Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Rośnie napięcie na Wyspach Brytyjskich. Bank Anglii interweniuje

16
Podziel się:

Minister finansów Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng zmuszony do wcześniejszego powrotu z podróży do USA. Rośnie presja na rząd Liz Truss, by zerwać z polityką gospodarczą, która wywołała zamieszanie na rynkach finansowych. Rząd ponownie analizuje pakiet cięć podatkowych, które zmusiły Bank Anglii do interwencji i spowodowały wzrost kosztów pożyczek.

Rośnie napięcie na Wyspach Brytyjskich. Bank Anglii interweniuje
Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i minister finansów Kwasi Kwarteng mają twardy orzech do zgryzienia. Gigantyczny pakiet cięcia podatków uruchomił domino problemów finansowych (Getty images, Leon Neal)

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i minister finansów Kwasi Kwarteng są zdeterminowani, aby zrealizować swoje plany gospodarcze - zapewnił w piątek wiceminister handlu Greg Hands. Dodał, że na szczegóły trzeba będzie poczekać do 31 października, do kiedy Kwarteng ma opracować pełny plan budżetowy wraz z niezależnymi prognozami oceniającymi koszt obniżki podatków dla finansów publicznych i to, czy przyspieszą one wzrost gospodarczy.

Oficjalnie powodem wcześniejszego powrotu ministra finansów z podróży do Waszyngtonu jest potrzeba kontynuacji pracy nad planem budżetowym. Kwarteng uczestniczył w Stanach Zjednoczonych w spotkaniu ministrów finansów grupy G20.

Flagowa obietnica rządu pod ostrzałem

W brytyjskim parlamencie trwają spekulacje dotyczące przyszłości Kwartenga, który zaledwie kilka tygodni temu objął tekę ministra, jeśli zaproponowane przez niego plany finansowe zostaną odrzucone. Rząd nie zaprzeczył, że polityka może zostać odwrócona, mimo że była to jedna z głównych obietnic premier Truss przed objęciem przez nią stanowiska premiera - podał portal telewizji Sky News.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarny scenariusz dla polskiej waluty. "Możliwe przebicie magicznej bariery"

Pakiet ciecia podatków do poprawki

Pod koniec września Kwarteng ogłosił, że od kwietnia 2023 roku, czyli rok wcześniej niż planowano, podstawowa stawka podatkowa zostanie obniżona z 20 do 19 proc. Ogłosił również, że od kwietnia zniesiona zostanie najwyższa stawka podatkowa na poziomie 45 proc. i pozostanie tylko jedna wyższa stawka - 40 proc. 10 dni później brytyjski rząd wycofał się planów zniesienia najwyższej stawki podatkowej.

Planowana w kwietniu br. przez poprzedni gabinet Borisa Johnsona podwyżka podatku od przedsiębiorstw z 19 do 25 proc. miała według zamierzeń rządu Truss nie wejść w życie. Obecnie rośnie presja na premier Truss, aby uspokoiła rynki finansowe Wielkiej Brytanii i uratowała swoją administrację, porzucając obietnicę wstrzymania podwyżki podatku od przedsiębiorstw - ocenił serwis Sky News.

Bank Anglii interweniuje

Po wrześniowym wystąpieniu Kwartenga i ogłoszeniu największego od kilkudziesięciu lat pakietu cięć podatkowych, rynki finansowe, podobnie jak opinia publiczna, zareagowały nerwowo, ponieważ cięcia zostaną sfinansowane przez wzrost zadłużenia kraju. W efekcie kurs funta wobec dolara spadł do najniższego poziomu od 1971 roku, a Bank Anglii zaczął interwencyjny skup obligacji i zasugerował duże podwyżki stóp procentowych, co z kolei powoduje podniesienie oprocentowania kredytów i ograniczenie ich dostępności.

W piątek Bank Anglii ma zakończyć program skupu obligacji rządowych; bank obiecał wcześniej wydać na wykup obligacji do 65 mld funtów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Hazubek
2 lata temu
No to się pani Premier narazi globalnym cwaniakom, bo ona podatki powinna podnosić tak żeby zwykły fizol nie miał już nic a nie obniżać, mieszkam w UK od 17 lat i to jest pierwszy Premier który zaczął swoje rządy od obniżania podatków a to się wielu ludziom tzw. globalistom nie spodoba więc sobie długo nie porządzi
Htt
2 lata temu
Czyli jest presja na rządy aby podatków nie zmniejszać. Rząd światowy czuwa żeby robotnik był zerem. Diabeł rządzi Ziemią i szaleje bo mu się kończy czas. Idzie ten co niesie bicz żelazny.
Rob
2 lata temu
Artykuł słaby merytorycznie. Zupełnie pominięte fakty dotyczące spadku wartości obligacji zabezpieczających brytyjskie fundusze emerytalne a w efekcie powstanie ujemnej wartości aktywów netto tego sektora, co doprowadziło do załamania sie wartości funta na skutek ryzyka niewypłacalności i interwencje BC UK. Autorowi artykułu albo brakuje rzetelnych informacji albo po prostu nie rozumie procesów finansowych.
set
2 lata temu
Kto jest u nas ministrem od handlu?
Swiadomy
2 lata temu
Miłośniczka "kunta kinte"i jego kszanki rozwaliła wiecej w dwa tygodnie niz szalony Borys w dwa lata.Brawo!