Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
26.02.2020 07:47

Obniżka PIT uderza w samorządy. Aż tak niskich wpływów się nie spodziewały

W ubiegłym roku rząd obniżył PIT i wprowadził zerową stawkę tego podatku dla młodych. Dla pracujących to dobra wiadomość, ale zła dla samorządów. Skala spadków dochodów miast i gmin jest dużo większa, niż szacowali włodarze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Niższy PIT uderza w samorządy (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dochody samorządów z PIT w styczniu tego roku mocno spadły w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku - podlicza środowa "Rzeczpospolita".

Pogorszyło się głównie w dużych miastach: w Katowicach i Olsztynie wpływy są niższe o 3 proc., w Lublinie i Bydgoszczy o 2,5 proc. Ale małe też dostały w kość. W podwarszawskim Brwinowie budżet ma z PIT-u mniej o 0,2 proc.

"Mało kto się spodziewał, że wpływy będą aż tak niskie - czytamy. Bo ogólnie to, że będzie w tym roku trudno, można było przewidzieć. Powodem problemów w kasach samorządów są ubiegłoroczne zmiany wprowadzone przez rząd: obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc., wprowadzenie zerowego PIT-u dla młodych i podwojenie kosztów przychodów.

Obejrzyj też: PIT w wersji papierowej. "Dalej jest to możliwe"

- Wygląda na to, że spełniają się nasze najgorsze obawy - mówi "Rz" Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

- To znaczy, że plany resortu finansów, zakładające wzrost wpływów z PIT w tym roku o około 2 proc., są znacząco przeszacowane - alarmuje Porawski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, pit, samorządy, zerowy pit dla młodych
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

tnAndrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.... Do roborty nierobie urzędniczy, won do realnej gospodarki pracować !!!

26-02-2020

ManiekOh straszne, trzeba będzie ograniczyć liczbę urzędników w miastach!!

26-02-2020

adPanie Sąsiada chyba pan wrócił z innej planety stawka podatku za 2019 wynosi 17.75 % a nie `18% Idż pan do Ministerstwa Finansów tam panu wszystko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)