Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kolejny efekt uboczny Polskiego Ładu. Część Polaków ma zamrożone pensje

608
Podziel się:

Część pracujących Polaków otrzymuje swoje wynagrodzenia z poślizgiem. Wszystko przez Polski Ład. Rząd już kilkukrotnie łatał system podatkowy od początku roku. Skutek jest taki, że programiści tworzący aplikacje księgowe nie nadążali ze wprowadzaniem tych zmian. A księgowi podejmujący "ręcznego" wyliczenia pensji nie mogli być pewni, czy za chwilę rząd nie zmieni obowiązującego systemu.

Kolejny efekt uboczny Polskiego Ładu. Część Polaków ma zamrożone pensje
Polski Ład miał być sukcesem rządu Mateusza Morawieckiego. Dziś kolejne błędy w programie podatkowym uderzają po kieszeniach Polaków (Flickr, Kancelaria Premiera)

Rząd już kilkukrotnie podjął się łatania Polskiego Ładu. W niektórych przypadkach robił to w sposób budzący wątpliwości prawne: np. część przepisów zapisanych w ustawie Ministerstwo Finansów "naprawiało" rozporządzeniem. W efekcie księgowi nie mieli pewności, które przepisy stosować przy rozliczaniu pracowników. Ostatecznie rząd znowelizował ustawę o PIT, ale to nie rozwiązało wszystkich problemów - informuje wyborcza.biz.

Nie pomagało też niezawodne zazwyczaj oprogramowanie. Tempo zmian upychanych kolanem w Polskim Ładzie było tak szybkie, że programiści nie nadążali z aktualizacją aplikacji księgowych.

Polski Ład "zamroził" pensje Polaków

Próżno też czekać na szybką interpretację indywidualną od fiskusa. Wyłącznie Sejm może liczyć na taką interpretację w ciągu czterech dni. Przeciętny przedsiębiorca czeka na taką interpretację kilkadziesiąt lub nawet kilkaset dni. A obowiązki płatnicze i podatkowe musi regulować każdego miesiąca.

Zobacz także: Polskiego Ładu nie da się już naprawić. "Trzeba go po prostu zawiesić"

Księgowi natomiast nie chcieli narażać swoich firm na ewentualne kary od skarbówki. Nie mieli jednak pewności, które z przepisów uznać za obowiązujące. Dlatego też zdecydowali się na przeczekanie do czasu, aż wykrystalizuje się jasna wykładnia przepisów podatkowych Polskiego Ładu - informuje serwis wyborcza.biz.

Ta decyzja jednak uderzyła Polaków po kieszeniach. W praktyce powyższa decyzja oznaczała, że pensje dotarły od nich z opóźnieniem. Firmom zdarzały się nawet tygodniowe poślizgi przy wypłatach.

Legislacyjna obstrukcja trwa

Rząd jednak nie zamierza zawiesić Polskiego Ładu, lecz zamierza go łatać do skutku, co potwierdzają jego przedstawiciele. Efekt jest taki, że od 1 stycznia 2022 r. ustawa o PIT była nowelizowana 850 razy. A zdaje się, że to nie koniec, ponieważ niezbędne będą kolejne poprawki.

Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że Mateusz Morawiecki ogłosił coś na kształt dualizmu prawnego w zakresie podatków. Premier w styczniu zapowiedział rozszerzenie ulgi dla klasy średniej na emerytów i rencistów oraz zleceniobiorców i samotnych rodziców. Największą burzę jednak wywołała gwarancja, że osoby zarabiające do 12,8 tys. zł, będą mogły rozliczać się według "starych" przepisów, jeśli okaże się, że stracą na Polskim Ładzie.

"Rząd przestał panować nad największą reformą ordynacji podatkowej od 20 lat" - stwierdza na Twitterze ekonomista Rafał Mudry. "To po prostu przyznanie, że rząd nie ma pojęcia, jak faktycznie będzie. Kto ile zyska lub straci na Polskim Ładzie. Inaczej nie musiałby tego zapowiadać" - ocenił.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(608)
loki
4 miesiące temu
polski ład kolejny nowy drenaż kieszeni na karcie podatkowej rocznie teraz trace 2928 zł
ISIS
4 miesiące temu
30 tys wolne od podatku chwali się MM, ale nie mówi o 9% składce zdrowotnej, więc żaden to 30tys. wolne od podatku, tylko jak zwał, tak zwał obciążenie dochodu. MM manipulacja jak zwykle. Teraz wszyscy dostali po kieszeni, może ruszą się do wyborów?
haha
4 miesiące temu
starsi w wierze z PiSu wystrugali Polaków, było do przewidzenia
dde
4 miesiące temu
to dzięki wyborcom pisu mamy ten armagedon- mam tylko nadzieję że ci wyborcy pisu też dostali po kieszeni tak aby na przyszłość nie zagłosowali już na złodziei i kłamców z pisu-
To be or not ...
4 miesiące temu
Warszawa strajk 23LUTY WARSZAWA WARSZAWA zapraszamy wszystkich przedsiębiorców 23LUTY i każdego Polaka ,mlodych ,starszych wszystkich Polaków którzy chcą godnie i sprawiedliwie żyć!!!!! Precz z polskim lądem precz!!!!!!!!!
...
Następna strona