Trwa ładowanie...
bDUBsrxh

Notowania

Kwota Wolna Od Podatku – Wszystkie wiadomości

280
08.04.2021 9:39

KOŚCIŃSKI
 / 
Kościński: "Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 30 tys. zł"

Kwota wolna od podatku raczej nie urośnie do 30 tys. złotych, bo "budżet nie jest z gumy" - powiedział w radiowej "Jedynce" minister finansów Tadeusz Kościński. Twierdzi też, że "nie słyszał" o rezygnacji z odliczenia składki zdrowotnej.

358
07.04.2021 8:30

NOWY ŁAD
 / 
Nowy Ład. Rewolucja podatkowa, na której ma skorzystać 17 mln Polaków

Likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej, podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł – takie zmiany może zawierać Nowy Ład. Czy faktycznie takie zapisy znajdą się w projekcie PiS, dowiemy się na przełomie kwietnia i maja.

369
02.04.2021 12:54

KOŚCIŃSKI
 / 
Kwota wolna od podatku. Na stole premiera 30 tys. zł

- Jeśli chodzi o 30 tys. zł wolnej kwoty od podatku - musimy na decyzję poczekać ok. miesiąca. To jedna z propozycji złożonej premierowi - czekamy na decyzję - powiedział szef finansów Tadeusz Kościński.

37
24.03.2021 12:06

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Kościński zapowiedział reset podatkowy. To może być rewolucja. Ekonomista komentuje

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że szykuje się reset podatkowy, bo w tej chwili w Polsce osoby mniej zarabiające płacą procentowo więcej podatków niż bogaci. - Nie jest tajemnicą, że od wielu lat ze względu na brak zmian w systemie podatkowo-składkowym osoby zarabiające płacę minimalną są mniej więcej opodatkowane i oskładkowane tak samo, jak osoby, które zarabiają pięć razy tyle - komentuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i podaje przykład radcy prawnego i sprzątaczki, zatrudnionych na umowę o pracę, którzy procentowo w składkach i podatkach płacą mniej więcej tyle samo. Jak można zmienić system, by chronić osoby mniej zarabiające? - Można zmienić koszty uzyskania przychodów, by była premia dla osób pracujących na niższych wynagrodzeniach. Można zmieć kwotę wolną, można też wprowadzić inne progi podatkowe - wylicza Piotr Arak.

128
18.03.2021 15:18

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Polacy chcą podniesienia kwoty wolnej od podatku

Za podniesieniem kwoty wolnej od podatku opowiada się 79 proc. Polaków - wynika z sondażu firmy Pollster dla "Super Expressu". Obecnie w Polsce najwyższa kwota wolna od podatku wynosi 8 tys. zł.

bDUBsrxj
202
16.03.2021 15:20

NOWY ŁAD
 / 
Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

W najbliższy weekend PiS ma przedstawić główne założenia tzw. Nowego Ładu, który ma być planem gospodarczym na najbliższe lata. Wśród pierwszych przecieków jest chociażby wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. - Od tego należało zacząć, a nie od 500+ - komentuje w programie "Newsroom" prof. Marek Belka, były premier i szef Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem podwyżka kwoty wolnej pozwoli na zmniejszenie klina podatkowego dla osób najmniej zarabiający, który jest w Polsce bardzo wysoki. - To obniżenie kosztów pracy - mówił Belka. Nieco mniej optymistycznie europoseł wypowiada się o emeryturze bez podatku. - Niektórzy mówią, że to może być równie kosztowne, co podwyżka kwoty wolnej. Jak to finansować? Chyba tylko podwyżką podatków - podkreślał były szef rządu.

13
13.03.2021 14:51

NOWY ŁAD
 / 
Wyższa kwota wolna od podatku. Ekonomista mówi o zaletach tego pomysłu

Zaletą podwyższenia kwoty wolnej od podatku będzie wyrównywanie nierówności dochodowych - uważa dr Michał Myck, dyrektor Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. W jego ocenie jednak większą motywacją do aktywności zawodowej byłoby podniesienie kosztów uzyskania przychodu.

9
10.03.2021 12:35

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Nowy Ład. Kwota wolna od podatku w górę. Pomysł ten pojawia się w programach wyborczych od lat

W przygotowywanym programie nazwanym Nowy Ład ma się znaleźć zapis podnoszący kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. Ale o jej podniesieniu Polacy słyszą już od kilku lat. PiS szedł z takim hasłem do wyborów już w 2015 roku.

