Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Zmiany w podatkach. Nowy miesiąc, nowe obowiązki

118
Podziel się:

Niedziela pełna nowości dla podatników. Od 1 września wchodzą w życie nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów, ograniczenia zwolnień z VAT w handlu internetowym oraz biała lista podatników.

Zmiany w podatku VAT wchodzą od 1 września
Zmiany w podatku VAT wchodzą od 1 września (Fotolia, fotolia)

Nowy miesiąc, nowa rzeczywistość dla podatników w Polsce. Od niedzieli obowiązują uszczelnione przepisy ustawy o podatku VAT. O nowych obowiązkach przypomina Polska Agencja Prasowa.

Jednego dnia zmienia się całkiem sporo. I tak na przykład część podatników nie może już korzystać ze zwolnienia w przypadku VAT - po wejściu w życie przepisów muszą rozliczać się z tego podatku. Co to oznacza? Mówiąc językiem przedsiębiorców, muszą zostać klasycznymi "VATowcami". W efekcie muszą wysyłać np. deklarację Jednolitego Pliku Kontrolnego. To sporo dodatkowych obowiązków.

Mowa o firmach handlujących w internecie - np. sprzętem elektronicznym, kosmetykami i wyposażeniem RTV AGD. Do tej pory takie firmy korzystały z ogólnego zwolnienia podmiotowego w VAT ze względu na wielkość sprzedaży (do 200 tys. zł rocznie). Od 1 września nie ma takiej możliwości, a firmy muszą zaznajomić się z VATem.

Zobacz także: Zobacz także: Walka z wyłudzeniami VAT przynosi efekt. "Przestępcy się wystraszyli"

Dlaczego akurat takie branże znalazły się na celowniku Ministerstwa Finansów? Gdyż wśród sprzedawców akurat tych towarów dość często dochodziło do przekrętów.

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, ze zwolnienia nie będą już też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli. Przepisy zmieniają się również dla firm działających w branży ściągania długów.

Oczywiście z perspektywy przedsiębiorcy są to dodatkowe obowiązki, ale i częściowo również korzyści. Podatnicy z tych branż zyskali możliwość odliczania VAT. Wcześniej tego robić nie mogli.

Od niedzieli jesteśmy również bliżej utworzenie jednej bazy podatników VAT - tak zwanej białej listy. Ma ona ułatwić firmom weryfikację kontrahentów. W ten sposób przedsiębiorcy będą sprawdzać, czy ich potencjalni klienci lub współpracownicy nie mają zaległości podatkowych.

Biała lista podatników VAT do nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty - zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru. Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie właśnie od 1 września 2019 roku.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy. Będzie obejmował wszystkich podatników, natomiast skala prowadzonej działalności czy fakt zarejestrowania jako czynny podatnik VAT nie będą miały znaczenia.

gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(118)
Jan35
4 lata temu
Czy bedzie mozna dochodzic odszkodowan gdy sie okaze ze dane w tym systemie beda nierzetelne i nieprawdziwe? Czy ustawodawca przewiduje jakies taryfikatory odszkodowan bo prawdopodobnie tych pomylek bedzie mase! Mamy doswiadczenie jak dzialaja sytemy w Polsce!
lll
4 lata temu
sama prowadzę firmę, ale wierzcie mi ,że gdybym wiedziała że będą mnie tak okradać to wolałabym iść na etat i mieć spokojną głowę, bo w tym kraju im więcej zarobisz to i tym więcej trzeba oddać , i ciułamy z miesiąca na miesiąc,jakaś masakra
Ja
4 lata temu
Smutno mi jak patrzę na zabijanie przedsiębiorczości w Polsce. Sam się wyprowadziłem do innego kraju, jak zmieni się rząd to wrócę. Oczywiście na wybory zawsze chodzę, ale niestety mój głos nie przebije tych od 500+, 300+, Ukrainiec+, Mieszkanie+, Nie nie robić+, PrzedsiębiorcaToZłodziej-
Panam
4 lata temu
Żeby była jasność, to z Wielkiej Brytanii "zaimportowano" do Polski karuzelę podatkową, co za okropny kraj mr Tony
Paweł
4 lata temu
rozumiem że Jarosław Kaczinowicz uwzględni w PIT nieudokumentowany przychód z racji niezapłacenia za usługi na Srebrnej, Mateusz Morawieckow .. opłacił już zaległe PCC za zaniżenie wartości działki + odsetki i domiar, Marek Kuchcinskow umieścił w zeznaniach przychody z tytułu nieuprawnionych lotów i odprowadził podatek .. I ciekawe czy ci agenci płacą ZUS w Polsce czy korzystają ze statusu rosyjskiego rezydenta
...
Następna strona