Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PIT. Obniżka podatku dochodowego. W pełni wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku

32
Podziel się

Obniżony PIT będzie w pełni obowiązywać dopiero od 2020 roku, pomimo tego, że wejdzie w życie od października br. Dlaczego? Ponieważ podatek dochodowy jest rozliczany w systemie rocznym.

PIT. Nowa stawka PIT będzie obowiązywać od października. Ale czy na pewno?
PIT. Nowa stawka PIT będzie obowiązywać od października. Ale czy na pewno? (Fotolia, © whitelook - Fotolia.com)
bEiuPlvp

Zmiana wysokości podatku dochodowego w trakcie roku komplikuje sposób rozliczenia go przedsiębiorcom. Do września bowiem obowiązuje stara stawka (18 proc.), a od października – nowa (17 proc.).

"Rzeczpospolita" zapytała Ministerstwo Finansów, jak zatem rozliczyć PIT. Resort wytłumaczył, że trzeba zastosować stawkę… 17,75 proc. Dlaczego taką? Ponieważ jest to średnia dla tej daniny z całego roku. Zasady takiego rozliczenia trzeba zastosować również przy liczeniu zaliczki na podatek za wrzesień.

Nieco inaczej wygląda w sytuacji pracowników – do końca września od ich wynagrodzenia naliczona zostanie 18 proc. stawka podatku, a od 1 października już 17 proc. Jednakże pracownicy mogą zawnioskować o naliczenie stawki 17,75 proc. PIT za cały rok 2019.

bEiuPlvr
Zobacz także: Zobacz także: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

Odpowiednie przepisy przejściowe do nowelizacji ustawy o PIT, które uwzględniają wszystkie powyższe zmiany, są już na biurku prezydenta. Czekają na podpis i publikację w Dzienniku Ustaw.

bEiuPlvx

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym zmienia jego stawkę z 18 proc. na 17 proc. Zmiana ta wejdzie w życie od 1 października. Nie zmieni się natomiast sytuacja Polaków zarabiających rocznie powyżej 85 528 złotych – nadal będą odprowadzać do państwa podatek w wysokości 32 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiuPlvS
wiadomości
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(32)
AleX
2 lata temu
Co do zasady obniżenie podatku jest dobrym posunięciem ale zmiana podatku w wykonaniu PIS w trakcie roku podatkowego i na 2 tygodnie przed wyborami do sejmu jest zwykłą kiełbasą wyborczą, ordynarnym przekupstwem, psuciem prawa i powinno być ścigane z urzędu. Gdyby PIS miał dobre intencje to powinien to zrobić z początkiem nowego roku.
Dwudziestopar...
2 lata temu
Wszyscy hejtują, że jest źle, niedobrze a jakoś ten rząd uszczelnił system podatkowy, młodzi więcej zarabiają bo pit 0% mają i jakoś kraj się nie zawalił
viss
2 lata temu
niech się wreszcie skończy ta fikcja w podatkach w ciągu roku
bEiuPlvT
Emi
2 lata temu
Genialne. Obniżą podatek więc więcej zarobię i szybciej wpadnę w drugi próg. Panie premierze pan to jest gość.
dr w,d
2 lata temu
w związku z wyższymi poborami kwota 85,5 tys. zł powinna wzrosnąć do 100 tys, zł.
...
Następna strona