Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Unia Europejska chciała wprowadzić minimalny podatek CIT. Już tylko Polska blokuje prace

699
Podziel się:

Unia Europejska dąży do opodatkowania wszystkich przedsiębiorstw jednolitym podatkiem na poziomie 15 proc. Tak skonstruowany CIT miałby sprawić, że podatki zaczną płacić koncerny dziś ukrywające się w rajach podatkowych. Prace nad daniną jednak znów się załamały. Tym razem za sprawą Polski, która zablokowała pomysł.

Unia Europejska chciała wprowadzić minimalny podatek CIT. Już tylko Polska blokuje prace
Polska zablokowała prace nad globalnym minimalnym CIT. Na zdjęciu szefowa KE Ursula von der Leyen oraz przewodnicząca PE Roberta Metsola (PAP, PAP/EPA/RONALD WITTEK)

W money.pl wielokrotnie informowaliśmy, że ambicją większości państw na świecie jest wprowadzenie globalnego podatku CIT. Jego stawka ustalona by była na poziomie 15 proc., a firma musiałaby go opłacić w tym państwie, w którym uzyskała zyski. Jej fizyczna siedziba tym samym przestałaby mieć znaczenie.

W ten sposób państwa chcą doprowadzić do tego, by podatki opłacały największe koncerny. Także te, które dziś chowają siebie i swoje zyski w rajach podatkowych.

Polska osamotniona w swoim sprzeciwie

Na razie jednak prace nad nową daniną na poziomie unijnym się załamały. Jak informuje agencja Bloomberga, podatkowi w obecnej formule sprzeciwia się Polska.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejne zmiany w podatkach. "Sytuacja jest kuriozalna"

Dziennikarze zauważają, że Polska stała się już ostatnim państwem, które sprzeciwia się globalnemu CIT-owi. Do niedawna mogła liczyć na SzwecjęEstonię, jednak te dwa państwa wycofały się z pomysłu blokowania prac, gdyż uzyskały pewne ustępstwa w tej sprawie.

Na spotkaniu w Luksemburgu szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska tłumaczyła, Polska domaga się powiązania globalnego CIT-u z innym podatkiem - od gigantów cyfrowych.

"Musimy podtrzymać nasz cel, jakim jest pełne wprowadzenie globalnego rozwiązania opartego na dwóch filarach" - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez Bloomberga. - "Nie popieramy rozdzielenia tych dwóch filarów w UE" - dodała.

Nieoficjalnie: chodzi o KPO

Jeden z urzędników unijnych powiedział nieoficjalnie, że Polska blokuje prace tak naprawdę ze względu na fakt, że wciąż nie otrzymała środków z Funduszu Odbudowy.

Rozczarowania decyzją polskich dyplomatów nie krył francuski minister finansów Bruno Le Maire. - "Krytyczne uwagi Polski zostały wzięte pod uwagę i wszystkie państwa członkowskie podjęły wysiłek, aby osiągnąć konsensus w celu dokonania znaczącego postępu w zakresie międzynarodowych podatków" - powiedział, cytowany przez Bloomberga.

Ubolewam, że Polska tego nie rozumie i wysuwa argumenty, które nie są przekonujące - dodał Bruno Le Maire.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(699)
Cdn
2 lata temu
Hipokryzja wg władzy
Pepe
2 lata temu
Przecież koncerny nie płacą podatku dlatego, że nie wykazują zysków, czyli generują koszty w miejscu prowadzenia działalności, a przychody powstają w rajach podatkowych, np. doradztwo, opracowanie logotypu, obsługa prawna. Czynności te mogą być fikcyjne a cena ustawiona na dowolnym poziomie. Globalny CIT nie zmusiłby więc do płacenia podatku w państwie prowadzenia rzeczywistej działalności bo wykazywane są minimalne zyski. Dlatego Morawiecki mówi o podatku przychodowym. Ponadto wprowadzenie unijnego podatku zamyka drogę przed kształtowaniem polityki fiskalnej na terenie własnego kraju czyli jest kolejnym krokiem ograniczającym suwerenność państwa.
cezary
2 lata temu
To sprawdzajcie ilu trolli ruskich napisało paszkwile przeciwko Polsce i Polakom na tym forum . Duży wstyd że co0s takiego jest tolerowane.!
Asean
2 lata temu
I bardzo dobrze. Blokują ideologicznie KPO - blokować ile się da dopóki nie odblokują
zcx
2 lata temu
Pis to sabotażyści w Europie pod dyktando usa.
...
Następna strona