Notowania

prawo gospodarcze
22.01.2019 07:16

Spóźnienie się z podatkiem będzie nawet przestępstwem. Ministerstwo zaostrza kary

Nawet za jednorazowe spóźnienie się z zapłatą podatku na nieco ponad 100 tys. zł sąd będzie mógł orzec wysoką grzywnę, a podatnik trafi do rejestru karnego. Dodatkowo proces karny będzie mógł za to zostać wytoczony firmie. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Wzrośnie też maksymalna kwota mandatu za spóźnienie się z podatkiem - z 4,5 tys. zł do 11 250 zł.

O przygotowanych przez resort Zbigniewa Ziobry zmianach w Kodeksie karnym skarbowym pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Maksymalna kwota kary finansowej za spóźnianie się z podatkiem ma wzrosnąć z 45 tys. zł do ponad 20 mln zł.

Największą nowością jest wprowadzenie kategorii przestępstwa w przypadku, gdy spóźnienie podatnika dotyczy należności, która przekracza 50-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 112,5 tys. zł.

Obecnie spóźnienie się z zapłatą podatku - nawet na wielomilionową sumę - jest traktowane jedynie jako wykroczenie, czyli czyn o niewielkiej społecznej szkodliwości. Korzystają z tego z premedytacją niektórzy przedsiębiorcy. MS chce z tym skończyć.

Ostre kary nie będą dotyczyć każdego spóźnienia z zapłatą podatku, lecz tylko takich przypadków, gdy unikanie tego obowiązku jest ze strony podatnika uporczywe.

Pojęcie "uporczywości" jest dość nieostre, ale zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego może dotyczyć nawet jednorazowego, choć długotrwałego spóźnienia z zapłatą podatku.

Eksperci ostrzegają, że w nowych przepisach zabrakło kryterium umyślności i złej woli podatnika. Może to prowadzić do tego, że odpowiedzialność karna spadnie zarówno na osobę, która z niepłacenia podatków w terminie zrobiła sobie sposób na prowadzenie firmy, jak i na przedsiębiorcę, który popadł w tarapaty finansowe, uniemożliwiające mu zapłatę podatku w terminie.

- Ustawa absolutnie nie jest wymierzona w biznes - zapewnia wiceminister Marcin Warchoł. Eksperci i przedsiębiorcy są innego zdania.
Odpowiedzialność karna firm. Rząd przyjął projekt ustawy, wątpliwości nie znikają

Osobno na odpowiedzialność karną za spóźnianie się z podatkiem narazi się także sama firma, gdy w życie wejdą zupełnie nowe przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo gospodarcze, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2019

Jak na Ziobręto i tak łagodnie. Do 20 mln ? Myślałem że od razu dożywocie ... Natomiast ciekawe jaka będzie kara dla urzędu za opóźnienie w zwrocie podatku ? I … Czytaj całość

22-01-2019

PrzedsiębiorcaNajłatwiej to WALIĆ w tych którzy chcą zapłacić ale dziś nie mają ! - bo inni im nie zapłacili . Niech się Ziobro weżmie za tych co nie płacą ale … Czytaj całość

22-01-2019

wydajny pincetplusI bardzo dobrze , nie będę robił dzieci za darmo .

Rozwiń komentarze (83)