Notowania

Medyczna marihuana z 23 proc. VAT. Powinna być tańsza

Firma Spectrum Cannabis Polska uzyskała niekorzystna kwalifikację podatkową GUS dla swojego produktu. W jej wyniku pacjenci leczący się medyczna marihuaną muszą płacić za nią o 10 zł więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Medyczna marihuana na Polski rynek trafia z Kanady, gdzie jest hodowana, przez Niemcy, gdzie jest pakowana i wysyłana nad Wisłę

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego medyczna marihuana, którą dystrybuuje na polskim rynku jak na razie tylko Firma Spectrum Cannabis Polska należy do grupy obłożonej 23 proc. stawką podatku VAT – informuje "Rzeczpospolita".

Medyczna marihuana na Polski rynek trafia z Kanady, gdzie jest hodowana, przez Niemcy, gdzie jest pakowana i wysyłana nad Wisłę

W wyniku tego jej cena w polskich aptekach sięga około 65 zł. Według farmaceutów, oraz przedstawicieli firmy, medyczna marihuana, jako surowiec farmaceutyczny, powinna być objęta niższą, 8 proc. stawką – pisze dziennik. Wówczas jej cena byłaby o 10 zł niższa.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dopuszcza sprzedaż marihuany medycznej w Polsce pod warunkiem, że nie będzie ona refundowana. Oznacza to, że pacjent musi płacić za nią 100 proc. ceny.

Z analiz Spectrum Cannabis wynika, że zainteresowanych produktami leczniczymi na bazie konopi medycznych w Polsce może być nawet 300 tys. pacjentów. Jak informowaliśmy w money.pl, lekarze, którzy są zwolennikami leczenia za pomocą marihuany medycznej, wskazują, że bardzo łagodzi bóle nowotworowe, a także prowadzi do uspokojenia w przypadku choroby Alzheimera.

Spectrum Cannabis Polska stara się o nową interpretację z Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą stawki podatkowej, którą objętą jest medyczna marihuana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lecznicza marihuana, vat, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2019

SuchyKoszt produkcji marihuany jest groszowy ale zlodziejskie państwo musi nawet zarobić na chorym,umierajacym człowieku

05-02-2019

pikoProponuję powołać specjalny instytut przerabiający skonfiskowaną nielegalną produkcję na lekarstwa. Po co płacić Kanadyjczykom i Niemcom, skoro co … Czytaj całość

05-02-2019

Adamprzy cenie 100 euro za kilo w Albanii , maja fajne przebicie , moze napiszcie ze ta firma z " holandii " pochodzi z IZRAELA !!!

Rozwiń komentarze (104)