Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

W systemie e-PIT kryją się pułapki. To nie jest rozliczenie dla każdego

33
Podziel się:

Działający od 2019 roku e-PIT miał ułatwić Polakom życie i tak faktycznie jest. Jednak deklaracja przygotowana przez urząd skarbowy nie jest dla każdego podatnika. Jeśli się nią wyręczymy, to bez jej weryfikacji możemy mieć spore problemy. Kto powinien szczególnie uważać przy korzystaniu z deklaracji skarbówki? Na pewno wszystkie osoby, które były delegowane przez pracodawców do pracy za granicę. Ta opcja nie jest dla nich.

W systemie e-PIT kryją się pułapki. To nie jest rozliczenie dla każdego
Rozliczenie podatku PIT za 2021 rok. Sprawdź, zanim zatwierdzisz gotowca ze skarbówki (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

Działająca od 2019 r. platforma e-PIT miała odciążyć podatników przy składaniu rocznych zeznań podatkowych. I tak też się stało. - Jednak z deklaracji przygotowanej przez urząd skarbowy korzystają również ci, dla których może być ona bardzo ryzykowna – mówi Kuba Lewandowski, doradca podatkowy z EY. – Nie zawsze warto wyręczać się takim zeznaniem bez dokładnej weryfikacji tego, co w nim zamieszczono – dodaje.

Zdaniem doradcy podatkowego, e-PIT to wygodna i bezpieczna formuła rozliczenia się z fiskusem dla podatników, którzy nie mają złożonej sytuacji podatkowej, a ich przychód jest np. od jednego pracodawcy, który nie delegował go do pracy za granicą.

Algorytm zastosowany przy e-PIT przewidziano głównie dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, zleceniu, wykonującym umowy o dzieła, emerytów i rencistów, czy osób osiągających dochody z zysków kapitałowych na polskim rynku – wylicza doradca EY.
Zobacz także: Spektakularny krach rubla. "Banki nie zbankrutują w kilka godzin"

Pozostali podatnicy, czyli osoby osiągające dochody z wielu różnych źródeł, ale przede wszystkim pracujące przez część roku jako pracownicy oddelegowani do pracy za granicą, powinni się nad takim rozliczeniem poważnie zastanowić i najlepiej, jeszcze przed zatwierdzeniem go, przeliczyć zeznanie jeszcze w innym bezpłatnym np. programie lub przy pomocy doradcy podatkowego lub księgowego.

Dla kogo e-PIT to zła opcja?

– Mamy bardzo wiele zgłoszeń, że e-PIT nie zaczytuje z PIT-11 danych dotyczących dochodów osiąganych z pracy za granicą. Jeśli pracodawca nie uprzedzi pracownika o tym fakcie, a ten skorzysta z e-PIT, to w przypadku kontroli skarbowej może zostać to uznane za niewykazanie dochodu – ostrzega Lewandowski.

Ale to niejedyna sytuacja, kiedy zatwierdzając e-PIT, trzeba być czujnym. Urząd skarbowy nie nalicza żadnych ulg, poza jedną – tą na dzieci.

Wystarczy wprowadzić ją w systemie raz, a potem nalicza się ona z automatu i jest przenoszona na kolejny rok podatkowy do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Ponadto system PESEL jest skomunikowany z systemem e-PIT i automatycznie dodaje nowo narodzone dzieci do odliczenia ulgi na dziecko przez rodziców.

Ulga na dziecko przewidziana jest jednak do 25. roku życia, o ile dziecko się uczy, a jego dochód nie przekroczył 3089 zł w skali roku. – System usuwa ulgę po ukończeniu 18. roku życia dziecka, ale można dziecko znowu dodać do zeznania, o ile spełnia ono warunki do ulgi – przypomina Lewandowski.

Z kolei Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton, przestrzega osoby rozliczające się z dzieckiem, by nie korzystały z opcji nieskładania deklaracji podatkowej – do czego mamy prawo. - Koniecznie trzeba złożyć zeznanie, jeśli chce się skorzystać z ulgi na dzieci – przekonuje nasza rozmówczyni.

Jak wyjaśnia, składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone przez podatnika od przychodów objętych ulgą, co prawda nie podlegają odliczeniu, ale uwzględnia się je na potrzeby ulgi na dzieci.

To oznacza, że jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskał przychody objęte ulgą, to nawet w sytuacji, gdy nie płaci podatku dochodowego albo kwota podatku od dochodów nieobjętych ulgą jest niska, ma prawo do zwrotu tytułu ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jakie zapłacił z własnych środków.

W każdym przypadku warto też zweryfikować, czy fiskus poprawnie rozliczył ulgę na dzieci. Jest to jednak szczególnie istotne w przypadku, gdy dziecko urodziło się w 2021 r. – doradza Samborska.

