Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PIT — ulga na dziecko. Komu przysługuje? Jak ją rozliczyć? Jakie są kwoty?

2
Podziel się:

Trwa okres rozliczania deklaracji PIT za rok 2018. Część rozliczających się z podatku może skorzystać z ulgi na dziecko, dzięki czemu zapłacą niższy podatek. Sprawdzamy, komu taka ulga przysługuje, jak ją rozliczyć oraz ile wynosi rocznie.

PIT — ulga na dziecko. Komu przysługuje? Jak ją rozliczyć? Jakie są kwoty?
PIT — ulga na dziecko. Komu przysługuje? Jak ją rozliczyć? Jakie są kwoty? (Fotolia, Pio Si)

PIT — ulga na dziecko. Komu przysługuje?

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać ci podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36 lub PIT-37 i są zarazem rodzicami, opiekunami prawnymi lub rodzicami zastępczymi. Utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Podatnicy mogą skorzystać z ulgi:

  • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
  • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy i jego dochód nie przekracza 3089 zł (w tę kwotę nie wlicza się renty rodzinnej) .

PIT — ulga na dziecko. Jak ją rozliczyć?

Aby rozliczyć ulgę na dzieci, do PIT-u należy dołączyć formularz PIT/O. W części C formularza wpisujemy liczbę dzieci oraz kwotę należnego nam zwrotu. W części E wpisujemy ich numery PESEL lub imiona i nazwiska oraz daty urodzenia. Zaznaczamy czas obowiązywania ulgi: czy przysługuje za cały rok, czy za kilka miesięcy (np. w przypadku urodzenia dziecka w trakcie roku). Wyliczoną ulgę wpisujemy także do formularza PIT-36 lub PIT-37.

Rozliczenie PIT za 2018 rok trzeba przedstawić do 30 kwietnia.

PIT — ulga na dziecko. Ile wynosi?

Roczna ulga na pierwsze dziecko wynosi 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie). Taka sama kwota obowiązuje przy uldze na drugie dziecko. W przypadku ulgi na trzecie dziecko kwota ta będzie wynosić 2000,04 zł rocznie (166,67 zł miesięcznie), a na czwarte i kolejne — 2700 zł rocznie (225 zł miesięcznie).

pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Chyba tak
5 lata temu
Chyba dla 1 uprawnionego dziecka i łącznego dochodu (po odliczeniu składek na ZUS) dla małżonków powyżej 112 tys. ulga się nie należy. Dla nie pozostających w związku małżeńskim ulga się nie należy przy dochodzie powyżej 56 tys.
Norbi
5 lata temu
Ktoś tu chyba zapomniał jeszcze wspomnieć o kryterium dochodowym