Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Ostatni dzień na decyzję. Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą się zadeklarować

9
Podziel się:

Do 20 lutego przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej, muszą wybrać formę opodatkowania na kolejne 12 miesięcy. O wyborze muszą poinformować naczelnika urzędu podatkowego, składając deklarację.

Ostatni dzień na decyzję. Do 20 lutego przedsiębiorcy muszą się zadeklarować
20 lutego to ważny termin w podatkach osób prowadzących działalność gospodarczą (Getty Images, simpson33)

Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2023 r., mają czas do 20 lutego 2023 r. na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT (skala podatkowa, tzw. liniówka, lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Przypomnijmy, że decyzja ta jest istotna, gdyż wpływa m.in. na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.

20 lutego w tym roku przypada w poniedziałek i jestem ostatnim dniem na złożenie deklaracji o wyborze formy opodatkowania na kolejne 12 miesięcy.

Przypomnijmy, że począwszy od 2022 r. stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gowin: Morawiecki był głuchy na krytykę Polskiego Ładu. To był plan polityczny

Polski Ład. O czym muszą pamiętać przedsiębiorcy w 2023 r.?

Jak pisał dla Akademii Biznesu Money.pl Michał Wodnicki, partner w CRIDO, w tym roku okoliczności są szczególne, co jest skutkiem karuzeli zmian w przepisach, jaką przyniósł w 2022 roku Polski Ład.

Jednak na początku 2023 r. przedsiębiorcy, którzy na 2022 r. początkowo wybrali podatek liniowy lub zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych, w tym roku wyjątkowo będą mogli zmienić także sposób rozliczenia się za cały miniony rok, wstecznie przechodząc na opodatkowanie na zasadach ogólnych przy wykorzystaniu skali podatkowej - przypomniał ekspert.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w drodze wyjątku – wynikającego ze zmiany wysokości pierwszego progu – będą oni mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne. Chcąc to zrobić, wystarczy, że do 2 maja 2023 r. zamiast zeznania PIT-36L lub PIT-28 złożą deklarację PIT-36.

Jak zaznaczył z kolei Wodnicki, pierwsza decyzja wymaga oszacowania kosztów i przychodów w już rozpoczętym roku, a druga – dokładnej analizy tych kwot za miniony rok.

"Paradoksalnie, termin na wybór sposobu opodatkowania w 2023 r. przypada wcześniej, bo 20 lutego, podczas gdy wybór metody rozliczenia się za 2022 r. jest możliwy do chwili złożenia zeznania podatkowego, a więc nawet do 2 maja. Obie decyzje będą trudne, ponieważ występuje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji" - podkreślił w swoim artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Prawdaaaa
miesiąc temu
Za niedługo ludzie przestaną płacić podatki bo nie będzie ich stać
maniek
miesiąc temu
inwestycja w mieszkania i później wynajem to dobry kierunek, tylko trzeba mieć dobrego zarządzającego nieruchomościami jak Polzen z Gdańska
Domator 19491...
miesiąc temu
Polski ład jest tak uciążliwy dla przedsiębiorców prowadzących działalność że władza sama gubi się w przepisach,niszcząc przedsiębiorców ,którzy niestety zamykają,lub likwidują działalność i ty m samym wpływy do budżetu są mniejsze o dziesiątki miliardów złotych polskich.
figiel
miesiąc temu
WuPe, bądźcie merytoryczni i napiszcie jaśniej, że ten obowiązek dotyczy przedsiębiorców, którzy chcą w 2023 roku przejść ze skali podatkowej na podatek liniowy lub ryczałt. Rozliczenie według skali przysługuje przedsiębiorcom na mocy ustawy. Czyli: jeśli ktoś rozlicza się na zasadach ogólnych według skali podatkowej i ma zamiar tak się rozliczać w 2023 roku, nie musi powiadamiać US...
zarobiony bu...
miesiąc temu
Mieliśmy zyskać a płacimy więcej . Morawiecki znów się pomylił.