Notowania

podatki
17.01.2019 07:40

Zwrot podatku PIT. Poczekasz dłużej

Istotną zmianą przy rozliczaniu PIT za 2018 r. jest, że to urzędnicy wypełnią zeznanie za pracowników, jeśli ci nie zrobią tego na czas. Niestety - na zwrot nadpłaty trzeba będzie poczekać dłużej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urząd Skarbowy: PIT za 2018 rok urząd wypełni za ciebie, zwrot nadpłaty dostaniesz później

Od tego roku zaczyna obowiązywać e-PIT, w jego ramach to urzędnicy skarbówki wypełnią roczną deklarację podatkową za pracownika. Nie przyspieszy to jednak zawrotu nadpłat, a wydłuży je o miesiąc.

– W poprzednich latach wiele osób składało zeznania roczne już na początku stycznia i często dostawali pieniądze z nadpłaty po kilkunastu czy nawet kilku dniach. Teraz na taki szybki zwrot nie ma co liczyć – mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Zobacz też: Zbliża się termin składania PIT-ów. "Jest obawa przed oddaniem się całkowicie w ręce fiskusa"

– Z nowych przepisów wynika, że zeznania roczne składamy od 15 lutego. Jeśli ktoś przekaże roczną deklarację wcześniej, to uznaje się ją za złożoną 15 lutego. Oznacza to, że dopiero od tego dnia biegnie termin na zwrot nadpłaty – dodaje Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Roczne zeznanie podatkowe za pracownika urzędnik może wypełnić w oparciu o znowelizowaną ustawę o PIT. Program e-PIT ruszy dokładnie 15 lutego i od tego dnia zezniania będą dostępne na Portalu Podatkowym. Resort finansów szacuje, że z tego rozwiązanie będzie mogło skorzystać ponad 25 mln podatników.

– Ta możliwość przysługuje przede wszystkim tym, których przychody rozlicza płatnik: pracownikom, zleceniobiorcom, wykonującym umowy o dzieło, członkom zarządów czy rad nadzorczych. Nie dotyczy przedsiębiorców czy wynajmujących – mówi w "Rz" Artur Kowalski.

Nadpłatę w zeznaniu rocznym wykazują przede wszystkim ci, którzy korzystają z podatkowych preferencji, np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy ulgi na dzieci. Urząd ma trzy miesiące na jej zwrot, jeśli dostał zeznanie papierowe.

- Przy deklaracjach elektronicznych urząd na zwrot ma tylko 45 dni, co jest nowym rozwiązaniem. Jednak wprowadzenie zasady, że najwcześniejszy termin złożenia zeznania to 15 lutego, spowoduje, że czas zwrotu nadpłaty dla tych, którzy przekazali deklarację wcześniej, może się wydłużyć – dodaje Grzegorz Gębka.

Jak sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorców oraz wynajmujących? Termin 15 lutego ich nie obowiązuje, jak wynika z przepisów przejściowych.

- Oznacza to, że mają szanse na wcześniejsze odzyskanie nadpłaty – mówi Grzegorz Gębka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2019

MandziaraBo na pincet plus brakuje.

17-01-2019

ha ha hadobra zmiana, ha ha ha ha ha ha

17-01-2019

lotusI jak zwykle w takich wypadkach, urzędnicy w nagrodę dostaną wysokie premie albo nagrody, tak PIS wyróżnia pracowników

Rozwiń komentarze (105)