Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Fiskus wypełni PIT za ciebie. Sprawdź, jak przypilnować dokumentów

112
Podziel się:

Kto nie chce, nie lubi albo nie ma czasu na składanie rocznego zeznania podatkowego, ten nie będzie musiał tego robić. Już od 15 lutego rusza bowiem platforma "Twój e-PIT", na której zeznanie złożą za nas urzędnicy.

Fiskus wypełni PIT za ciebie. Sprawdź, jak przypilnować dokumentów
(East News, Adam Wysocki)

W 2019 roku fiskus po raz pierwszy w całości przygotuje dla podatników i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38.

- W praktyce oznacza to, że blisko 50 proc. osób fizycznych będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć - chwali minister finansów Teresa Czerwińska. Nowości budzą jednak wiele wątpliwości.

Za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl otrzymaliśmy zgłoszenie od pana Andrzeja. W internetowe rozliczenia nie wierzy, bo nie rozumie, jak będą funkcjonować. Woli zanieść swoje rozliczenie sam. - Mam pewność, że zostało dostarczone. Mam też pewność, że sam wyliczyłem wszystko dobrze - twierdzi. I jednocześnie pyta, co z pieniędzmi z tzw. 1 procenat, które do tej pory trafiały do organizacji pożytku publicznego. Odpowiadamy na wszystkie wątpliwości.

Gotowe, czyli w pełni wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38 trafi do 15 lutego do Portalu Podatkowego (będzie dostępny pod adresem podatki.gov.pl). W tej chwili rozliczeń tam nie ma.

PIT wypełni w całości i udostępni odpowiedni urząd skarbowy. Dla blisko 25 milionów Polaków oznacza to jedno: nie muszą składać żadnego wniosku w tej sprawie. Urzędnicy automatycznie stworzą PIT, sami go wypełnią, nie trzeba się po to zgłaszać.

W wypełnionej deklaracji znajdą się informacje o pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań podatkowych (takie jak np. numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy informacje o przekazanych środkach na organizacje pożytku publicznego). W serwisie dane te będzie można uaktualnić i zdecydować na przykład o nowej organizacji, która otrzyma 1 proc.

Jak dostać się do serwisu podatkowego? Potrzebne będą dane do uwierzytelnienia: PESEL, kwota przychodu z deklaracji za 2017 rok oraz kwota przychodu z informacji od pracodawcy (PIT-11) za 2018 rok. Można również użyć profilu zaufanego (znanego m.in. z dostępu do serwisu ePUAP).

Co dalej? Każdy ma w zasadzie cztery możliwości. Pierwsza to zaakceptowanie przygotowanego zeznania. I to kończy proces rozliczenia. Druga to zmiana poszczególnych elementów:

  1. Zmiana sposobu rozliczenia np. na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci
  2. Zmiana lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która dostanie 1 proc. podatku
  3. Zmiana danych w przypadku ulgi na dzieci lub wskazanie dzieci, na które obowiązuje ulga podatkowa
  4. Dodanie innych danych – odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne

Inna możliwość to odrzucenie PIT przygotowanego przez urzędników i samodzielne rozliczenie. W takim wypadku e-PIT nie będzie brany pod uwagę, urzędnicy będą czekać na nowy dokument.

Jest również czwarta opcja, czyli… brak żadnej reakcji.

Podatnik może po prostu nie robić nic. W takim układzie 30 kwietnia rozliczenie przygotowane przez fiskusa zostanie uznane za złożone, chyba że wcześniej podatnik rozliczy się również sam.

Co istotne, organizacje pożytku publicznego nie stracą. W e-PIT automatycznie będzie wskazana organizacja pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od rozliczającego 1 proc. podatku. Co ważne, deklaracja sama wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1 proc. według informacji z ubiegłego roku.

Co stanie się z 1 proc. podatku w przypadku osób, które nie sprawdziły deklaracji, a organizacja przestała już istnieć? Jeżeli danej organizacji nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1 proc., to nie znajdzie się w uzupełnionej deklaracji. Oczywiście, jeśli podatnik sprawdzi deklarację przygotowaną przez urzędników, to może podać KRS innej organizacji.

Co z osobami, które nie posługują się komputerem? Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w ramach usługi e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Podatnik, podobnie jak w poprzednich latach, może złożyć PIT w formie papierowej. Jednak nie ma potrzeby, by ingerować w dokument.

Ważna informacja dotyczy również emerytów i rencistów, którzy wskazują organizację pożytku publicznego, której przekazują 1 proc. PIT-OP. Emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT - właśnie za pośrednictwem formularza PIT-OP. System będzie funkcjonować tak samo jak w ubiegłych latach, formularz można wysłać zarówno elektronicznie, jak i złożyć tradycyjnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(112)
krzak
5 lata temu
Sprawdźcie, czy system przeniósł kwoty kosztów uzyskania przychodów wykazanych przez płatników w poz. 61 PIT-11. Chodzi o 50-proc. koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 1-3 z tytułu praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. W moim przypadku w PIT-37 podstawiło się okrągłe 0. Gdybym nie zauważył i zaakceptował bez poprawki przygotowane rozliczenie, zapłaciłbym wyższy podatek.
Paweł
5 lata temu
Komentator Piotrek ma rację. Albo ludzie nie potrafią czytać, albo mają obsesję, że wszyscy chcą ich oszukać. Czego władza nie zrobi, żeby ułatwić obywatelom życie, to wszystko źle.
józik
5 lata temu
Jeżeli jako emeryt dorobiłem na zlecenie na cieciówce w ochronie pare marnych złoty,to jak mnie rozliczom
Głupi i niegł...
5 lata temu
US rozliczy za pomocą algorytmu w sposób "jak najbardziej korzystny dla urzędu" a wszelkie zmiany dokonane przez podatnika będą traktowane jak korekta" co znacząco wydłuży czas zwrotu ewentualnych odliczeń. Prosta, darmowa pożyczka od obywateli. Nic za darmo. Nagle państwo wyszło po 25 latach naprzeciw oczekiwaniom ludu, który poznał meandry aparatu skarbowego. Musztarda po obiedzie.
Piotrek
5 lata temu
Jak czytam komentarze to dochodzę do wniosku, że większość Was w ogóle nie przeczytała artykułu. Płacz, lament i narzekanie połączone z manią prześladowczą. Jak komuś nie odpowiada ten sposób rozliczenia to może to zrobić SAM!!!
...
Następna strona