Doradczyni podatkowa wyjaśnia, że ulga na dziecko, jeżeli PESEL dziecka nowo narodzonego ma powiązanie z dwoma numerami PESEL rodziców, jest podzielona po połowie między matką a ojcem, gdyż administracja skarbowa nie ma informacji, komu ulga przysługuje. Zmiany e-PIT musimy więc nanosić ręcznie.

System błędnie naliczył podatek

To nie koniec pułapek. Okazuje się, że osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, miały w zeznaniach sporządzonych przez skarbówkę za 2021 r. wykazaną zawyżoną kwotę podatku do zwrotu.

Najprawdopodobniej algorytm e-PIT automatycznie zaliczał do odliczenia składki na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne obliczone od przychodów wolnych od podatku i przychodów opodatkowanych.

Tymczasem składki na ubezpieczenia społeczne i składka zdrowotna nie podlegają odliczeniu (odpowiednio – od dochodu i od podatku), gdy są naliczone od przychodów zwolnionych z podatku.

Podobny problem mógł wystąpić w sytuacji, gdy podatnik uzyskiwał przychody zwolnione na podstawie ulgi dla młodych oraz wykonał np. umowę o dzieło, która nie jest objęta tą preferencją.

W tym przypadku – nawet jeżeli podatnik nie przekroczył limitu ulgi dla młodych – program mógł mu odliczać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od opodatkowanego dochodu z tytułu umowy o dzieło (mimo że samo dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń).

Resort finansów zapewnia, że poprawił błąd i w przypadku zeznań jeszcze niezatwierdzonych – naniesie korektę. Ci, którzy się pospieszyli i zatwierdzili zeznanie z wyższym zwrotem podatku, będą musieli najprawdopodobniej złożyć do niego korektę.

Kto się spieszy, traci dwa razy

Mimo że e-PIT to kusząca oferta, gdyż w przypadku nadpłaty podatku otrzymuje się ją do 45 dni od złożenia zeznania (w innym przypadku jest to 90 dni) i rozliczyło się już z jego pomocą już 2,3 mln Polaków, to doradcy podatkowi przestrzegają przed pośpiechem i zatwierdzaniem go bez jego wcześniejszej dokładnej weryfikacji.

W pierwszej kolejności, po zalogowaniu się od systemu, warto zweryfikować dokumenty źródłowe, na podstawie których sporządzono to zeznanie – mówi Piotr Juszczyk doradca podatkowy i partner w InFakt.

Dokumenty te powinny być załączone do naszego zeznania. Na przesłanie PIT-11 i PIT-8C do urzędu skarbowego płatnicy (czyli pracodawcy, zleceniodawcy, biura maklerskie itd.) mieli czas do 31 stycznia.

Jednak mogło zdarzyć się tak, że któryś z płatników nie zrobił tego w ustawowym terminie lub dosłał korektę, której system nie uwzględnił, a my zdążyliśmy już zatwierdzić e-PIT.

Rozsądniej jest więc poczekać na komplet dokumentów potwierdzających nasze dochody roczne i dokładna ich weryfikacja. Brak PIT-11 lub błędy w nim nie zwalniają nas z obowiązku rozliczenia się z tych dochodów – podkreśla Juszczyk.

Na koniec warto też dokonać weryfikacji organizacji pożytku publicznego, dla której przekazujemy 1 proc.

Jeśli nie zalogujemy się na portal do 2 maja, to tego dnia automatycznie nasze zeznanie zostanie zatwierdzone. Jednak i po tej dacie podatnik będzie miał możliwość dokonania korekty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Basia
2 lata temu
Dla mnie w końcu była to przyjemna czynność, bo jestem bardzo zadowolona z moich ubiegłorocznych zarobków, ponieważ odkąd ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy, to mogę liczyć na dobre wynagrodzenie.
Bizon
2 lata temu
Wina pis
Podatnik
2 lata temu
Zgłoszę ministerstwo finansów na Prokuraturę
upadek
2 lata temu
Czy wy nie widzicie, ze zycie w Polsce to masakra? W innych krajach sprawy urzedowe zalatwia sie prosto, prawo jest przejrzyste, a jak masz klopoty... to sa bezplatne porady prawne! Tak jest np. w Anglii. Wy zyjecie w jakims pie__zonym matriksie. Wybieracie do wladzy ludzi z przypadku, to potem takie tez macie i prawo, i panstwo, i sprawiedliwosc. Powodzenia zycze.
pit
2 lata temu
osoby, które nie ukończyły 26 roku życia nie mają naliczanego podatku. Tak więc jak mogą mieć wykazaną zawyżoną kwotę do zwrotu podatku
...
Następna strona