Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Twój e-PIT: jak się zalogować? Jak złożyć zeznanie?

2
Podziel się:

Ruszyły rozliczenia PIT za 2022 r. Zeznanie PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 - do 2 maja 2023 r. W przypadku nadpłaty fiskus ma 45 dni na zwrot. W niektórych przypadkach termin ten może jednak wynieść do nawet trzech miesięcy. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie podatkowe i skutecznie rozliczyć się z podatków.

Twój e-PIT: jak się zalogować? Jak złożyć zeznanie?
Ruszyła akcja PIT 2022. Można już składać zeznania podatkowe (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa kolejny raz udostępniły usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Zobacz także: Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

PIT 2023 - terminy

Do 2 maja 2023 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 oraz PIT-36 za 2023 r. także można składać do 2 maja 2023. W tym pierwszym przypadku państwo dało więcej czasu ze względu na zmiany wprowadzane w reformie podatkowej Polski Ład w trakcie roku rozliczeniowego. Oba wspomniane zeznania nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Co ważne: zeznanie PIT-36 nie będzie udostępnione w systemie, jeżeli będzie składane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - informuje serwis pit.pl.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Żeby sprawdzić swój PIT za 2022 r., trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego (e-US) za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Dodatkowo do usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. Wystarczy podać:

PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.

kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.

Zobacz także: Twój e-PIT za 2022 r. czeka na ciebie od 15 lutego w e-Urzędzie Skarbowym

PIT 2023. Ulgi i 1,5 proc. na OPP

Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnicy mogą do 2 maja uzupełnić zeznanie przygotowane dla nich przez KAS i uwzględnić przysługujące im odliczenia np. darowizny, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi na dziecko, ulgi na zabytki, czy dla inwestujących w ASI.

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Domyślnie system zakłada przekazanie darowizny na tę samą organizację, którą wspomogliśmy w ubiegłym roku. Można oczywiście zmienić, wpisując numer KRS wybranej OPP.

PIT za 2022 r. Niedopłata — jak zapłacić?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Zwrot ewentualnej nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
victor
8 miesięcy temu
Pluja sobie w brode więc ci co maja dwie emerytury a mianowicie polska i amerykańska bo muszą wybrać jedna - bo taki jest przepis wg porozumienia ze tylko jedna można pobierać emeryturę...a jak nawet jakiś śmiałek z tęsknoty za wierzbami płaczącymi powróci na stare lata do ludowej ojczyzny i ma tylko emeryturę amerykańska to zostanie obłożony podatkiem i oskubany jak...kurczak.
victor
8 miesięcy temu
Dobry jest Turbo tax online - placi sie tylko za aplikacje...a i tak w spółce zoo Polska amerykanie do podatków w Polsce maja wgląd...na jedno wiec wychodzi.