Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
08.07.2019 13:35

Fiskus wzywa małżonków. Tego pisma nie można zlekceważyć

Urzędy skarbowe wzywają do zapłaty podatku osoby, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem i złożyły zeznanie w wersji papierowej. Wszystko to wina systemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku. (Fot: PAP)

System Twój e-PIT szybciej rozliczył każdego z małżonków z osobna, niż urzędnicy skarbowi wspólny PIT w wersji papierowej – pisze portal prawo.pl.

W efekcie małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku wyliczonego na podstawie przygotowanego przez MF PIT-u, a nie własnego zeznania - wyjaśnia portal.

Zdaniem ekspertów papierowe zeznania powinny mieć pierwszeństwo przed elektronicznym złożonym automatycznie, ale nikt nie przewidział takiej sytuacji.

W przesłanym do money.pl oświadczniu resort finansów wyjaśnia, że oczywiście "mogło się zdarzyć, że podatnik wysłał zeznanie pocztą i przed 30 kwietnia nie dotarło ono do urzędu skarbowego lub nie zostało wprowadzone do systemu. Wówczas w takiej sytuacji ważniejsze jest zeznanie złożone przez podatnika (bez względu na sposób rozliczenia: indywidualne, wspólne, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci), co wynika bezpośrednio z przepisów prawa."

Dostałeś list od KAS, choć podatku płacić nie musisz? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl!

Jednak pisma z fiskusa zignorować, ostrzega na łamach prawo.pl Piotr Hanuszewski, ekspert podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG. Konieczne będzie złożenie dodatkowych wyjaśnień do urzędu skarbowego.

Twój e-PIT - poradnik money.pl. Obejrzyj wideo:

- W przeciwnym przypadku, urząd skarbowy może rozpocząć dochodzenie należności wynikającej z zeznania przygotowanego w systemie e-PIT na drodze egzekucji administracyjnej ‒ dodaje Hanuszewski.

MF dodaje natomiast, że "gdy małżonkowie rozliczyli się wspólnie (papierowo) a mimo to nastąpiła automatyczna akceptacja poprzez usługę Twój e-PIT, w takiej sytuacji zeznanie udostępnione przez usługę zostało anulowane".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, e-pit, e-deklaracja, twój e-pit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-07-2019

TedibeerKto nawywijał niech zapłaci. Istnieje domniemanie niewinności i dlaczego za błąd systemu ma płacić podatnik?

08-07-2019

taurusto nie błąd systemu to celowe działanie człowieka

08-07-2019

rafiTen kraj to jednak prowizorka

Rozwiń komentarze (218)