Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Mały ZUS plus. Przedsiębiorcy wciąż mogą się do niego zgłaszać

7
Podziel się:

Przedsiębiorca, który chce korzystać z małego ZUS plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego - przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A zgłosiło się do niej już 300 tys. osób.

Mały ZUS plus. Przedsiębiorcy wciąż mogą się do niego zgłaszać
Mały ZUS plus. Zgłosić się można do 1 lutego. (money.pl, Rafał Parczewski)

- Zainteresowanie programem [mały ZUS plus - red.] naszych klientów jest stosunkowo duże. Do małego ZUS plus mamy zgłoszonych ponad 297 tys. przedsiębiorców - mówi Uścińska, cytowana w komunikacie.

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS plus od początku roku do 1 lutego 2021 roku. Ulga uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej.

Kto może skorzystać z ulgi? Każdy przedsiębiorca, którego przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Działalność gospodarcza jednak powinna być prowadzona co najmniej przez 60 dni.

Zobacz także: Od stycznia ZUS będzie rejestrował umowy o dzieło. Gwiazdowski: cel fiskalny

Na małym ZUS plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.

Aby się zgłosić do ulgi, należy złożyć w ZUS-ie kilka dokumentów: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92). Szczegóły chętni znajdą na stronach ZUS-u.

Osoba, która skorzystała z małego ZUS Plus w 2020 roku i nadal spełnia warunki do skorzystania z ulgi w 2021 roku, nie musi się ponownie zgłaszać.

Z małego ZUS Plus nie skorzystają firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej).

Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. To samo tyczy się osoby, która dopiero co rozpoczęła swoją działalność.

"Warto pamiętać, że kwota składek przy małym ZUS plus zależy od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku" - czytamy w komunikacie.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 840 a 3155,40 zł w 2021 roku)" - czytamy dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
antek
3 lata temu
ZNowu kryterium przychodu. Co z tego, ze ktos ma przychód 500 tyś zł jak dochodu może mieć 1 tyś zł. A skorzystać nie może. Dykta i karton znowu.
zus
3 lata temu
znów kreci co róż to nowe układy a ten co płaci ma figę --ale pracownicy zus nie źle się nachlapie
Twój nick
3 lata temu
PIENIĄDZE ALBO ŻYCIE!!! Bandyci dotrzymywali słowa w przeciwieństwie do ZUS
coola
3 lata temu
Miałem mały zus w zeszłym roku. W tym roku mam inny - minimalnie ale jednak inny roczny przychód. Nie muszę się zgłaszać, ok a ile mam płacić zus w tym roku ? Tyle ile w zeszłym, czy zus mnie poinformuje przed 01 luty 21? Jakieś konkrety czy tylko ogólniki ? Wiem że mały zus to mała emerytura, ale i tak nie dojadę do emerytury, to państwo wcześniej mnie zeżre, więc mam to w D .
ebys
3 lata temu
mały zus = brak zasiłku dla bezrobotnych po zamknięciu działalności