Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Obniżka PIT uderza w samorządy. Aż tak niskich wpływów się nie spodziewały

10
Podziel się:

W ubiegłym roku rząd obniżył PIT i wprowadził zerową stawkę tego podatku dla młodych. Dla pracujących to dobra wiadomość, ale zła dla samorządów. Skala spadków dochodów miast i gmin jest dużo większa, niż szacowali włodarze.

Niższy PIT uderza w samorządy
Niższy PIT uderza w samorządy (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dochody samorządów z PIT w styczniu tego roku mocno spadły w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku - podlicza środowa "Rzeczpospolita".

Pogorszyło się głównie w dużych miastach: w Katowicach i Olsztynie wpływy są niższe o 3 proc., w Lublinie i Bydgoszczy o 2,5 proc. Ale małe też dostały w kość. W podwarszawskim Brwinowie budżet ma z PIT-u mniej o 0,2 proc.

"Mało kto się spodziewał, że wpływy będą aż tak niskie - czytamy. Bo ogólnie to, że będzie w tym roku trudno, można było przewidzieć. Powodem problemów w kasach samorządów są ubiegłoroczne zmiany wprowadzone przez rząd: obniżenie stawki PIT z 18 do 17 proc., wprowadzenie zerowego PIT-u dla młodych i podwojenie kosztów przychodów.

Zobacz także: Obejrzyj też: PIT w wersji papierowej. "Dalej jest to możliwe"

- Wygląda na to, że spełniają się nasze najgorsze obawy - mówi "Rz" Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

- To znaczy, że plany resortu finansów, zakładające wzrost wpływów z PIT w tym roku o około 2 proc., są znacząco przeszacowane - alarmuje Porawski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
mala
4 lata temu
propaganda. 0,2% to błędy liczenia, 2% nigdy na świecie nie ma wpływu na budżet. Młodzi w 90% nie płacili PiTu, oszukiwali. Młodego nie stać miesięcznie na 1500 ZUS, 1500 VAT i 500 PiT - musi pracować na czarno i oszukiwać. A jak go stać, to nie zapłaci , bo to jego pieniądze.
Aldona
4 lata temu
Wina Prezydenta!
Balcerek
4 lata temu
Pogroszyło sie mniejszymi wpływami o 2, 3 a nawet 0,2 procenta. Wystarczy że pozwalniacie dziesiatki niepotrzebnych dyrektorów (przykład warszawskiego ratusza) i już sie budzęt samorządowy zepnie. Po co było ich zatrudniać skoro obowiązków nie przybyło. Aha miejsca dla sowich. Rozumiem.
Khandr
4 lata temu
Patrzcie jak nasi rządzący wspaniale potrafią "pomnażać" nasze pieniądze: Obniżono podatek dochodowy o 1% (w pierszym progu) a wpływy spadły aż o 3%. SZOK!
Kicia de Lodź
4 lata temu
Gdy pieniędzmi publicznymi zarządza się tak jak to dosłownie wszędzie widać czyli rażąco bezmyślnie i niegospodarnie to ich nigdy nie będzie dość