Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rzecznik MŚP chce zmian w opodatkowaniu prezentów

52
Podziel się

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw chce zwiększenia limitu nieewidencjonowanych prezentów.

Rzecznik MŚP chce zmian w opodatkowaniu prezentów
Granica wyznaczająca prezent małej wartości, od którego nie trzeba płacić podatku, to 10 złotych. (Getty Images)
bDSdZlIR

Od rozdawania prezentów, w tym bezpłatnych gadżetów reklamowych, firmy muszą płacić VAT. Jako że odprowadzanie podatku od każdego kalendarza czy długopisu mocno uderzyłoby firmy po kieszeniach, przepisy podatkowe stanowią, że prezenty o małej wartości oraz próbki są wyłączone z opodatkowania. Tyle że limity są bardzo niskie.

Granica wyznaczająca prezent małej wartości, od którego nie trzeba płacić podatku, to 10 złotych.

Jeśli firma chce przekazać prezenty o wartości w przedziale 10 – 100 zł, musi prowadzić ewidencję osób obdarowanych. Od prezentów droższych niż 100 zł trzeba zapłacić podatek.

bDSdZlIT
Zobacz także: Nowe podatki. "W przyszłym roku tylko podatek od sprzedaży detalicznej"

O zmianę limitów branża reklamowa apeluje od 2011 roku. Teraz w sprawę włączył się także rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Resort finansów do prośby się przychylił i nad zwiększeniem limitu pracuje. Jednak zdaniem Abramowicza, nowe limity i tak będą za niskie.

bDSdZlIZ

Rzecznik chciał, by kwota prezentów ewidencjonowanych, od której nie trzeba płacić podatku, wzrosła do 200 złotych. Z kolei wartość prezentów o niskiej wartości miałaby wzrosnąć z 10 do 80 złotych.

Przedstawiony przez resort finansów projekt nowelizacji prawa bankowego projekt zakłada natomiast podwyższenie limitu jedynie w zakresie drugiego przypadku oraz jedynie do kwoty 20 zł.

"Jest to niewątpliwie krok w dobrym kierunku, świadczący o dostrzeżeniu barier w tym zakresie, tym niemniej wciąż nieadekwatny do potrzeb przedsiębiorców" - ocenia Rzecznik.

Dlatego skierował do Ministra Finansów szereg uwag i postulatów zmian do Projektu, m.in. w zakresie podniesienia limitów kwotowych dla prezentów o małej wartości. Rzecznik podniósł, że adekwatne poziomy ww. limitów powinny wynosić co najmniej 150 zł (równowartość ok. 30 euro) w pierwszym przypadku i 45 zł (równowartość ok. 10 euro) w drugim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSdZlJu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
rrr
7 miesięcy temu
Proponujemy konfiskatę majątków posłów na początek 98%. Dostaniecie zwrot, jak zamkniecie budżet Polski bez deficytu i bez stosowania kreatywnej księgowości. To będzie dla was motywacja, by zacząć dobrze zarządzać.
wczesny giere...
7 miesięcy temu
OPODATKOWAĆ TACĘ I INNE DATKI
majo
7 miesięcy temu
a kwota wolna od podatku???? dlaczego posły mają 30tys. a zwykły kowalski 8tys
bDSdZlJv
Antek
7 miesięcy temu
Czy voucher do domu publicznego na Podkarpaciu to też jest gadżet? Bo wartość przekracza 100zł to powinna istnieć lista obdarowanych np. polityków. Tylko kto jest w jej posiadaniu?
nina
7 miesięcy temu
Gdzie my żyjemy?
...
Następna strona