"Upadł kolejny punkt umowy koalicyjnej". Przedsiębiorcy alarmują
Resort finansów pracuje nad drastyczną podwyżka akcyzy na papierosy i artykuły tytoniowe - pisze "Fakt". We wtorek w ministerstwie doszło do spotkania z przedstawicielami branży. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że upadł kolejny punkt umowy koalicyjnej.
"Fakt" przypomina, że od kilku tygodni minister zdrowia Izabela Leszczyna daje sygnały, że należy się spodziewać zmian w akcyzie. W ubiegłym tygodniu zapowiedziała, że prowadzi na ten temat rozmowy z resortem finansów. - Każdy minister zdrowia chciałby, żeby obywatele jego państwa mniej nadużywali alkoholu, mniej pili alkoholu i nie palili papierosów w ogóle - mówiła w TVN24. Jej zdaniem kaskadowe podwyżki o 5-10 proc. co roku, wprowadzone jeszcze za rządów Mateusza Morawieckiego, to za mało.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Izabela Leszczyna o polskiej służbie zdrowia. "Mamy dobrych lekarzy i dobre programy lekowe"
Rząd szykuje podwyżki akcyzy na papierosy
"O tym, że to nie są tylko puste zapowiedzi, już dowiedzieli się przedsiębiorcy, którzy we wtorek 9 lipca zostali zaproszeni do resortu finansów. Oni jako pierwsi poznali plany podwyższenia akcyzy na papierosy. Podatek wzrośnie lawinowo" - czytamy.
Podwyżki akcyzy mają być rozłożone na najbliższe trzy lata.
Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe | 2025 | 2026 | 2027 |
---|---|---|---|
papierosy | 25 proc. | 20 proc. | 15 proc. |
tytoń do palenia | 38 proc. | 30 proc. | 22 proc. |
wyroby nowatorskie | 50 proc. | 20 proc. | 15 proc. |
e-papierosy | 75 proc. | 50 proc. | 25 proc. |
"To może oznaczać, że już w przyszłym roku paczka najtańszych papierosów może sięgnąć 20 zł. Przedsiębiorcy, którzy brali udział w spotkaniu, nie kryją zdziwienia. Jak twierdzą, rząd zaskakuje taką decyzją" - pisze "Fakt".
"Upadł 11 pkt. umowy koalicyjnej"
Dziennik przytacza wpis Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. "Właśnie upadł pkt. 11 umowy koalicyjnej, mówiący o tym, że zmiany w podatkach będą wprowadzane z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że w jeszcze krótszym terminie czekają nas dodatkowe podwyżki akcyzy" - napisał na platformie X.