Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Wchodzą nowe regulacje podatkowe

39
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o VAT zakłada, m.in. białą listę podatników, a od listopada rusza obowiązkowy split payment. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na zmiany.

import zajawki do CR
import zajawki do CR (East News, STANISLAW KOWALCZUK)

Od 1 września zaczną obowiązywać nowe regulacje podatkowe, do których będą musieli dostosować się przedsiębiorcy. Jedną z nich będzie utworzenie przez rząd białej listy podatników VAT.

Księga będzie zawierała niezbędne informacje, tj. dane o numerach rachunków bankowych podatników VAT, nazwę firmy lub imię i nazwisko właściciela, numer REGON, NIP oraz PESEL, adres prowadzenia działalności, imiona i nazwiska osób reprezentujących podmiot, datę rejestracji, odmowy rejestracji lub wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT.

– Dzięki nowemu narzędziu transakcje staną się bezpieczniejsze i zmniejszy się ryzyko wplątania się w tzw. karuzelę podatkową - wyjaśnia Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Jak zauważa ekspertka, taka weryfikacja ma wzbudzić zaufanie skarbówki, a przede wszystkim ma pomóc zabezpieczyć finanse firmy.

- Pamiętajmy jednak o związanych z nią sankcjach. Każdy przedsiębiorca, który na rachunek kontrahenta niezgłoszony do szefa KAS przeleje kwotę powyżej 15 tys. zł, nie zaliczy wydatku do kosztów i odpowie solidarnie ze sprzedawcą za VAT. Sankcje te wyłączyć można poprzez zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o dokonaniu płatności na rachunek inny niż zawarty w wykazie, w terminie do trzech dni od daty zlecenia przelewu. Oczywiście taka sytuacja nie przekreśli możliwości odliczenia podatku wynikającego z otrzymanej faktury – zaznacza.

Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy. Będzie obejmował wszystkich podatników, natomiast skala prowadzonej działalności czy fakt zarejestrowania jako czynny podatnik VAT nie będą miały znaczenia. O negatywnych skutkach ma decydować to, czy odbiorca przelewu jest płatnikiem VAT.

– Bez wątpienia plusem wprowadzenia rejestru podatników VAT będzie ułatwienie weryfikacji potencjalnych wspólników, gdyż wszystkie dane na ich temat będą przechowywane w jednym miejscu. Tym samym zapewni to większe bezpieczeństwo dla przedsiębiorców. Wdrożenie białej listy podatników to także dodatkowe obowiązki. W związku z umieszczeniem na niej rachunków rozliczeniowych kontrahenta podatnik każdorazowo przed dokonaniem przelewu do danego kontrahenta będzie musiał sprawdzać, czy dany rachunek bankowy jest zgodny z danymi opublikowanymi na białej liście – zanzacza Wleklińska.

NIP na paragonie

Od 1 września br. miał również zostać wprowadzony obowiązek umieszczania NIP na paragonie, ostateczna data wejścia w życie została przeniesiona na 1 stycznia 2020 r. W związku z tym sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko w momencie, gdy na owym paragonie będzie widniał numer NIP.

Bez tego numeru przedsiębiorca nie będzie mógł uzyskać faktury na podstawie paragonu. Za niestosowanie się do regulacji zarówno na sprzedawcę, jak i przedsiębiorcę zostanie nałożona sankcja wynosząca 100 proc. podatku VAT z transakcji nałożonej na obie strony.

– Nowa regulacja zostaje wprowadzona przede wszystkim ze względu na nieuczciwość przedsiębiorców w branży paliwowej i budowlanej, którzy niejednokrotnie odliczają nienależny im podatek VAT. Oczywiście będzie istniał okres przejściowy, w którym faktury niezawierające numeru NIP na paragonie wystawione przed 1 września br. będą podlegać jeszcze starym przepisom, czyli możliwości wystawienia faktury na podstawie paragonu do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym został zakupiony towar – dodaje ekspertka z kancelarii Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Obowiązkowy split payment

Split payment, czyli model podzielonej płatności, którego wejście w życie przesunięto na 1 listopada br. stanie się obligatoryjny dla wybranych branż, obejmując w sumie około 150 towarów i usług.

Metoda ta będzie dotyczyła transakcji, których jednorazowa wartość jest równa bądź wyższa niż 15 tys. zł, niezależnie od liczby wynikających z niej płatności. Mechanizm ten dotknie sektory gospodarki, tj. sprzęt elektroniczny, złoto, stal, złom, metale nieżelazne, paliwa i tworzywa sztuczne, które według ustawodawcy określane są jako podmioty "narażone na wyłudzenia skarbowe". W ich przypadku zastosowanie podzielonej płatności wyłącza przepisy o solidarnej odpowiedzialności.

Zobacz także: Zobacz: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

– Przedsiębiorcy będą musieli również umieszczać na fakturze adnotację o podzielonej płatności. Jeśli tego nie zrobią, zostanie nałożona na nich sankcja w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze. To samo dotyczyć będzie nabywcy, który pomimo obowiązku uregulowania kwoty podatku VAT wykazanej na fakturze za pomocą metody split payment, zapłaci kwotę w inny sposób – dodaje ekspertka.

Nowe regulacje mają uszczelnić system VAT oraz zabezpieczyć firmy przed nieuczciwymi przedsiębiorcami. Natomiast to nie jedyne zmiany w podatkach, na które muszą przygotować się podatnicy, ponieważ kolejne, jak np. zastąpienie deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym plikiem JPK VAT, wejdą w życie w pierwszej połowie 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
K.Olczak
3 lata temu
Do nowych obowiązków muszą dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Przetestuj za darmo jak system Firmao CRM/ERP (https://firmao.pl/register) sam weryfikuje czy numer Twojego kontrahenta zgadza się z białą listą.
nero
3 lata temu
no i gdzie ta biala ksiega? jakis link?
AS
3 lata temu
Przedsiębiorco, pracodawco! Chcesz, żeby państwo przestało Cię nękać kolejnymi podatkami, kontrolami, mandatami, interpretacjami itp.? Idź do wyborów i daj szansę jedynemu człowiekowi, który od 50 lat stara się wytłumaczyć wszystkim, na czym polega zdrowy, wolny rynek. Schowaj uprzedzenia w kieszeń i oddaj głos na KORWiN!
Kon
3 lata temu
Czasy opresyjnej dyktatury dojnej zmiany się zaczynają. Zamknąć i uwlaszczyc majatek przedsiębiorców. Co miesiąc, cos ala misiecznica, jednego roztrzelac, patologia i nieroby byly by wniebowstapione. Czekają nas mroczne czasy powrotu terroru pisu. Wykoncza Polskę i sie zwina. Juz raz za parę srebrników motloch sprzedal ojczyzne, teraz za pare 500+ robią to samo.
nui
3 lata temu
moze od razu pozamykać wszystkich przedsiębiorców bo wszyscy oni sa przestępcami ciekawe z czego zyc urzednicy
...
Następna strona