Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dwa dni na decyzję. MF: do poniedziałku wybór formy opodatkowania

206
Podziel się:

Ponieważ 20 lutego przypada w niedzielę, przedsiębiorcy, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej mają czas na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT do poniedziałku 21 lutego - przypomina resort finansów w piątek. Od tej decyzji zależy, ile zarobią w 2022 r.

Dwa dni na decyzję. MF: do poniedziałku wybór formy opodatkowania
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego 2022 r. na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT (Adobe Stock)

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej przypomniało, że przedsiębiorcy, którzy osiągnęli przychód z działalności gospodarczej w styczniu 2022 r., mają czas do 20 lutego 2022 r. na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT (skala podatkowa, tzw. liniówka, lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Decyzja ta jest istotna, gdyż wpływa m.in. na rodzaj prowadzonych ewidencji księgowych, sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość.

Resort zwrócił jednak uwagę, że ponieważ 20 lutego przypada w niedzielę, to zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej termin ulega przesunięciu na kolejny dzień roboczy, tj. poniedziałek 21 lutego.

Zobacz także: Polski Ład. Będą kolejne dymisje? Ekspert: To tylko otworzenie kolejnej puszki Pandory

Jak wytłumaczono, począwszy od 2022 r. stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń.

MF zwróciło uwagę, że odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej.

"Przedłużenie terminu powoduje bowiem również konieczność skorygowania zarówno rozliczeń podatkowych, jak i w składkach zdrowotnych za okresy przed zmianą formy opodatkowania oraz ewentualnie również założenie nowej ewidencji księgowej z rozliczeniem od początku roku" - zauważono.

"Takie regulacje wymagają normy ustawowej"

"Przedsiębiorcy musieliby przecież wiedzieć, jak prawidłowo postępować w okresie od początku roku do odroczonego terminu, np. w zakresie rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej, dokonywania wpłat zaliczek na podatek bądź ryczałtu w trakcie roku, a wreszcie składek zdrowotnych. Takie regulacje wymagają normy ustawowej" - zauważa resort finansów.

"Przy procedowaniu zmian w Polskim Ładzie, jeżeli będą miały one wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r., zostaną także opracowane rozwiązania adresowane do przedsiębiorców, tak aby mogli skorzystać ze wszystkich pozytywnych zmian, bez względu na wybraną już wcześniej formę opodatkowania" - zapewniono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(206)
decyduj
2 lata temu
niewolniku, jaki łańcuch sobie założysz; pozłacany czy posrebrzany a może cynkowy? masz w tym zakresie wybór, to wybieraj albo pomyśl i rozważ ewentualne konsekwencje.
andy12345678
2 lata temu
Nie do końca prawda w sprawie terminu wyboru formy opodatkowania. Wyboru należy dokonać do dnia 20 następnego miesiąca po dokonaniu pierwszej sprzedaży w roku. W związku z tym jeśli nie wykonało się sprzedaży w styczniu to wyboru można dokonać do 20 marca.
luzak
2 lata temu
Ściema Niemiec i ich polskojęzycznych mediów. Ktoś uwierzy w konflikt między Rosją a Niemcami kiedy NS2 przynosić mają Niemcom setki miliardów ? Polacy potrafią mysleć i wyciagać wnioski. Gdyby nie interwencja USA już dawno Niemcy klaskali by Putinowi przy szumie petrodolarów lejących sie z NS2.
Dość
2 lata temu
Póty s.....z będzie kraj niszczyć, póki nie zobaczą zdecydowanego sprzeciwu narodu jak w 80 latach. Protesty i podobne brzęczenia oni mają b. głęboko. Albo naród zjednoczy się, albo pójdziemy wszyscy na dno przez p......w. To jest dopiero wstęp do rozpieprzenia tego co jeszcze można rozpiepszyć. Między innymi tzw. klasę średnią. Za chwilę nie będzie niczego...
Tony
2 lata temu
To jest barbarzyństwo
...
Następna strona