Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

PKN Orlen ma do spłaty długi Lotosu. Skarb Państwa domaga się ponad 90 mln zł

18
Podziel się:

PKN Orlen przejął od Lotosu nie tylko aktywa, ale też zobowiązania. Wciąż toczą się postępowania, w których Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł, w tym podatku niezapłaconego przez kontrahentów Lotosu przy transakcjach zakupu biokomponentów - poinformował portal RMF24. Chodzi o lata 2014 i 2015.

PKN Orlen ma do spłaty długi Lotosu. Skarb Państwa domaga się ponad 90 mln zł
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (Getty Images, SOPA Images)

"Sprawa rozpoczyna się kilkanaście lat temu, kiedy oszuści współpracujący z Lotosem przygotowywali całą strukturę powiązanych spółek, których jedynym celem miało być wyprowadzenie VAT-u" - donosi RMF24.pl.

Te rozliczenia podatkowe Lotosu z tych lat [2014 i 2015 - przyp. red.] są obecnie przedmiotem kontroli skarbowej. Oczywiście nie możemy informować o szczegółach, natomiast zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniu finansowym Lotosu za I kw. 2022 r., spółka wykazała rezerwę w związku z postępowaniami organów kontroli skarbowej na łączną kwotę 92,5 mln zł - powiedziała Edyta Olkowicz, rzeczniczka prasowa Orlenu.

Według ustaleń portalu Grupa Lotos "miała w ogóle nie weryfikować swoich kontrahentów, którzy byli kompletnie nieznani na rynku paliw i petrochemii".

Nie było jakichkolwiek przesłanek, by z tymi firmami nie robić interesów - odpiera te zarzuty Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu w latach 2002-2016. - Z tego, co pamiętam, to nie były firmy "krzaki", które dopiero co się pojawiły na rynku, tylko ileś już lat funkcjonowały. Oferowały biokomponenty i tym handlowały ­- dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 27.10 | Wszystkie kontrowersje przy połączeniu Orlenu z PGNiG-em. Były szef gazowego giganta ostrzega

Przekręt na płyty CD

W publikacji podano, że "grupa spółek, które współpracowały w łańcuchu wyłudzającym VAT, miała wystawiać faktury bez pokrycia. Ustalono, że stałym "chwytem" miał być przekręt na płyty CD". Jak wyjaśniono, firmy odliczały od podatku rzekomy VAT za płyty, który był dokładnie takiej wartości jak VAT za biokomponenty. Następnie pieniądze były często wyprowadzane za granicę, "gdzie wypłacano je w gotówce i trafiały do beneficjentów oraz twórców tego przestępczego układu" - wskazano.

W artykule przypomniano, że "już kilka lat temu media pisały, że Lotos płacił za błędy i przekręty swoich kontrahentów". "Tak było m.in. w przypadku spółki, w której na czele rady nadzorczej stał Riad Haidar, znany lekarz i polityk. Media donosiły, że skarbówka zakwestionowała rozliczenia spółki HBS, ale to Lotos musiał uregulować zaległy podatek VAT w kwocie 30 mln zł" - wskazano. Wspomniano przy tym, że "łącznie Lotos zapłacił już w tej sprawie do budżetu państwa ponad 200 mln zł zaległego podatku VAT".

Według Olechnowicza kary nałożono na Lotos, ponieważ "był jedyną firmą, od której skarbówka mogła odzyskać jakiekolwiek pieniądze".

Szara strefa na rynku paliw

W artykule podano też, że w 2015 r. "Urząd Kontroli Skarbowej nałożył na Lotos 240 mln zł kary". "I choć spółka zapłaciła, bo od niezapłaconej kary naliczane są odsetki, to jej władze twierdziły, że nie były to przestępstwa Lotosu. Złożono więc odwołanie od tej decyzji, ale kara została utrzymana" - zauważył portal RMF24.

W publikacji podkreślono, że "w latach, w których miały miejsce wyłudzenia VAT, szara strefa wciąż była spora i silna", przy czym "zmianę na rynku paliwowym widać po wprowadzeniu tzw. pakietu paliwowego, którego przepisy zaczęły obowiązywać w 2017 r.". Zwrócono przy tym uwagę, że miały one na celu "właśnie ograniczenie szarej strefy".

"I wtedy nastąpił bardzo dynamiczny, bo 20-procentowy wzrost konsumpcji paliw w Polsce - mówi rzecznika PKN Orlen Edyta Olkowicz w rozmowie z RMF FM. Jak dodaje, pomijając efekty wzrostu gospodarczego, szacuje się, że dzięki walce z szarą strefą, legalny rynek oleju napędowego powiększył się wówczas o 30 proc." - wskazano w artykule.

Zaznaczono zarazem, iż według rzeczniczki PKN Orlen, licząc łącznie od II kw. 2016 do II kw. 2018 r., przychody Grupy Orlen wzrosły o niemal 40 proc. Jak podkreślono w publikacji, w 2018 r. były o 40 proc. wyższe niż dwa lata wcześniej.

A to pokazuje, jak duża była skala sprzedaży 'lewych' paliw - w teorii niemal jedna trzecia paliw na polskim rynku pochodziła z przestępstwa. Różnicę widać też we wpłaconym do budżetu państwa przez Orlen podatku VAT. W roku 2015 koncern wpłacił ok. 25 mld zł VAT-u, w roku 2021 - 35 mld zł. Trzeba tu zaznaczyć, że w 2021 r. paliwa były ok. 1 zł na litrze droższe - wskazał portal RMF24.

W publikacji przytoczono wypowiedź rzeczniczki Orlenu i wyliczono, że łącznie od 2016 r. koncern wpłacił ok. 200 mld zł do budżetu państwa. Dla porównania w latach 2008-2016, "kiedy walka z szarą strefą nie była skuteczna", do budżetu trafiło 162 mld zł - zaznaczono.

wykres dla: PKN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Obronca
2 miesiące temu
A gdzie są zyski przecież były milionowe,że sprzedazy nastepne
Mis
2 miesiące temu
hi,hi,hi odpowiedź przyszła dlaczego PO broniło się rękami i nogami przed fuzją orlenu z lotosem, bo wyszłyby wały PO no i wyszło szydło z wora :)
Ela
2 miesiące temu
To te wygenerowane z otoczenia Banasia.
???
2 miesiące temu
kolejna afera PIS... która to już ??? ktoś to liczy jeszcze w ogóle ???? Ja jak doszedłem do 50 dałem sobie już spokój....szkoda nerwów
proste
2 miesiące temu
a w czym problem ?? starym zwyczajem podnieść cenę o złotówkę, nastepnie pobełkotać coś o jakiś tarczach i dobroci państwa obniżyć o 20 groszy i wszyscy będą zadowoleni ... notowania partii wzrosną , Obajtek kupi kolejne pałace, a wyborcy PIS będą mieli wielokrotny orgazm oglądając wiadomości TVP ... jak komuś nie pasuje, to przecież nie ma przymusu kupowania paliwa