Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patrycja Klimek
|
aktualizacja

PIT za 2023 rok. Kiedy można składać deklaracje? Jak to zrobić? Kiedy zwrot?

3
Podziel się:

Już niebawem miliony Polaków rozliczy zeznania podatkowe za 2023 rok. Przesłanie dokumentów jest obowiązkiem, regulowanym ustawą. Od kiedy można rozliczyć PIT? W jaki sposób można się rozliczyć? Oto najważniejsze informacje.

PIT za 2023 rok. Kiedy można składać deklaracje? Jak to zrobić? Kiedy zwrot?
Zwrot podatku 2024. Kiedy złożyć PIT za 2023 rok? Gdzie przesłać deklarację? (Adobe Stock, lutra82)

Początek roku jest okresem rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W tym czasie miliony osób złoży deklaracje, dotyczące opłaconych składek. W jaki sposób można przesłać PIT za 2023 rok? Ile czasu na to mają podatnicy?

Od kiedy można składać PIT? Daty reguluje prawo

Termin składania części deklaracji PIT rozpoczął się wraz z początkiem 2024 roku. Osoby rozliczające się na podstawie najpopularniejszej z nich, czyli deklaracji PIT-37, muszą zrobić to jednak w określonym terminie. Jakim?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostatnia szarża Daniela Obajtka. "Chyba oderwał się od ziemi"

Jak wskazują przepisy Ustawy o podatku PIT, podatnicy rozliczający się na podstawie m.in. wspomnianych deklaracji w 2024 roku muszą zrobić to w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Osoby, które nie złożą deklaracji do końca kwietnia, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej i finansowej - w zależności od wysokości podatku do zapłaty - zaniechanie rozliczenia może bowiem zostać uznane za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Jak rozliczyć PIT 2024? To najpopularniejsza forma

Deklaracje podatkowe można złożyć w formie papierowej do właściwego Urzędu Skarbowego, jak również przesłać je przez internet, za pomocą usługi Twój e-PIT. To obecnie najpopularniejsza forma rozliczeń - jak podaje Ministerstwo Finansów, tylko w 2023 roku podatnicy za pomocą usługi złożyli 11,9 mln deklaracji podatkowych.

Przesłanie deklaracji podatkowych przez internet jest najszybszą i najprostszą formą rozliczenia. Dokumenty PIT, dostępne w serwisie Twój e-PIT są bowiem wstępnie przygotowane i zasilane przez Krajową Administrację Skarbową informacjami przekazanymi przez pracodawców.

W jaki sposób przesłać PIT przez internet? Aby przesłać deklarację w formie elektronicznej, należy zalogować się do usługi Twój e-PIT. Można zrobić to za pomocą Profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bądź poprzez podanie kwoty przychodu z rozliczenia za 2022 r. Następnie należy sprawdzić poprawność danych, dostępnych w systemie. Co ważne, we wstępnie wypełnionych deklaracjach nie są uwzględnione przysługujące ulgi oraz odliczenia - z tego względu część podatników będzie musiała samodzielnie je wskazać. Po akceptacji danych, należy potwierdzić wprowadzone zmiany (bądź ich brak).

Rozlicznie PIT. Zwrot podatku 2024. Kiedy?

Przesłanie rozliczenia podatkowego za 2023 rok przez internet pozwala również na szybsze otrzymanie ewentualnego zwrotu nadpłaconych zaliczek. Osoby, które złożą deklaracje PIT w formie elektronicznej, na zwrot podatku będą czekać do 45 dni. Jeszcze szybciej - bo w terminie do 30 dni - pieniądze trafią na konta osób posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Najdłużej natomiast na ewentualny zwrot podatku będą czekać osoby, które złożyły deklarację podatkową w formie papierowej. W tym przypadku Urząd Skarbowy wypłaci pieniądze w terminie do 3 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Eryk
3 miesiące temu
Warto inwestować w nieruchomości i współpracować z dobrym zarządzającym, u mnie jest to Polzen!
Płatnik
3 miesiące temu
PIT można składać ale broszurek PIT-37 i 0 w Urzędach Skarbowych niema!
Megi
4 miesiące temu
a to nie jest tak, że nie trzeba nic wypełniać od paru lat???