dla podatników.

Przykładowo skarbówka nie odda przedsiębiorcom nadpłaconego VAT lub akcyzy, jeżeli ciężar finansowy zawyżonego podatku poniósł już konsument, płacąc więcej za towar lub usługę. Przed odmową zwrotu nadpłaty fiskus będzie musiał wykazać, że przedsiębiorca nie poniósł finansowego uszczerbku - podkreśla "DGP".

Będą zmiany w ordynacji podatkowej

Zaznacza przy tym, że jednak najważniejsze zmiany dotyczą wspomnianego już przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz blokowania kont.

"Od czerwca 2023 r. wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe nie wstrzyma już biegu przedawnienia podatku. Dzisiejszy przepis – jak twierdzą podatnicy oraz ich doradcy – fiskus wykorzystuje instrumentalnie, po to właśnie, aby nie dopuścić do przedawnienia" - dodaje dziennik.

Blokada potrwa 96 godzin, a nie 72 godziny jak obecnie.

Z kolei od 2024 r. mają wejść w życie zmiany w blokowaniu rachunków przedsiębiorcom. "Przypomnijmy, że szef Krajowej Administracji Skarbowej już dziś może żądać blokady, ale wyłącznie firmowych rachunków rozliczeniowych, lokat terminowych, rachunków członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej oraz rachunków VAT. Po zmianach będzie mógł blokować przedsiębiorcom również rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowej lokaty oszczędnościowej" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Ziuta
2 miesiące temu
Konic swiata bliski. To fakt szef KAS już dziś w pełni korzystać z uprawnień blokowania kont przedsiębiorcy. A najgorsze w tym jest to ze przedsiębiorca nie musi mieć statusu podejrzanego tylko np skarbówka stwierdzi . Przedsiębiorca działa i rozlicza się prawidłowo ale skarbówka stwierdzi, że przedsiębiorca nie sprawdzał swoich kontrahentów kt coś tam kombinowali i za to już skarbowy blokuje konta bo podejrzewa że prowadząc współpracę z kontrahentem my o wszystkim wiemy i współpracując z nim mu pomagamy. Kretyni że skarbówki zapomnieli tylko o tym że przeciętny przedsiębiorca może jedynie sprawdzić czy jego kontrahent jest płatnikiem VAT i zobaczyć nr konta na który należy dokonać płatności. Nie mamy możliwości w jak kontrahenta ani udzielenia informacji czy zgłosił wszystkie fv do urzędu albo czy na następny miesiąc nie złożył jakiś z palca wssanych korekt kt mi nie przesłał. To jest obecna rzeczywistość przedsiębiorców.
abc
3 miesiące temu
No co za oburzenie! Szkoda tylko że 7 lat temu zdecydowana większość w komentarzach miała za złe rządzącym ośmiorniczki i - wyłączając własne myślenie - dała się nabrać na słodkie pierdzenie pisowców. A mądrzy ludzie ostrzegali.
KonradZ
3 miesiące temu
PIS stworzył już sam sobie program wyborczy oparty na okradaniu Polaków, rujnowania kraju by żyło się coraz ciężej. Kto będzie głosował z PIS to będzie wspierał ten bezkarny bandytyzm władzy! Kiedyś musi się to skończyć! Do jasnej whore!
Lekr
3 miesiące temu
Rozstrzelać wszystkich jeszcze nie czytałem artykuł ale jestem za
Oburzoba
3 miesiące temu
Polak pracuje a PiS leniwy rekwiruje
...
Następna strona