Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PIT za 2023 r. Jak skorzystać z gotowego formularza? Przewodnik po "Twój e-PIT"

1
Podziel się:

Od kilku lat gotowy formularz przygotowuje dla nas skarbówka. Znajdziemy go w internecie. Wystarczy kilka minut, by go przejrzeć i wysłać do fiskusa po ewentualnym uzupełnieniu np. o ulgi. Jak to zrobić? Tłumaczymy krok po kroku.

PIT za 2023 r. Jak skorzystać z gotowego formularza? Przewodnik po "Twój e-PIT"
"Twój e-PIT". Tłumaczymy, jak skorzystać z gotowego formularza (Adobe Stock)

Rozliczasz PIT i masz problem? System nie działa? Pokazuje złe dane? Nie zgadza się kwota? Napisz na dziejesie.wp.pl

Od 2018 r. skarbówka przygotowuje dla podatników formularze podatkowe na podstawie deklaracji złożonych przez pracodawców. Jak pisaliśmy w money.pl, w tym roku pojawiła się istotna zmiana: z usługi "Twój e-PIT" będą mogli skorzystać też przedsiębiorcy. A "to jest całkiem spora grupa podatników" – tłumaczyła w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w Grant Thornton.

W tym częściowo wypełnionym zeznaniu dla przedsiębiorców nie znajdziemy zbyt wielu informacji. To będą tylko te dane, o których fiskus wie, czyli np. numery, adres. Plus zaliczki, które zostały zapisane w ciągu roku. Ale przychody, koszty, ulgi – to wszystko trzeba wpisać samodzielnie – przestrzegła ekspertka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rusza wielka akcja PIT. Pierwszy taki rok. "Ale to musimy zrobić sami"

PIT za 2023 r. Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT"?

Ministerstwo Finansów już dwa lata temu udostępniło poradnik na YouTube, jak skorzystać z systemu. Jeśli chcemy wysłać deklarację za pośrednictwem "Twój e-PIT", to najpierw musimy wejść na stronę podatki.gov.pl i tam się zalogować do e-Urzędu Skarbowego, np. za pośrednictwem profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub mObywatela. Istnieje też opcja zalogowania się na podstawie danych podatkowych.

W zakładce "bieżące dokumenty" znajdziemy formularz przygotowany przez skarbówkę. Od razu widać dochód za miniony rok. Natomiast w prawym dolnym roku natomiast znajduje się kwota zwrotu podatku (w takim wypadku liczba ma zielony kolor) lub niedopłatę (kolor czerwony).

Na kolejnych stronach znajdziemy informację m.in. o dokumentach, które posłużyły fiskusowi do przygotowania rozliczenia. Co istotne, na tym etapie warto sprawdzić, czy numer rachunku bankowego jest właściwy, szczególnie w przypadku, gdy przysługuje nam zwrot.

Jeśli wszystko się zgadza i nie chcemy nic zmieniać, to możemy już na tym etapie wysłać deklarację podatkową do skarbówki.

PIT za 2023 r. Zmiany w dokumencie przygotowanym przez "Twój e-PIT"

Jeśli jednak chcemy dokonać zmian, to system poprzez odpowiednie zakładki przeprowadzi nas przez cały proces. Możemy np. zmienić sposób rozliczenia z indywidualnego na ten z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Następną istotną zakładką są "Twoje ulgi". Jak pisaliśmy w money.pl, istnieje sporo istotnych odliczeń, o których warto pamiętać przy rozliczeniu z fiskusem. Wszystkie są zebrane właśnie we wspomnianej zakładce.

Na koniec pozostaje nam wybrać organizację pożytku publicznego, która otrzyma od nas 1,5 proc. podatku. Możemy ją wybrać sami. W tym celu w odpowiedniej rubryce należy wpisać numer KRS wybranej instytucji.

W zakładce "edytuj pozostałe dane" możemy poprawić natomiast np. adres lub urząd skarbowy, z którym się rozliczamy. Całą instrukcję obejrzycie na filmiku poniżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Twój e-PIT - jak się rozliczyć w usłudze (instruktaż)

PIT za 2023 r. Wielka akcja rozliczeń podatków dla 22 mln Polaków

Możliwość składania PIT-ów dla większości Polaków rozpoczęła się w czwartek 15 lutego. Od tego dnia w serwisie "Twój e-PIT" są udostępnione dokumenty wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Rozliczenia PIT będzie można składać przez kilka tygodni, jednak należy jednak zrobić to najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r.

Można jednak złożyć też dokumenty samemu, a nie za pośrednictwem rządowej platformy. Jeśli jednak będziemy chcieli złożyć deklaracje podatkowe w formie papierowej, to musimy pamiętać o terminach. W przypadku wysyłki dokumenty trzeba nadać w placówce Poczty Polskiej przed upływem ustawowego terminu na złożenie zeznania, a więc przed końcem kwietnia.

Obowiązek złożenia deklaracji PIT dotyczy nawet 22 mln podatników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
emeritus 79
5 miesięcy temu
Nie można w zeznaniu pominąć darowizny 1,5% podatku.Dlaczego ???????