Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ministerstwo Finansów wyłącza aplikację ważną do podatników. Będzie działać do końca roku

9
Podziel się:

31 grudnia 2021 roku przestaniemy udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Resort udzielił też instrukcji, jak zapisać deklaracje wysłane przez tę aplikację.

Ministerstwo Finansów wyłącza aplikację ważną do podatników. Będzie działać do końca roku
Ministerstwo Finansów wyłącza aplikację e-Deklaracje Desktop. (Getty Images, getty images)

Aplikacja e-Deklaracje Desktop umożliwiała osobom fizycznym wysyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Potwierdzenie tożsamości następowało za sprawą podpisu elektronicznego. Aplikacja działa na Windowsie.

Jednak podatnicy pobiorą ją wyłącznie do końca roku. Od 1 stycznia 2022 roku ze strony podatki.gov.pl nie będzie można pobrać instrukcji oraz plików instalacyjnych e-Deklaracji Desktop.

Zobacz także: Polski Ład sfinansują nowe podatki? "Mamy dwie propozycje"

Nie oznacza to jednak, że formularze (czyli deklaracje i Urzędowe Potwierdzenia Odbioru) przepadną. Podatnicy znajdą je w zakładce "Moje rozliczenia" i mogą je zapisać w formie PDF lub wydrukować.

"Aby to zrobić, należy skorzystać z paska narzędzi Adobe Readera, który jest dostępny nad otwartym formularzem (po kliknięciu ikony dyskietki otworzy się okno z pytaniem o miejsce zapisania pliku, a po kliknięciu ikony drukarki - okno parametrów wydruku)" - informuje MF w komunikacie.

Zaznaczono, że zmiany nie dotyczą formularzy interaktywnych wysyłanych przez bramkę e-Deklaracje. Oznacza to, że formularze interaktywne będą nadal udostępniane i będzie je można wysyłać z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
jk
3 lata temu
zrabowali nam biliony złotych i wszystko prze pier do Lili.
was
3 lata temu
jak coś jest dobre, proste i działa to trzeba to usunąć. filozofia współczesnego świata.
Gość
3 lata temu
Ta aplikacja już w chwili powstawania była jednym wielkim, drogim gó.... i za nią powinien beknąć ten, kto się pod nią podpisał.
umiarkowany p...
3 lata temu
Ponieważ od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już podatników. Ot i całe wytłumaczenie zmiany. Podatki bezpośrednie zostaną zastąpione konfiskatą częściową. Wedle uznania organu. Deklaracje, zeznania, wtyczki, desktopy - zbędne. Pobór będzie następować jak leci i obywatel dowie się po fakcie. Zniknie pojęcie podatnika. Zostanie zastąpione... no właśnie, jak go określić? Kontrybutorem?
Lechu
3 lata temu
Nie jestem osobą nieobeznaną z Internetem, ale korzystanie z jakiejkolwiek strony gov to himalaje trudności i Himalaje bezradności. Dlaczego poczynając od profilu zaufanego po wszystkie pozostałe strony ministerstw i NFZ wszystko jest tak niebotucznie skomplikowane? Brak przejrzystości i logiki. Osoby starsze i mało zorientowane cyfrowo nie mają tam czego szukać. Kogo oni zatrudniają do opracowania tak beznadziejnie zawiłych i nieprzyjemnych użytkownikom stron?