310
10.03.2021 6:31

GOSPODARKA
 / 
Kwota wolna w górę, a dochody samorządów w dół. "To armagedon"

Choć perspektywa podwyżki kwoty wolnej od podatku może cieszyć Polaków, to samorządy z niepokojem patrzą na takie rozwiązanie. Oznacza ono bowiem potężną dziurę w dochodach gmin. "To armagedon i koniec samorządności" - mówią.

bDUBsrxp
108
09.03.2021 15:41

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Kwota wolna od podatku w górę. "Wolałbym to w miejsce 500 plus"

Prawo i Sprawiedliwość chce się wziąć za kwotę wolną od podatku. Ma powędrować do poziomu 30 tys. zł. - Ekonomicznie jest to dobre rozwiązanie, bo to zmniejsza klin podatkowo-skarbowy i sprawia, że ludzie chętniej pracują. A to jest największa bolączka Polski – sprawić, aby pracownikom opłacało się pracować. To jedyny sposób, aby dogonić gospodarczo Niemcy, bo kuleje nam demografia – powiedział w programie "Newsroom" dr Sławomir Dudek, ekonomista FOR. Jak dodał, chętnie zamieniłby program 500 plus na większą kwotę wolną od podatku.

154
27.02.2021 11:34

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Kwota wolna 10 tysięcy zł. Nowa propozycja polityków PO

Borys Budka zaprezentował "Receptę na kryzys". Wśród propozycji Platformy Obywatelskiej jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 10 tys. zł dla wszytskich. Dziś kwota wolna wynosi od 8 tys. do 3,6 tys. zł.

18
26.02.2021 11:47

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Podatki w Polsce. "Czas obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających"

- Nie rozumiem, czemu zwalniamy z PIT-u młodego informatyka, który zarabia 8 tys. zł, a każemy płacić normalny PIT sprzątaczce, która jest trochę starsza, a zarabia 3 tys. zł. To, co niestety negatywnie wyróżnia Polskę to wysokie opodatkowanie niskich płac. Przy płacy minimalnej aż 40 proc. wynagrodzenia zabieranie w formie podatku. Pod tym kątem jako kraj zajmujemy piąte miejsce w UE. Tu i teraz powinniśmy skoncentrować na tym, aby obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających i takim rozwiązaniem jest podniesienie kosztów uzyskania przychodu (wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych lub działalnością gospodarczą – red.) – mówił w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

279
03.02.2021 13:10

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
PIT. Drugi próg podatkowy przekroczy 1,5 mln Polaków. Limity nie zmieniły się od 2009 roku

Nawet 300 tysięcy osób może się zdziwić przy rozliczaniu tegorocznego zeznania podatkowego. Według szacunkowych danych tyle osób wpadło w drugi próg podatkowy. Łącznie liczba podatników, którzy płacą wyższą stawkę PIT, może sięgnąć 1,5 miliona.

bDUBsrxq
46
01.07.2020 17:36

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Rafał Trzaskowski obiecuje wyższą kwotę wolną od podatku. Ekspert: czy ktoś w to jeszcze uwierzy?

Opozycyjny kandydat na prezydenta walczy o większe poparcie w drugiej turze. A to oznacza konieczność składania obietnic. W środę zapowiedział, że jako prezydent złożyłby projekt ustawy, która podnosi kwotę wolną od podatku - zwłaszcza dla najbiedniejszych. Ekonomista Andrzej Sadowski ocenia, że takie rozwiązanie nie jest dobre.

92
01.07.2020 10:18

WYBORY 2020
 / 
Prezydentura bez wyższych podatków, ustawa wszystko na rękę dla najmniej zarabiających. Trzaskowski przedstawia kolejne pomysły

Rafał Trzaskowski poinformował, że chciałby zwolnić z podatku dochodowego wszystkich, którzy rocznie zarabiają do 30 tys. zł. Osoby zarabiające od 30 do 65 tys. zł rocznie będą miały kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys. zł.

191
14.10.2019 11:29

WYNIKI WYBORÓW
 / 
Konfederacja w Sejmie. Propozycje gospodarcze formacji

Paliwo po 3 zł, dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku i dobrowolny ZUS - to tylko część z gospodarczych postulatów Konfederacji, z którymi formacja wchodzi do Sejmu. Część z nich mogłoby zyskać poparcie PiS, gdyż są zbliżone do zapisów choćby projektu nowej Ordynacji Podatkowej.

46
11.10.2019 6:57

KWOTA WOLNA OD PODATKU
 / 
Wybory parlamentarne 2019. O tym partie zapomniały

Gdy 4 lata temu do władzy dochodziło Prawo i Sprawiedliwość oraz Andrzej Duda, to również dzięki obietnicom podniesienia kwoty wolnej. Dziś w kampanii ten temat praktycznie nie istnieje, a kwota wolna dla większości Polaków wciąż nie drgnęła.

6
05.08.2019 6:50

NAJBOGATSI
 / 
Klin podatkowy w Polsce. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

- Jeszcze za czasów minister Czerwińskiej bardzo dużo mówiło się o dysproporcji w opodatkowaniu najbogatszych i tych mniej zarabiających. Mówiło się o likwidacji klina podatkowego, a tymczasem problem nadal pozostaje nierozwiązany - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marek Zuber, ekonomista. - Obniżka PIT oznacza, że niższe podatki zapłacą także ci najwięcej zarabiający, czyli nie ma mowy o redukcji klina podatkowego - dodał.