Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

PIT 37, PIT 36 i PIT 36L - przegląd najpopularniejszych formularzy podatkowych

Podziel się:

Okres sporządzania zeznań podatkowych jest w pełni, dlatego wielu podatników zastanawia się, z jakiego formularza skorzystać, aby poprawnie rozliczyć się z fiskusem. Wybór jest szeroki i uzależniony od rodzaju i formy opodatkowania uzyskiwanych dochodów. PIT 37, PIT 36, a może PIT 36L? Sprawdź, który z nich wybrać.

PIT 37, PIT 36 i PIT 36L - przegląd najpopularniejszych formularzy podatkowych
Przegląd najpopularniejszych formularzy podatkowych (Shutterstock)
  1. PIT 37
  2. PIT 36
  3. PIT 36L
  4. Co łączy najpopularniejsze formularze podatkowe?
  5. PIT online czy papierowo?

Wybór właściwego formularza zwykle jest intuicyjny, jednak nie zawsze oczywisty. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z doświadczonym doradcą podatkowym lub poszukać informacji w internecie na portalach dotyczących PIT online.

PIT 37

PIT 37 to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych formularzy podatkowych, służących do sporządzenia rocznego zeznania do fiskusa, a to dlatego, że służy on największej grupie polskich podatników. Na tym formularzu rozliczają się bowiem osoby osiągające dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia, czy umowy o dzieło, ale również emeryci i renciści. Mówiąc ogólniej, PIT 37 wybiorą ci podatnicy, którzy osiągają dochody od płatników zobowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu, a dochody te są opodatkowane na zasadach ogólnych i osiągnięte na terytorium Polski. PIT 37 pozwala na rozliczenie indywidualne, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci lub wdów i wdowców. Formularz nie jest skomplikowany, jednak przy jego wypełnianiu warto posłużyć się programem e-Pit, który na podstawie informacji z PIT11 automatycznie wypełni całe zeznanie podatkowe.

PIT 36

PIT 36 jest równie popularny jak PIT 37, jednak przyda się innej grupie podatników. Ten formularz wybiorą głównie przedsiębiorcy, którzy dochody z działalności gospodarczej opodatkowują podatkiem progresywnym, a więc według zasad skali podatkowej. Jednak to nie jedyna grupa podatników. Na PIT 36 powinni się rozliczyć również podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu nieruchomości, opodatkowane na zasadach ogólnych. Takie zastosowanie tego formularza pozwala na rozliczenie dochodów z najmu i np. umowy o pracę lub umowy zlecenia na jednym formularzu. PIT 36 jest nieco dłuższy i bardziej skomplikowany niż PIT 37. W podstawowej wersji zawiera się na 9 stronach, jednak w przypadku konieczności dołączenia załączników, może osiągnąć nawet do 20 stron. Przedsiębiorcy obowiązkowo wypełniają bowiem również PIT/B, czyli informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, a jeśli korzystają z ulg podatkowych, dołączą również PIT/O. Podobnie jak w przypadku PIT 37, na PIT 36 można się rozliczyć indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, wdów i wdowców.

PIT 36L

PIT 36 i PIT 37 przydadzą się podatnikom rozliczającym podatki na zasadach ogólnych. Nie jest to jednak jedyny sposób opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według zasad podatku liniowego, wybiorą PIT 36L. To wersja analogiczna do PIT 36, jednak przystosowana do zasad rozliczania tego właśnie podatku. Na PIT 36L można rozliczyć się jedynie indywidualnie. Na tym formularzu nie można łączyć różnych źródeł przychodów ani korzystać z ulg podatkowych, dozwolone jest natomiast przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W przypadku, w którym podatnik osiąga przychody z działalności gospodarczej opodatkowane liniowo oraz przychody z umowy o pracę opodatkowane na zasadach ogólnych, zmuszony jest złożyć dwa odrębne zeznania - PIT 36L i PIT 37.

Co łączy najpopularniejsze formularze podatkowe?

PIT 37, PIT 36 i PIT 36L posiadają kilka cech wspólnych. Wszystkie trzy należy złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej do 30 kwietnia każdego roku za poprzedni rok podatkowy. Decydując się na rozliczenie PIT online, można liczyć na dwukrotnie szybszy zwrot podatku, niż w przypadku złożenia zeznania w formie papierowej, czyli w ciągu 45, a nie 90 dni. Wszystkie trzy formularze pozwalają na przekazanie 1% podatku na rzecz OPP, a dwa z nich na rozliczenie ulg podatkowych.

PIT online czy papierowo?

Chociaż wciąż istnieje możliwość rozliczenia PIT w sposób tradycyjny - papierowo, to znaczna część podatników wybiera rozliczenie przez internet. To wygodna forma, dzięki której podatnik przygotuje swoje zeznanie podatkowe w kilkanaście minut, siedząc wygodnie w domowym fotelu, a następnie wyśle je prosto do urzędu skarbowego. PIT online można złożyć przez jedną z dedykowanych do tego aplikacji, np. e-Pity, albo bezpośrednio z programu księgowego - jeśli podatnik takowego używa. Druga opcja wybierana jest głównie przez biura rachunkowe, zajmujące się na co dzień rozliczeniami podatkowymi. Wykonując rozliczenie PIT samodzielnie, warto kierować się podpowiedziami udzielanymi przez aplikację do rozliczenia PIT lub sięgnąć po broszurę Ministerstwa Finansów, wydaną do każdego formularza podatkowego. Aby sporządzić zeznanie podatkowe, nie trzeba więc posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków - wystarczy skorzystać z prostej i intuicyjnej aplikacji do PIT online.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl