Notowania

podatki
23.06.2019 18:51

Skarbówka domaga się od emerytów podatku, którego nie trzeba płacić. "Błąd systemu"

Skarbówka wysyła emerytom mieszkającym za granicą listy - czasem wymaga zapłacenia kilku tysięcy zł w przeciągu tygodnia. Chodzi o podatek PIT, którego tacy emeryci... wcale nie muszą płacić. - Błąd systemu - tłumaczy resort finansów i uspokaja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Fiskus wysyła emerytom listy, domagając się zapłaty podatku, którego... wcale nie trzeba płacić (Fot: Krystian Maj)

Pani Maria Szenderowicz to polska emerytka mieszkająca od lat w Wiedniu. Jak opisuje "Fakt", kobieta dostała właśnie informację od warszawskiej skarbówki, że ma zapłacić "podatek dochodowy w wysokości 2904 zł, wynikający z zeznania podatkowego PIT-37". Skarbówka dała jej na to siedem dni.

W świetle przepisów jednak pani Maria wcale tych pieniędzy płacić nie musi. Polacy mieszkający za granicą i osiągający tam dochody, jeśli dostają jednocześnie świadczenia z polskiego ZUS, nie muszą płacić podatku PIT w Polsce. Według umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to kraj w którym mieszka polski emeryt, opodatkuje jego wszystkie dochody.

- 2900 zł? To przecież moje dwie emerytury. A ja przecież od lat płacę podatki w Austrii! - mówiła dziennikowi pani Maria.

*Obejrzyj: Polski BLIK globalnie zbliżeniowy. Prezes Mastercard o polskich innowacjach *

Dostałeś list od KAS, choć podatku płacić nie musisz? Daj nam znać na dziejesie.wp.pl!

Z informacji dziennika wynika, że podobne listy od polskiej skarbówki dostało wielu innych emerytów którzy mieszkają za granicą.

Skąd więc to zamieszanie? Jak się okazuje, winny jest system e-PIT i jego niedoskonałości.

W tym roku, po raz pierwszy Polacy nie musieli wypełniać deklaracji PIT, bo zrobił to za nich system informatyczny. Skarbówka rozsyłała tylko zawiadomienia do tych osób, które muszą zapłacić zaległy podatek. Ale z informacji "Faktu" wynika, że system domagał się zapłaty podatku także od takich osób, które są z niego zwolnione - na przykład, gdy mieszkają za granicą. Powodem ma być po prostu brak dostępu systemu do bazy osób, które podatku płacić nie muszą.

Jak wysoka jest skala problemu? - Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy organ podatkowy (przed przygotowaniem rocznego rozliczenia) nie posiadał potwierdzenia zmiany rezydencji podatkowej podatnika - wyjaśniło "Faktowi" biuro komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej.

- W przypadku, gdy wystosowane zostało pismo przez urząd skarbowy, wystarczy aby podatnik zaktualizował swoje miejsce zamieszkania i potwierdził miejsce zamieszkania dla celów opodatkowania (rezydencję podatkową). Takim dokumentem jest na przykład certyfikat rezydencji wydawany przez państwo miejsca zamieszkania - zapewnia KAS.

Emerytury bądź renty dostaje obecnie około 60 tys. Polaków, mieszkających w innych krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, kas, pit, polacy za granicą
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-06-2019

13Blad systemu? czyli kommputer sam wymysla podatki? co za kraj.

23-06-2019

e49Jaki błąd systemu ? A system to kto tworzy ? To ewidentny błąd człowieka.

23-06-2019

ab negatioBłąd systemu. To kogo ukarać? Bo jak mój system nawali , to ścigają mnie.

Rozwiń komentarze (227)