Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Termin rozliczeń ze skarbówką. W tym roku będzie dłuższy

12
Podziel się:

Zgodnie z ustawą ostatnim terminem na rozliczenie PIT jest 30 kwietnia. W tym roku jednak kalendarz tak się ułożył, że ostatnim terminem będzie 2 maja - informuje Ministerstwo Finansów.

Termin rozliczeń ze skarbówką. W tym roku będzie dłuższy
W tym roku termin rozliczeń z fiskusem przypada na 2 maja - zgodnie z ordynacją podattkową (Adobe Stock, bzyxx)

"Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że PIT należy złożyć do 30 kwietnia, ale zgodnie z ordynacją podatkową, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy – w tym przypadku 2 maja" – poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" zadziała? Posłanka KO krytycznie o działaniach rządu

Zeznania podatkowe do 2 maja

Zeznania do 2 maja muszą złożyć podatnicy, którzy rozliczają się z dochodów uzyskanych z pracy najemnej, z rent i emerytur, a także przedsiębiorcy, rozliczający się na zasadach ogólnych albo z użyciem liniowej stawki. Można to zrobić, wypełniając zeznanie na papierze i wysyłając zeznanie podatkowe pocztą lub składając je w urzędzie skarbowym albo można złożyć zeznanie przez internet, korzystając z interaktywnych formularzy.

Można też złożyć zeznanie podatkowe z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, w ramach której podatnik może po zalogowaniu uzyskać dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Podatnik może zeznanie poprawić, uzupełniając je np. o ulgi podatkowe, można zeznanie wypełnić na nowo, a także zaakceptować bez poprawek.

Warto dokładnie przeczytać przygotowane przez Urząd Skarbowy wstępnie wypełnione zeznanie, by nie stracić. W money.pl opisywaliśmy dokładnie, jak je czytać i na co zwracać szczególną uwagę, zanim zeznanie podatkowe zaakceptujemy i odeślemy skarbówce.

Jeśli ktoś nie korzysta z żadnych ulg, choćby wynikających ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, może nie wykonywać żadnych czynności, a wtedy system MF automatycznie uzna zeznanie wypełnione w ramach Twojego e-PIT za ostateczne wraz z upływem ostatniego terminu składania rozliczeń podatkowych.

Zeznanie do 2 maja muszą złożyć także osoby, które uzyskały przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych. Poza tym w tym terminie rozliczają się także podatnicy uzyskujący przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Oni także mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia podatkowego w usłudze Twój e-PIT, z tym że ten rodzaj formularzy podatkowych nie jest akceptowany automatycznie.

"Mamy już ponad 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku taka liczba pojawiła się w systemie 25 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z naszych e-usług" – powiedziała cytowana w niedzielnym komunikacie Ministerstwa Finansów wiceminister finansów i szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Jak podał resort finansów, spośród złożonych już e-PITów za 2021 r. 4,5 mln to deklaracje PIT-37; poza tym podatnicy wysłali 224 tys. deklaracji PIT-28, 138 tys. deklaracji PIT-38, 107 tys. deklaracji PIT-36 oraz 30 tys. oświadczeń PIT-OP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
stanisław
miesiąc temu
PiS zrujnował kraj na całe dziesięciolecia zrujnowali wszystko co się tylko dało nieudacznicy, dno i pół metra mułu.Taki wprowadzili polski ład /czytaj burdel/ że w podatkach nikt nie wie o co chodzi a przyznają sobie za to nagrody.Krytykują wszystkich a sami nie są lepsi.Jak można do rządzenia krajem dopuszczać dyletantów amatorów dlatego że wyznają katolicką religię pisowską.
pytam:
miesiąc temu
Dlaczego Ukraińcy w naszym kraju prowadzący firmy nie rozliczają się w US ??? .Są zwolnieni z wypełniania PITów.Dlaczego US dyskryminuje Polskich przedsiębiorców.Jest to jaskrawy przykląd łamania praw człowieka i dyskryminowania na tle narodowościowym.
Hania
miesiąc temu
Ja już się rozliczyłam i byłam bardzo zadowolona ze swoich zarobków. Dobrze, że podjęłam decyzję o kształceniu się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku higienistka stomatologiczna.
kkk
miesiąc temu
to dlaczego internet można odliczac tylko przez dwa lata?
katolik
miesiąc temu
Terminy sa wazne i wazne sa kwoty ,,,nie dotyczą one tylko kasty PIS...