Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL,Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Będzie obniżka podatku PIT. Rząd zdecydował

277
Podziel się:

Na piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów zdecydowano o przyjęciu projektu dotyczącego obniżki stawki podatku PIT z 17 do 12 proc. - System ma być jak najbardziej sprawiedliwy i skłaniać do pracy — powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rząd likwiduje także - jak zauważył premier - słusznie krytykowaną ulgę dla klasy średniej.

Będzie obniżka podatku PIT. Rząd zdecydował
Mateusz Morawiecki zapewnia, że wysoka inflacja minie, a niskie podatki pozostaną (PAP, Piotr Nowak)

W projekcie przyjętym w piątek przez rząd najważniejszym założeniem jest obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. To oznacza, że skorzystają wszyscy podatnicy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym (do 120 tys. zł). Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów tacy podatnicy zapłacą rocznie podatek niższy o prawie o jedną trzecią (dokładnie o 29,4 proc.). Zmiana ma dotyczyć 25 mln Polaków. Jak w piątek przekonywał wiceminister finansów Artur Soboń dla 13 mln osób zmiany będą korzystne, a dla reszty neutralne.

Zmiany w podatkach — znika ulga dla klasy średniej

Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przyznał, że rząd zdecydował się na likwidację tej ulgi, bo była "słusznie krytykowana". Dodał też, że projekt zakłada również uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w kilku miejscach. Przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. Na zmianach rozliczania składki zdrowotnej według premiera zyska ok. 1,4 mln przedsiębiorców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Bilion złotych Morawieckiego. To realna skala potrzeb

W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022)

Artur Soboń, podsumowując, dodał, że w Polsce będzie jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca.

Jan Strzeżek z Porozumienia tak skomentował zapowiadane zmiany: "W tym tempie do końca roku będziemy mieli odrębny system podatkowy na każdy dzień tygodnia."

Obniżka podatków ma "skompensować putinflację"

Premier Mateusz Morawiecki, rozpoczynając konferencję prasową, nawiązał do wydarzeń na świecie. Powiedział, że Rosja zaatakowała nie tylko Ukrainę, ale uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, a także doprowadziła do destabilizacji gospodarczej w Europie. Mówił, że proponowane zmiany, to także odpowiedź na aktualną sytuację.

- Przyjazne podatki to podatki niskie, proste i sprawiedliwe. Dlatego Polacy w tych niestabilnych czasach mogą mieć oparcie w państwie — powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że niższe podatki mają zrekompensować Polakom ubytki w portfelach wiążące się z wysokimi cenami. - Te wysokie ceny wiążą się z manipulacjami cenowymi Gazpromu i wojną w Ukrainie — mówił premier i dodał, że zawirowania gospodarcze to efekt "wojny inflacyjnej Putina -putinflacji". Jest przekonany, że obniżenie podatków ma "skompensować putinflację".

- Wysoka inflacja kiedyś minie, a niskie podatki zostaną — dodał szef rządu.

Obniżka podatku PIT — jak zmieni się wynagrodzenie

Eksperci Grant Thornton wskazują, że w przypadku zapowiadanych zmian w PIT największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby, których roczne dochody zbliżają się lub przekroczą próg 120 tys. zł. Wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12 proc., a więc niższej o 5 pkt proc. Przy niezmienionej wysokości kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł maksymalna korzyść w skali roku z obniżonej stawki PIT to 4,5 tys. zł.

Zgodnie z wyliczeniami Grant Thornton po zmianach osoby, które dostają płacę minimalną, będą zarabiały tyle samo, co przy dotychczasowych zasadach z Polskiego Ładu - 2363,56 zł "na rękę". Jeśli ktoś zarabia 5 tys. zł brutto, po zmianach zyska 125 zł miesięcznie. W okolicach zarobków na poziomie 7,5 tys. zł korzyści spadają i sięgają 65,75 zł miesięcznie, natomiast później znów rosną. Przy 10 tys. zł wypłaty dostaniemy 210 zł więcej, a przy 12,5 tys. zł — dodatkowe 394,37 zł. Ci, którzy zarabiają najwięcej, zyskają najmniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(277)
Złodzieje i d...
9 miesięcy temu
czytam powyżej "Wysoka inflacja kiedyś minie, a niskie podatki zostaną" , jakie niskie się pytam skoro składka zdrowotna jest wyższa - zwiększona o wyższy procent niż obniżka podatku. mój przychód był niższy w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku a podatek odwrotnie. czy ktoś wie w jaki sposób kontaktować się z Premierem o wyrównanie, bo cytuję mówił " jeśli ktoś straci to wyrówna skarb Państwa " a w rozliczeniu Pit rocznym będzie można wybrać i rozliczyć się według zasad obowiązujących za 2021 rok, aby nie stracić. proszę o info
Ala
2 lata temu
To dobrze. Chociaż ja i tak nie mogę narzekać, bo mam naprawdę świetnie płatną pracę, którą zyskałam dzięki ukończeniu kierunku technik usług kosmetycznych w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i jestem szczęśliwa, że podjęłam decyzję o edukacji tam.
nieuk
2 lata temu
Przedłużcie tej niedouczonej małpie Glapińskiemu kadencję za glapoinflację. Ciekawe jak ten nieuk zdał maturę ????
banda złodzie...
2 lata temu
dla ukraińców jest kasa /nasza/ , dla Polaków nie ma !!! Na podwyżki dla rządzących nierobów i złodziei jest, dla kontrolerów i niesprawne dzieci nie ma !!!!
P.K.
2 lata temu
podwyżki dla parlamentarzystów Podwyżka pensji dla parlamentarzystów o 60 % to wyraz arogancji polityków. Jakość ich pracy dzięki tym podwyżkom nie poprawiła się, czego najlepszym dowodem jest bubel legislacyjny zwany Polskim Ładem. Posłowie dobrze wyjdą na przeforsowanych przez siebie zmianach podatkowych. Nie interesuje ich los społeczeństwa, ale o swoje portfele bardzo dobrze zadbali.
...
Następna strona