Notowania

Fiskus wypełni PIT za ciebie. Sprawdź, jak przypilnować dokumentów

Kto nie chce, nie lubi albo nie ma czasu na składanie rocznego zeznania podatkowego, ten nie będzie musiał tego robić. Już od 15 lutego rusza bowiem platforma "Twój e-PIT", na której zeznanie złożą za nas urzędnicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Adam Wysocki)

W 2019 roku fiskus po raz pierwszy w całości przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38.

- W praktyce oznacza to, że blisko 50 proc. osób fizycznych będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć - chwali minister finansów Teresa Czerwińska. Nowości budzą jednak wiele wątpliwości.

Za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl otrzymaliśmy zgłoszenie od pana Andrzeja. W internetowe rozliczenia nie wierzy, bo nie rozumie, jak będą funkcjonować. Woli zanieść swoje rozliczenie sam. - Mam pewność, że zostało dostarczone. Mam też pewność, że sam wyliczyłem wszystko dobrze - twierdzi. I jednocześnie pyta, co z pieniędzmi z tzw. 1 procenat, które do tej pory trafiały do organizacji pożytku publicznego. Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości.

Tradycyjne zeznania podatkowe były przyjaźniejsze dla pracodawców.
E-PIT, czyli kłopot dla pracodawców. Mało czasu na wysłanie dokumentów do skarbówki

Gotowe, czyli w pełni wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38 trafi do 15 lutego do Portalu Podatkowego (będzie dostępny pod adresem podatki.gov.pl). W tej chwili rozliczeń tam nie ma.

PIT wypełni w całości i udostępni odpowiedni urząd skarbowy. Dla blisko 25 milionów Polaków oznacza to jedno: nie muszą składać żadnego wniosku w tej sprawie. Urzędnicy automatycznie stworzą PIT, sami go wypełnią, nie trzeba się po to zgłaszać.

W wypełnionej deklaracji znajdą się informacje o pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych (takie jak np. numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy informacje o przekazanych środkach na organizacje pożytku publicznego). W serwisie dane te będzie można uaktualnić i zdecydować na przykład o nowej organizacji, która otrzyma 1 proc.

Najmniejsi przedsiębiorcy nie są gotowi wysyłać informacji o dochodach swoich pracowników do Urzędów Skarbowych online.
Nowe zasady wysyłki PIT-ów. Przedsiębiorcy są przerażeni - twierdzą, że nie zdążą na czas

Jak dostać się do serwisu podatkowego? Potrzebne będą dane do uwierzytelnienia: PESEL, kwota przychodu z deklaracji za 2017 rok oraz kwota przychodu z informacji od pracodawcy (PIT-11) za 2018 rok. Można również użyć profilu zaufanego (znanego m.in. z dostępu do serwisu ePUAP).

Co dalej? Każdy ma w zasadzie cztery możliwości. Pierwsza to zaakceptowanie przygotowanego zeznania. I to kończy proces rozliczenia. Druga to zmiana poszczególnych elementów:

  1. Zmiana sposobu rozliczenia np. na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci
  2. Zmiana lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która dostanie 1 proc. podatku
  3. Zmiana danych w przypadku ulgi na dzieci lub wskazanie dzieci, na które obowiązuje ulga podatkowa
  4. Dodanie innych danych – odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne

Inna możliwość to odrzucenie PIT przygotowanego przez urzędników i samodzielne rozliczenie. W takim wypadku e-PIT nie będzie brany pod uwagę, urzędnicy będą czekać na nowy dokument.

Jest również czwarta opcja, czyli… brak żadnej reakcji.

Podatnik może po prostu nie robić nic. W takim układzie 30 kwietnia rozliczenie przygotowane przez fiskusa zostanie uznane za złożone, chyba że wcześniej podatnik rozliczy się również sam.

Co istotne, organizacje pożytku publicznego nie stracą. W e-PIT automatycznie będzie wskazana organizacja pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od rozliczającego 1 proc. podatku. Co ważne, deklaracja sama wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc. według informacji z ubiegłego roku.

Co stanie się z 1 proc. podatku w przypadku osób, które nie sprawdziły deklaracji, a organizacja przestała już istnieć? Jeżeli danej organizacji nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 proc., to nie znajdzie się w uzupełnionej deklaracji. Oczywiście, jeśli podatnik sprawdzi deklarację przygotowaną przez urzędników, to może podać KRS innej organizacji.

Zmiany w podatkach proponowane przez Ministerstwo Finansów odczują wszyscy podatnicy
Rewolucja w podatkach. Kluczowe zmiany, których chcą urzędnicy

Co z osobami, które nie posługują się komputerem? Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w ramach usługi e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Podatnik, podobnie jak w poprzednich latach, może złożyć PIT w formie papierowej. Jednak nie ma potrzeby, by ingerować w dokument.

(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)

Ważna informacja dotyczy również emerytów i rencistów, którzy wskazują organizację pożytku publicznego, której przekazują 1 proc. PIT-OP. Emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT - właśnie za pośrednictwem formularza PIT-OP. System będzie funkcjonować tak samo jak w ubiegłych latach, formularz można wysłać zarówno elektronicznie, jak i złożyć tradycyjnie.

Źródło:
dziejesie.wp.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2019

w życiusami sobie rozliczymy i dam na schronisko 1% podatku a nie na wasze kliki pisowskie

15-01-2019

Wojciheczłowiek wolny sam prowadzi swoje rozliczenia i sam reguluje swoje zobowiązania.Niewolnik zawsze oczekuje, że ktoś te rozliczenia za niego zrobi a … Czytaj całość

15-01-2019

anonCzy wy jesteście naprawdę tak infantylni, że wierzycie, że jacyś mityczni "urzędnicy" wypełnią za Was PIT? Zrobi to system automatycznie za pomocą rąk … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (113)