Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Duża zmiana w podatkach dla przedsiębiorców. Biznes czekał na nią 25 lat

28
Podziel się:

Od stycznia 2019 r. zyskają właściciele firm zatrudniający swoje rodziny. Przedsiębiorcy łatwiej będą mogli również rozliczyć straty nawet do 5 mln zł. Korzystne zapisy znalazły się w pakiecie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Małe rodzinne firmy wreszcie będą mogły po stronie kosztów zapisać wynagrodzenie dla członków rodzin.
Małe rodzinne firmy wreszcie będą mogły po stronie kosztów zapisać wynagrodzenie dla członków rodzin. (WP.PL)

Szczególnie korzystne będą zmiany podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają małżonków i swoje dzieci. - Szkoda, że doprecyzowanie przepisu dotyczącego wynagrodzenia małżonka trwało tak długo - komentuje zmiany doradca podatkowy z kancelarii KNDP Konrad Piłat, cytowany przez PAP.

Usłyszymy wiele o obniżkach podatków. W przyszłym roku wybory

Jak dodaje, równie atrakcyjnie przedstawiają się zapisy dotyczące rozliczania straty do 5 mln zł. Po zmianach będzie można je rozliczać szybciej i dużo prościej.

Jak wyjaśniał dla PAP, jeżeli np. firma w 2019 r. roku wykaże 150 tys. zł straty, a w 2020 r. i 2021 r. uzyska po 200 tys. zł dochodu, ewidentnie zyska na nowym prawie. W takiej sytuacji według ciągle obowiązujących przepisów, w jednym roku podatkowym można zmniejszyć podstawę opodatkowania co najwyżej o połowę straty z jednego roku.

Przedsiębiorca w 2020 r. mógłby uwzględnić tylko 75 tys. zł straty z 2019 r. Kolejne 75 tys. zł przepisy w obecnym brzmieniu pozwalałyby mu odliczyć dopiero w 2021 r. Dzięki zmianie możliwe będzie rozliczenie całej straty z 2019 r. już w 2020 r.

Co do rozliczania pracy małżonków i dzieci przedsiębiorców, do tej pory firmy zawierając umowy o pracę z członkami najbliższej rodziny miały pewien problem. Ich wynagrodzenie nie stanowiło kosztów uzyskania przychodów.

Identyczna sytuacja dotyczyła umów zlecenia i tych o dzieło. Od nowego roku już tak nie będzie i firmy będą mogły wrzucać to w koszty.

Według wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji wszystkie zmiany z pakietu MŚP pozwolą oszczędzić nawet do 4 mld zł w ciągu 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(28)
Adam
5 lata temu
Znam przedsiębiorcę, który co roku wykazuje stratę i nie płaci podatków. Wierzycie w to?
bb
5 lata temu
Ale ułatwienie. Znowu skorzysta z tego ułamek procenta firm. Piszą tu jeszcze o jakichś horrendalnych dochodach, alby horrendalnych stratach. MAŁE JEDNOOSOBOWE FIRMY STRASZNIE RZADKO MAJĄ TAKIE DOCHODY. A kiedy wreszcie przeczytamy: małe firmy mające dochód do 50 tys. zł zapłacą tylko 10% podatku, albo mają kwotę wolną od podatku taką jak posłowie. To są zmiany w prawie, a nie jakaś malutka kosmetyka.
dudi
5 lata temu
do 2323 zawsze można spróbować samemu prowadzić firmę i potem się wymądrzać , ja działam od 28 lat i nie stać mnie na auto za 100 000 więc nie gadaj głupot . Dodam że moja dniówka ma średnio 14 godzin .
apap
5 lata temu
ludzie ! opanujcie się ! to dotyczy małych firm rodzinnych, które dotąd musiały funkcjonować na zasadzie spółek prawa handlowego pomimo, że były naprawdę małe, teraz stolarz może zatrudnić syna w swojej firmie i nie musi z nim tworzyć sztucznej spółki. Pytanie tylko co na to ZUS bo ta instytucja ma w nosie polskie przepisy i kieruje się zawsze własnym prawem powielaczowym jak za PRL-u
BOLO
5 lata temu
To dobra wiadomość, przecież jak przedsiębiorca zatrudni fikcyjnie kogoś z rodziny żeby wliczyć sobie w koszty wynagrodzenie członka rodziny to i tak musi odprowadzić od tego wynagrodzenia składki zus podatek dochodowy, to raczej lepiej mu będzie się opłacało zapłacić podatek od zysków firmy
...
Następna strona