Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JSA
|
aktualizacja

Ulga abolicyjna. Jak wygląda opodatkowanie dochodu z pracy za granicą?

39
Podziel się:

Ulga abolicyjna ma zostać już wkrótce ograniczona. W praktyce oznacza to, że część Polaków pracujących za granicą zapłaci większy podatek dochodowy. Podpowiadamy, na czym polegać będą zmiany.

Ulga abolicyjna. Jak wygląda opodatkowanie dochodu z pracy za granicą?
Ulga abolicyjna. Jak wygląda opodatkowanie dochodu z pracy za granicą? (Fotolia)

Ulga abolicyjna a polskie ustawodawstwo

Ulga abolicyjna decyzją rządzących ma już od stycznia zostać ograniczona. Zdaniem ekspertów w praktyce oznacza to jej niemal całkowitą likwidację. Rząd broni się, mówiąc, że ulga nie znika, bo pozostanie w odniesieniu do zagranicznego dochodu nieprzekraczającego kwoty 8 tys. zł rocznie.

Zobacz także: Ulga abolicyjna do kosza. Nie wszyscy emigranci stracą

Sama ulga abolicyjna zrównuje podatek dochodowy do wysokości podatku przy metodzie zwolnienia z progresją. Obowiązujące przepisy stanowią, że równa się ona różnicy między podatkiem wyliczonym metodą proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym metodą zwolnienia z progresją.

Ulga abolicyjna. Jak wygląda w praktyce?

Ulga abolicyjna jest dostępna dla pracowników, którzy dochód uzyskali w państwie, z którym Polska podpisała umowę o rozliczaniu metodą proporcjonalnego odliczenia (m.in. USA, Australia, Belgia, Dania, Holandia, Islandia, Rosja, Ukraina, Armenia, Chile, Egipt, Gruzja, Katar, Iran, Kirgistan, Korea Południowa, Macedonia, Malezja, Mołdawia, Syria, Tadżykistan i Uzbekistan).

Ulga abolicyjna to nic innego jak ulga występująca w polskich przepisach prawa podatkowego przeznaczona dla podatników, którzy uzyskali przychód za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie dla którego właściwą metody unikania podwójnego opodatkowania jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Na logike
3 lata temu
Czyli jak ktos pracuje za granica I nic nie oszczedza ( a tak ich jest tu duzo) to jak przyjezdzasz do polski zostajesz aresztowany bo nie ma za co zaplacic podatku?
Nickus
3 lata temu
Ja tylko słyszę nowe podatki, restrykcje, kary. czy tylko Rząd PIS ma tylko tyle do zaoferowania ? Szanowni Państwo co glosowaliscie na PIS czy to jest wasz rząd marzen. Nic nie wolno, kary, propaganda w TV na którą są pieniądze, Rydzyk, nowe podatki. Jak tak ma wyglądać Polska plus podwójne opodatkowanie to ja się wypisuje z tego kraju
Remmmmi
3 lata temu
Ulga abolicyjna. To brzmi jakby jacyś przestepcy byli. czy osoby pracujący za granicą to przestępcy. A ci co utrzymują rodziny w Polsce to już w ogóle. zamiast siedzieć ma bezrobociu w Polsce to wyjeżdżają za granicę i pracują. i jeszcze przywóz pieniędzy do Polski i tu wydają. płacą tu VAT. To przestępcy sa. opodatkować ich i jeszcze zabrać paszporty. Jak komuna to komuna. Precz z komunistami i wyrownywaniem zarobkow. Walka z inicjatywą. I to ma być wolna Polska kraj do którego mają wracać emigranci? Nie ma sensu. cofamy się do tyłu jako kraj. tylko kary podatki i restrykcje. t
Aleks
4 lata temu
Ktoś kto to wymyślił nie wie że jest to niemożliwe ze względu na koszty życia za granicą. Gdy wynajmuje mieszkanie i płace za wynajem 3500 zlotych rozumiem że dla Urzędnika Skarbowego to jest to mój dochód. A ja myślałem że dochód właściciela mieszkania.
Siwy
4 lata temu
Jarek myśli. Polacy nie chcąc płacić dwa razy zrzekną się obywatelstwa więc łatwiej będzie wygrać następne wybory.
...
Następna strona