Opłata cukrowa ma wzrosnąć. Rząd chce ją rozszerzyć na inne produkty

Rząd szykuje podwyżkę opłaty cukrowej i rozszerzenie jej na nowe produkty, m.in. koncentraty oraz suplementy diety w formie napojów. Projekt ustawy, za który odpowiada Ministerstwo Finansów, zakłada dwukrotne zwiększenie wpływów do budżetu o kwotę około 1,5 mld zł.

Jest projekt nowelizacji opłaty cukrowej. Rząd chce ją rozszerzyJest projekt nowelizacji opłaty cukrowej. Rząd chce ją zwiększyć i rozszerzyć na inne produkty
Źródło zdjęć: © Agencja Wyborcza.pl | Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Bartłomiej Chudy

Ministerstwo Finansów skierowało 24 czerwca do konsultacji projekt zmian w opłacie od środków spożywczych. Zakłada on podwyższenie stawek dla napojów z cukrem, substancjami słodzącymi, kofeiną lub tauryną. Resort uzasadnia zmiany chęcią ograniczenia ekonomicznej dostępności takich produktów. Wskazuje też, że stawka opłaty, wdrożona w 2020 r., jest już nieadekwatna do kosztów takich napojów.

Opłata cukrowa w górę. MF pokazało projekt

Obowiązująca wysokość opłaty została przyjęta w 2020 r. i znacząco odbiega od aktualnych cen napojów. Tym samym, jest niewystarczająca, aby wpłynąć na zachowania konsumentów oraz realizować cele zdrowotne przyjęte przy wprowadzaniu opłaty - uzasadnia resort finansów.

Zgodnie z projektem stała część opłaty cukrowej za napoje z zawartością cukrów do 5 g w 100 ml albo z co najmniej jedną substancją słodzącą wzrośnie z 50 do 70 groszy za litr. Część zmienna, naliczana za każdy gram cukru powyżej 5 g w 100 ml, ma wzrosnąć z 5 do 10 groszy.

Średnia krajowa to 9500 złotych? Skąd GUS bierze takie dane

Wyraźnie ma wzrosnąć także stawka za obecność kofeiny lub tauryny. Dziś wynosi 0,10 zł za litr, a po zmianach ma być dziesięciokrotnie wyższa i sięgnąć 1 zł. Jednocześnie maksymalna opłata za litr napoju wzrośnie z 1,20 zł do 1,80 zł.

Projekt rozszerza też katalog produktów objętych daniną. Opłata ma objąć wszystkie koncentraty, niezależnie od postaci, czyli produkty płynne, półpłynne, stałe oraz syropy. Dla tej grupy przewidziano odrębną stawkę w wysokości 3 zł za litr lub kilogram produktu - z uwagi na "znacznie wyższą zawartość cukru w skoncentrowanym produkcie w stosunku do wyrobu gotowego do spożycia".

Według rządowych wyliczeń roczne wpływy z opłaty od środków spożywczych po zmianach mogą wynieść ok. 2,985 mld zł. W uzasadnieniu resort zaznaczył, że przy kalkulacji "należy jednak uwzględnić ewentualny spadek sprzedaży napojów". Przy spodziewanej obniżce rzędu 5 proc. wpływy roczne miałyby wynieść ok. 2,836 mld zł.

Dodatkowe wpływy z podwyżki oszacowano na ok. 1,486 mld zł. Z tej kwoty 1,303 mld zł ma pochodzić z samej opłaty od środków spożywczych, a 183 mln zł z VAT. Zgodnie z projektem 96,5 proc. wpływów z opłaty ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło: legislacja.gov.pl

Wybrane dla Ciebie