Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Fiskus wzywa małżonków. Tego pisma nie można zlekceważyć

218
Podziel się:

Urzędy skarbowe wzywają do zapłaty podatku osoby, które rozliczyły się wspólnie z małżonkiem i złożyły zeznanie w wersji papierowej. Wszystko to wina systemu.

Małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku.
Małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku. (PAP, PAP)

System Twój e-PIT szybciej rozliczył każdego z małżonków z osobna, niż urzędnicy skarbowi wspólny PIT w wersji papierowej – pisze portal prawo.pl.

W efekcie małżonkowie dostają wezwania do zapłaty podatku wyliczonego na podstawie przygotowanego przez MF PIT-u, a nie własnego zeznania - wyjaśnia portal.

Zdaniem ekspertów papierowe zeznania powinny mieć pierwszeństwo przed elektronicznym złożonym automatycznie, ale nikt nie przewidział takiej sytuacji.

W przesłanym do money.pl oświadczniu resort finansów wyjaśnia, że oczywiście "mogło się zdarzyć, że podatnik wysłał zeznanie pocztą i przed 30 kwietnia nie dotarło ono do urzędu skarbowego lub nie zostało wprowadzone do systemu. Wówczas w takiej sytuacji ważniejsze jest zeznanie złożone przez podatnika (bez względu na sposób rozliczenia: indywidualne, wspólne, jako rodzic samotnie wychowujący dzieci), co wynika bezpośrednio z przepisów prawa."

Dostałeś list od KAS, choć podatku płacić nie musisz? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl!

Jednak pisma z fiskusa zignorować, ostrzega na łamach prawo.pl Piotr Hanuszewski, ekspert podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG. Konieczne będzie złożenie dodatkowych wyjaśnień do urzędu skarbowego.

Zobacz także: Twój e-PIT - poradnik money.pl. Obejrzyj wideo:

- W przeciwnym przypadku, urząd skarbowy może rozpocząć dochodzenie należności wynikającej z zeznania przygotowanego w systemie e-PIT na drodze egzekucji administracyjnej ‒ dodaje Hanuszewski.

MF dodaje natomiast, że "gdy małżonkowie rozliczyli się wspólnie (papierowo) a mimo to nastąpiła automatyczna akceptacja poprzez usługę Twój e-PIT, w takiej sytuacji zeznanie udostępnione przez usługę zostało anulowane".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(218)
Paolo
4 lata temu
Takie pismo to zwykła próba wyłudzenia przez skarbówkę. A to podlega karze grzywny i/lub ograniczeniu wolności do lat 2. Urzędnik (jego przełożony, naczelnik oddziału) podpisujący takie pismo powinien ponieść zasłużoną karę.
fart
5 lata temu
Trzeba w szrej strefie działać i automat nas nie rozliczy.
bez
5 lata temu
druk PIT-37 złozyłem w Krakowie 15 lutego br. Do tej pory (5 m-cy) nie otrzymałem zwrotu nadpłaty podatku ani nie byłem wezwany na rozmowe. Udałlem sie do US i dowoedziałem sie, ze mam czekać i tyle!!! Skandal!!!
podatnik
5 lata temu
No to placimy dwa razy,bo "system" sie pomylil...Ale jesli "system"sie pomyli,ale pomylce na korzysc podatnika,to zostanie mu zwrocony dwa razy pobrany podatek?
podatnik
5 lata temu
No to placimy dwa razy,bo "system" sie pomylil...Ale jesli "system"sie pomyli,ale pomylce na korzysc podatnika,to zostanie mu zwrocony dwa razy pobrany podatek?
...
Następna strona