Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Podatek katastralny w Polsce. Resort finansów zabiera głos

563
Podziel się:

"Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego" - dementuje na Twitterze Ministerstwo Finansów. Jak podkreśla resort, informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej są nieprawdziwe.

Podatek katastralny w Polsce. Resort finansów zabiera głos
Mieszkania (WP, Mateusz Madejski)

Nie będzie nowego podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów ucina pojawiające się sugestie, jakoby rząd pracował nad daniną uzależnioną od wartości katastralnej nieruchomości w ramach tarczy antylichwiarskiej.

"Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. Informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej są nieprawdziwe" - zapewniło w środę na Twitterze Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że wiceminister Piotr Uściński tydzień temu w RMF FM zapowiadał, że rząd ma zamiar interweniować na rynku nieruchomości, by walczyć ze spekulantami i funduszami inwestycyjnymi, które hurtowo wykupują mieszkania.

Rozważany miał być podatek od pustostanów i od zysku ze spekulacji, a według RMF FM niewykluczony również podatek katastralny od drugiego lub trzeciego mieszkania.

Z kolei Piotr Müller zapowiedział w programie WP Tłit, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione rozwiązania w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

- Decyzje są w trakcie finalizowania. Są instrumenty, które mogą spowodować żeby ta bańka na rynku nie rosła w takim tempie – mówił, a słowa te można było potraktować jako zapowiedź wprowadzenia podatku katastralnego.

Doniesienia te wywołały natychmiastową reakcję w branży. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców tłumaczył, że podmioty takie jak np. fundusze inwestycyjne, rzeczywiście kupują duże pakiety mieszkań w celu ich odsprzedaży albo wynajmowania. Zauważa jednak, że w interesie funduszu nie jest trzymanie takich nieruchomości jako pustostany.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców alarmował również, że nowe przepisy - zamiast w teorii pomóc - zaszkodziłby. W rezultacie kapitał może odpłynąć za granicę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(563)
Dawid
15 godz. temu
Mieszkanie jest podstawą funkcjonowania każdej rodziny i powinno być zwolnione z podatków , ale każde kolejne wykorzystywane zarobkowo , to już inna bajka , można opodatkować i to słono
Gość
6 miesięcy temu
Nie będzie podatku. Teraz będzie danina !
Pol
6 miesięcy temu
PO a teraz KO chcą tego podatku na wzór państw zachodnich i odgrzewają kotlet co chwila. Artykuły są na ten temat, więc można sprawdzić jak czołowi politycy tych partii, którzy dalej są na ich czele forsują niezrealizowane obietnice...POdatków i wyzysku!!!
Waldi
6 miesięcy temu
Rzad nie wprowadzi podatku katastralnego i mówi prawdę,ale nie zapominajmy,że rząd oddał prawa decydowania o podatkach w Polsce urzędom UE. To UE nałoży obowiązek wprowadzenia podatku katastralnego, a rzad będzie musiał to wykonać. Także rząd mówi prawdę. Przecież premier nie kłamie...
Emerytka
6 miesięcy temu
Gdzie żeście byli , jak doszło do wykupienia mieszkań przez fundusz inwestycyjny.??? Jakim prawem ludzie mają płacić za drugie czy trzecie mieszkanie !!! Wnuki maloletnie otrzymuje w spadku od dziadków. Już notariusz otrzymał od spisania testamentu i podzielił się US A ten z państwem. Wy wszystko robicie dla dobra społeczeństwa.!!! Za Gierka powstały bloki. Czyli wynika z tego że mamy w rządzie nieudaczników. !!! Tylko masakrujecie nas podatkami.
...
Następna strona