Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Nieoczekiwany ruch fiskusa. Chodzi o ulgę w PIT

25
Podziel się:

Informacja, którą przekazał resort finansów, ucieszy osoby chcące skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Określił bowiem, jakie wydatki można ponieść, żeby zmniejszyć należny podatek. Na liście jest m.in zakup i instalacja kuchenki, okapu, mebli na wymiar czy oświetlenia.

Nieoczekiwany ruch fiskusa. Chodzi o ulgę w PIT
Wydano interpretacją podatkową, określającą jakie wydatki można ponieść, żeby zmniejszyć należny podatek od sprzedaży nieruchomości (Adobe Stock, Monika Gruszewicz)

Przypomnijmy, że podatnik, który sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od jej zakupu, powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży. Swego rodzaju "kołem ratunkowym" dla podatników może być ulga mieszkaniowa, która pozwala na pomniejszenie należnego podatku. Można z niej skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę.

Ministerstwo Finansów wydało właśnie interpretację, w której doprecyzowuje katalog wydatków, jakie podatnik może ponieść, aby pomniejszyć należny podatek.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Ulga mieszkaniowa. Co można odliczyć

"Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia 'remont' oraz 'budowa', nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania" - wskazał cytowany w informacji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Powiedział, że interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki, jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Napisano, że do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe, dokona zakupu i instalacji między innymi: kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej czy płyty indukcyjnej; piekarnika; szafki stanowiącej element mocowania umywalki; oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych; okapu lub pochłaniacza; mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. mebli pod wymiar.

Zaznaczono, że w świetle interpretacji ogólnej wydatki te stanowić będą wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy PIT. "Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
oossaa
rok temu
Nic nowego nie powiedzieli, takie rzeczy już się odlicząło kilka lat temu. Teraz po prostu przyznali rację podatnikom którzy tak robili
Daniel
rok temu
Kupiłem mieszkanie na kredyt hipoteczny na 30 lat. Sam muszę zapracować by to mieszkanie umeblować, wyposażyć. Wydaje mi się, że państwo powinno mi w tym pomóc a nie dawać tylko szansę dla tych, którzy tylko kupują i sprzedają. Przecież to jest chore!!!!! A ludzie niech dalej im wierzą, a inni będą musieli za to zapłacić podwójnie. Niech każdy robi wszystko uczciwie to wtedy coś z tego będzie. Masakra...
moras ty gola...
rok temu
nie zabrałeś paragonu lub faktury ? skarbówka na koniec roku powie że to twój problem. mafijne metody
polak
rok temu
Na koniec roku podaja taka informację gdy ludzie nie pobrali faktur i nie maja już paragonów zakupu. Tak tylko może byc w Polsce!
Hio
rok temu
Ktos tu z PiS będzie remontować dom
...
Następna strona