Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Darowizna w rodzinie

Czy otrzymanie w 2007 r. darowizny w kwocie 20.000 zł od brata jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

 

Takie pytanie skierował podatnik do Krajowej Informacji Podatkowej.

Jak wyjaśnili pracownicy KIP, na mocy art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwalnia się od podatku nabycie m.in. w drodze darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych przez:

 1. małżonka
 2. zstępnych
 3. wstępnych
 4. pasierba
 5. rodzeństwo
 6. ojczyma
 7. macochę

pod warunkiem:

 1. zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, oraz
 2. udokumentowania - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy czyli kwotę 9.637 zł - ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia darowizny wskazany powyżej nie obejmuje przypadków, gdy (art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn):

 1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn czyli kwoty 9.637 zł lub
 2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

W sytuacji, gdy obdarowany dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego ww. zwolnienie stosuje się, gdy (art. 4a ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn):

 1. nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz
 2. uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

W związku z powyższym przedmiotowa darowizna kwoty 20.000 zł dokonana na rzecz brata objęta jest zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn jednakże po spełnieniu ww. warunków - informuje KIP.

(mig) 

Źródło: www.kip.gov.pl

 

podatek, informacja, darowizna, spadki i darowizny
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2017-08-10 11:14
Błagam pomozcie! Potrzebuje szybkiej odpowiedzi. Czy jeśli matka przpisze w darowiźnie synowi działkę (z całym gospodarstwem), to czy da się zrobić tak żeby jego żonie się to nie należało? W sensie takim ze w razie później ewentualnego rozwodu, jej się nic nie należało? Czy konieczna jest rozdzielnosc majątkowa?
2017-08-08 06:59
Witam. 3,5 roku temu moi rodzice przepisali mi mieszkanie (forma darowizny). W chwili obecnej rodzice nie żyją - mieszkanie jest puste. Czy owe mieszkanie mogę już przepisać na pełnoletniego syna czy muszę czekać do "karencyjnych" 5-ciu lat ???
Mira119
84.149.218.* 2015-06-23 17:57
Mam pytanie , moje rodzenstwo ma problemy finansowe .Wpadli wiec na pomysl, zeby nasza matka podarowala mi mieszkanie 38m2( bedzie tam mieszkac dozywotnio) a ja zrobie na nich darowizne w formie pienieznej (tz kazdy 1/3 wartosci). .Proponuja zeby umowa byla napisana miedzy nami a pieniadze chca do reki. Nie mieszkam w Polsce i nie jestem w Polsce zameldowana, bazuje tylko na wiadomosciach internetowych a one nie zawsze sa jasne. Pytanie jaki i kto placi podatek? I jakie bylaby najlepsze rozwiazanie ?
dziekuje
Zobacz więcej komentarzy (348)