Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fiskus wzywa małżonków. Tego pisma nie można zlekceważyć

218
Podziel się

Urzędy skarbowe wzywają do zapłaty podatku osoby, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem i złożyły zeznanie w wersji papierowej. Wszystko to wina systemu.

Małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku.
Małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku. (PAP, PAP)
bEipHadN

System Twój e-PIT szybciej rozliczył każdego z małżonków z osobna, niż urzędnicy skarbowi wspólny PIT w wersji papierowej – pisze portal prawo.pl.

W efekcie małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku wyliczonego na podstawie przygotowanego przez MF PIT-u, a nie własnego zeznania - wyjaśnia portal.

bEipHadP

Zdaniem ekspertów papierowe zeznania powinny mieć pierwszeństwo przed elektronicznym złożonym automatycznie, ale nikt nie przewidział takiej sytuacji.

W przesłanym do money.pl oświadczniu resort finansów wyjaśnia, że oczywiście "mogło się zdarzyć, że podatnik wysłał zeznanie pocztą i przed 30 kwietnia nie dotarło ono do urzędu skarbowego lub nie zostało wprowadzone do systemu. Wówczas w takiej sytuacji ważniejsze jest zeznanie złożone przez podatnika (bez względu na sposób rozliczenia: indywidualne, wspólne, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci), co wynika bezpośrednio z przepisów prawa."

Dostałeś list od KAS, choć podatku płacić nie musisz? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl!

Jednak pisma z fiskusa zignorować, ostrzega na łamach prawo.pl Piotr Hanuszewski, ekspert podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG. Konieczne będzie złożenie dodatkowych wyjaśnień do urzędu skarbowego.

bEipHadV
Zobacz także: Twój e-PIT - poradnik money.pl. Obejrzyj wideo:

- W przeciwnym przypadku, urząd skarbowy może rozpocząć dochodzenie należności wynikającej z zeznania przygotowanego w systemie e-PIT na drodze egzekucji administracyjnej ‒ dodaje Hanuszewski.

MF dodaje natomiast, że "gdy małżonkowie rozliczyli się wspólnie (papierowo) a mimo to nastąpiła automatyczna akceptacja poprzez usługę Twój e-PIT, w takiej sytuacji zeznanie udostępnione przez usługę zostało anulowane".

bEipHadW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEipHaeq
KOMENTARZE
(218)
Paolo
10 miesięcy temu
Takie pismo to zwykła próba wyłudzenia przez skarbówkę. A to podlega karze grzywny i/lub ograniczeniu wolności do lat 2. Urzędnik (jego przełożony, naczelnik oddziału) podpisujący takie pismo powinien ponieść zasłużoną karę.
fart
2 lata temu
Trzeba w szrej strefie działać i automat nas nie rozliczy.
bez
2 lata temu
druk PIT-37 złozyłem w Krakowie 15 lutego br. Do tej pory (5 m-cy) nie otrzymałem zwrotu nadpłaty podatku ani nie byłem wezwany na rozmowe. Udałlem sie do US i dowoedziałem sie, ze mam czekać i tyle!!! Skandal!!!
bEipHaer
podatnik
2 lata temu
No to placimy dwa razy,bo "system" sie pomylil...Ale jesli "system"sie pomyli,ale pomylce na korzysc podatnika,to zostanie mu zwrocony dwa razy pobrany podatek?
podatnik
2 lata temu
No to placimy dwa razy,bo "system" sie pomylil...Ale jesli "system"sie pomyli,ale pomylce na korzysc podatnika,to zostanie mu zwrocony dwa razy pobrany podatek?
...
Następna strona