Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Darowizna na Kościół podstawą do ulgi podatkowej

0
Podziel się:

Opłacasz remont kościoła czy kolonię wypoczynkową dla dzieci w potrzebie? Dowiedz się, jak poprawnie skorzystać z ulgi.

Darowizna na Kościół podstawą do ulgi podatkowej
(Holger Weinandt/Wikiemdia CC-3.0)

Opłacasz remont kościoła czy kolonię wypoczynkową dla dzieci w potrzebie? Cele kultu religijnego lub cele charytatywno-opiekuńcze to dwa rodzaje darowizn, które są odliczane na różnych warunkach. Dowiedz się, jak poprawnie skorzystać z ulgi.

Darowizna na Kościół (formalnie zwana _ darowizną na cele kultu religijnego _) jest przekazywana poprzez środki pieniężne (lub rzeczowe) na realizację zewnętrznych aspektów życia religijnego. Wiąże się zatem ze wszystkimi wydatkami na np. wyposażenie, budowę czy remont kościoła lub zakup przedmiotów liturgicznych.

Wysokość odliczenia tej darowizny jest ograniczona, nie może wykraczać poza ustalony próg 6 proc. względem uzyskanego dochodu. Dodatkowo, należy pamiętać, że limit ten jest wspólny z odliczeniami z innych darowizn. Więcej na ten temat w artykule o ulgach za darowiznę na cele pożytku publicznego (tutaj).

Obdarowanymi, w ramach finansowania celów kultu religijnego, mogą być zarówno kościoły, związki religijne, kościelne osoby prawne, jak i inne podmioty realizujące tożsame cele - np. Radio Maryja czy Katolickie Towarzystwo Kulturalne.

Darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze

Inny rodzaj ulgi przysługuje darczyńcy, który wspiera instytucje kościelne w _ działaniach charytatywno-opiekuńczych _. Finansowanie tych celów nie jest limitowane i może być odliczone w całości, nawet jeśli jego kwota jest równa 100% osiągniętego dochodu.

Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze mogą być rozliczane w zeznaniu podatkowym pod warunkiem, że obdarowanym jest jedna ze wskazanych instytucji:

 • Kościół Katolicki;
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny;
  • Kościół Ewangelicko-Augsburski;
  • Kościół Ewangelicko-Reformowany;
  • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny;
  • Kościół Chrześcijan Baptystów;
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego;
  • Kościół Polskokatolicki;
  • Kościół Katolicki Mariawitów;
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów;
  • Kościół Zielonoświątkowy;

Rodzaj darowizny a potrzebne dokumenty

Osoby dokonujące darowizny zarówno na cele kultu religijnego, jak i na działalność charytatywno-opiekuńczą muszą wykazać w deklaracji podatkowej: wartość darowizny, kwotę odliczenia, a także dane identyfikujące obdarowanego (nazwę oraz adres). Wszystkie informacje należy zawrzeć w załączniku _ PIT-0 _.

Ponadto, darczyńcy powinni dysponować dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego lub umową darowizny ze wskazaniem wartości przekazanych nieodpłatnie towarów. Nie trzeba ich załączać do zeznania podatkowego, ale mogą być wymagane podczas ewentualnej kontroli urzędu skarbowego.

W przypadku datków na cele charytatywno-opiekuńcze kwota równa darowiźnie jest zwolniona z opodatkowania, ale musi zostać udowodniona pokwitowaniem odbioru od osoby kościelnej oraz sprawozdaniem o jej przeznaczeniu na konkretną działalność (w ciągu dwóch lat od przekazania daniny).

porady
podatki
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)